Reklama

Niedziela Częstochowska

100 lat OSP Wierzbie

[ TEMATY ]

ochotnicza straż pożarna

Zofia Bialas

Ochotnicza Straż Pożarna w Wierzbiu w sobotę 1 września obchodziła swój jubileusz 100 – lecia istnienia i działalności. OSP Wierzbie jest kolejną strażą, która powstała na starej, historycznej ziemi wieluńskiej, dokładniej w powiecie wieluńskim. Dziś Wierzbie (Gmina Praszka) administracyjnie jest częścią województwa opolskiego i powiatu oleskiego.

Zobacz zdjęcia: 100 lat OSP Wierzbie

Straże Pożarne do lat 30 – tych XX wieku nazywane były strażami ogniowymi. Zorganizowane jednostki straży pożarnych, prekursorzy obecnych OSP, powstawały w II połowie XIX wieku (Wieluń 28 VI 1877). Powstawały one równolegle w trzech zaborach. Szybki ich rozwój nastąpił w Polsce Odrodzonej. W maju 1929 roku było ich w powiecie wieluńskim aż 96. Należało do nich 2514 druhów czynnych i 1016 wspierających. Straże ogniowe ratowały życie i mienie mieszkańców, aktywizowały ich do działalności społecznej i kulturalnej, brały udział w uroczystościach religijnych i patriotycznych…

W uroczystości jubileuszowej OSP Wierzbie udział wzięły delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych ze Strojca, Wygiełdowa, Kowali, Praszki (OSP NAPCO, OSP Praszka Miasto), Brzezin, Przedmościa (wszystkie Gmina Praszka), Ożarowa i Słupska (dwie zaprzyjaźnione jednostki z Gminy Mokrsko), które przybyły wraz z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele władz wojewódzkich z Opola, powiatowych z Olesna, gminnych z Praszki i sołeckich z Wierzbia. Wśród nich: Stanisław Rakoczy – Marszałek województwa opolskiego i członek Zarządu Wojewódzkiego OSP w Opolu, Jarosław Tkaczyński – burmistrz Praszki, Stanisław Belka – starosta powiatu oleskiego, Rada Sołecka z Wierzbia z Piotrem Czerskim, Koło Gospodyń Wiejskich z Wierzbia. Gośćmi szczególnymi byli: ks. Jarosław Zając, proboszcz parafii p.w. św. Leonarda w Wierzbiu, dr Zbigniew Szczerbik – dyr. Muzeum w Praszce i liczni mieszkańcy Wierzbia.

Reklama

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła zbiórka jednostek OSP, także tej młodzieżowej działającej przy OSP Wierzbie i zaproszonych gościna na placu przy kościele, gdzie przybyła również orkiestra dęta z Przedmościa. Przy jej dźwiękach wszyscy przemaszerowali na plac przy remizie, gdzie została odprawiona Msza św. polowa. Uroczystą Eucharystię w intencji strażaków, także tych, co zginęli w czasie II wojny światowej ( 79.rocznica wybuchu Ii wojny światowej) odprawił ks. Jarosław Zając, on też wygłosił homilię, w której zwrócił uwagę na bohaterstwo strażaków, którzy dziś nie tylko gaszą pożary, ale jako wyspecjalizowani w ratownictwie ratują ludzi w czasie klęsk żywiołowych, w wypadkach drogowych, niejednokrotnie płacąc życiem. Kończą homilię powiedział: - niech Pan Bóg przez pośrednictwo waszego Patrona, św. Floriana obdarza was swoim zbawczym błogosławieństwem.