Milenialsami ks. prof. Krzysztof Pawlina określa ludzi urodzonych na przełomie XX i XXI wieku. Zdaniem rektora PWTW wyróżnia je nowa mentalność, zakorzeniona w świecie nowych sieci technologicznych i świecie wirtualnym, a także stosunek do otaczającego świata. – Zostali wychowani przez rodziców, którzy zapewnili im wszystkie dobra. Czują się bardzo pewni, nie dbają o to, by posiąść własność, lecz by czasowo używać – charakteryzuje pedagog.
Jego zdaniem milenialsów wyróżnia niebywała twórczość, pewność siebie, elastyczność. – Nie interesują ich takie wartości, jak szczęśliwa rodzina, czy stała praca. Ich częstą cechą jest tymczasowość – mówi ks. Pawlina.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Duchowny dopowiada, że duszpasterze nie mogą odnaleźć klucza do serc młodych ludzi. – Autorytety instytucjonalne przestały działać, młodzi nie słuchają odgórnych nakazów. Dziś bardziej potrzebne jest towarzyszenie w ich przeżywaniu życia. Młodzi nie słuchają kazań, chcą by ktoś ich wysłuchał i zrozumiał – stwierdza rektor.
Jak podkreśla duchowny, milenialsi nie potrzebują wiary. – Wiara w Boga i Ewangelia nie są dla nich wartością. Zastąpiły je rzeczy użyteczne „na dziś” – przekonuje ks. prof. Pawlina. - Młodzi ludzie żyją wydarzeniami. Dlatego szansą dla duszpasterzy są chwile, gdy młodzi doświadczają w swoim życiu trudnych momentów. Wtedy się dopiero wchodzi w ich świat. A gdy się im pomoże, wtedy odzyskujemy ich dla Chrystusa i Kościoła - powiedział ks. prof. Pawlina.
Temat duszpasterstwa młodzieży był jednym z głównych zagadnień obradującej w Płocku na 380. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Zebranie plenarne KEP odbywa się w Płocku w związku z obchodzonym w tym roku jubileuszem 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki, który urodził się w Rostkowie na terenie diecezji płockiej.