Reklama

Cor Bonum 2004

Serce rośnie na widok tylu dobrych serc

19 grudnia ub.r. w kościele św. Katarzyny w Toruniu odbyła się uroczystość wręczenia nagród Caritas Diecezji Toruńskiej osobom i instytucjom, które w minionym roku wyróżniły się na polu działalności charytatywnej. Jak co roku spotkanie to dało uczestnikom przedsmak świąt Bożego Narodzenia; prezbiterium garnizonowej świątyni zamieniło się we wnętrze ogromnej szopy o dachu krytym słomą, wypełnionej sprzętami i narzędziami gospodarskimi, rozświetlonej różnokolorowymi światełkami. Nad szopą górował potężny wiatrak, a dekoracji dopełniały wypchane (dzik, sarna) i żywe (gołębie, króliki, bażanty) zwierzęta. Całość podporzadkowana była głównemu elementowi wystroju: kołysce z leżącym w niej Dzieciątkiem i pochylającymi się nad Nim figurami Józefa i Maryi.

Niedziela toruńska 6/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Otwierając spotkanie, dyrektor Toruńskiego Centrum Caritas, ks. Daniel Adamowicz, powiedział, że wieczór ten jest okazją do świętowania i radowania się z dokonań diecezjalnej Caritas w minionym roku. Wśród największych osiągnięć wymienił: zakończenie głównych prac związanych z adaptacją pałacyku w Przysieku na siedzibę Bursy Akademickiej oraz wzniesienie obok w rekordowym tempie budynku centrum wolontariatu; rozbudowę bursy szkolnej dla dziewcząt w Brodnicy (do 70 miejsc); dynamiczny wzrost liczby Szkolnych Kół Caritas - jest ich już ponad 160, działają w ponad połowie szkół w naszej diecezji i skupiają ponad 4,5 tys. uczniów szkoł podstawowych, gimnazjalnych i średnich. - Niewątpliwie za sukces - dodał ks. Adamowicz - należy też uznać rozmiary bieżącej działalności Caritas diecezjalnej, która w minionym roku udzieliła ok. 1,2 mln (!) świadczeń pomocowych; gdyby trzeba było za nie zapłacić, ich łączna wartość przekroczyłaby 8 mln zł.
Następnie Dyrektor Caritas ogłosił nazwiska tegorocznych laureatów nagrody „Cor Bonum”; o wręczenie statuetek i wyróżnień poprosił bp. Andrzeja Suskiego oraz obecnego na uroczystości zastępcę dyrektora Caritas Polska - o. Zdzisława Świniarskiego.
Statuetki „Cor Bonum” za rok 2004 otrzymali: w kategorii „Instytucja” - Daria Ostrowska, dyrektor toruńskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, za wieloletnią owocną współpracę z Caritas (zwłaszcza z Centrum Pielęgnacji Caritas w Toruniu) w zakresie niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym; w kategorii „Firma” - Jan Weydmann, właściciel brodnickiej firmy „Westerbud” - Zakład Budowlano-Produkcyjny Spółka z o. o., za pomoc udzieloną w rozbudowie Brodnickiego Centrum Caritas (m. in. kuchni i budynku bursy, w którym mieszkają stypendystki); w kategorii „Darczyńca indywidualny” - Mirosława i Andrzej Gajek z Torunia - za wsparcie finansowe, dzięki któremu prace budowlane w Przysieku (adaptacja budynku Bursy Akademickiej oraz budowa centrum wolontariatu) zostały wykonane w ciągu zaledwie 3 lat; w kategorii „Społecznik-wolontariusz” - Stanisław i Aleksandra Bekmer z Prątnicy k. Lubawy - za zaangażowanie w działalność charytatywną miejscowej parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w tym za skuteczne zachęcanie innych osób do włączania się w diecezjalne akcje Caritas.
Kapituła, w skład której wchodzili dyrektorzy poszczególnych centrów Caritas w naszej diecezji, przyznała również wyróżnienia. Otrzymali je: Bogdan Jarząb, właściciel piekarni-ciastkarni w Grudziądzu, dostarczający systematycznie pieczywo do tamtejszej bursy szkolnej dla chłopców, a także wspierający działalność Grudziądzkiego Centrum Caritas; Marian Janicki, starosta powiatu działdowskiego, i Teresa Nowakowska, zastępca burmistrza Działdowa, za wieloletnią owocną współpracę z miejscowym Centrum Caritas; wolontariusze: Milena Piechota i Zbigniew Kowal - za zaangażowanie w działalność Centrum Pielęgnacji Caritas w Toruniu.
Ponadto wręczone zostały podziękowania. Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz przewodniczący Rady Miasta Józef Jaworski odebrali je w imieniu władz Torunia za wieloletnie wspieranie działań Caritas Diecezji Toruńskiej, w szczególności instytucji działających w samym Toruniu; Jerzy Polkowski, właściciel drukarni „Zapolex”, za dar w postaci 20 tys. podręczników, które w ramach akcji „Mój tornister” trafiły za pośrednictwem Caritas do uczniów szkół z całej diecezji; Jerzy Rutkowski - za coroczne sponsorowanie koncertów, które stanowią oprawę artystyczną uroczystości wręczenia nagród „Cor Bonum”.
Publiczność szczelnie wypełniającą kościół przyciągnęła nie tylko sama uroczystość czy urzekająca sceneria świątyni, lecz niewątpliwie występ Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. W jego wykonaniu usłyszeliśmy najbardziej znane kolędy, przeplatane barwną gawędą, jak ongiś w Polsce obchodzono święta Bożego Narodzenia.
„Cor Bonum” - „Dobre Serce” - taką nazwę nosi nagroda przyznawana od 4 lat przez Caritas naszej diecezji. Z jednej strony może się wydawać, że twardnieją ludzkie serca... Wolontariusze Caritas, przeprowadzający przedświąteczną zbiórkę żywności w sklepach, opowiadali o koszach mniej wypełnionych niż przed rokiem, o tym, że coraz rzadziej słyszą słowa zachęty i uznania, natomiast coraz częściej doświadczają przykrości, zaczepek, niewybrednych docinków czy po prostu - szorstkiej odmowy. Z drugiej strony - przedświąteczna uroczystość, która miała miejsce w kościele garnizonowym, dowiodła, że nadal nie brakuje ludzi wrażliwych na cudze cierpienie, biedę, opuszczenie. A przecież nagrodzeni byli tylko wybranymi reprezentantami wielkiej rzeszy społeczników, którzy głęboką wiarę potrafią wprowadzić w czyn. „Właściwie należałoby nagrodzić wszystkich” - powiedział ks. Daniel Adamowicz.
Czasy są niewątpliwie niełatwe - jak zwykle... Chudną portfele, rozwiewają się nadzieje, że będzie lepiej, przyszłość rysuje się jako wielka niewiadoma. Coraz trudniej być człowiekiem nadziei. Jako chrześcijanie musimy jednak wykrzesać w sobie tę iskrę, która obudzi uśpioną niekiedy miłość bliźniego i sprawi, że wolni od lęku wyjdziemy - na miarę swoich możliwości - ku ludziom potrzebującym naszych rąk, ciepłego słowa, pracy, środków materialnych. Bo chrześcijanin, który nie ma w sobie dobrego serca - to żaden chrześcijanin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej dotarli do Łagiewnik

2024-05-04 16:28

Małgorzata Pabis

    Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach w piątek 3 maja dotarła 12. Piesza Pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej.

    Na szlaku, liczącym około stu kilometrów, 1200 pątnikom towarzyszyło hasło „Tulmy się do Matki Miłosierdzia”. Po przyjściu do Łagiewnik pielgrzymi modlili się w bazylice Bożego Miłosierdzia w czasie Godziny Miłosierdzia i uczestniczyli we Mszy świętej, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Greger.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję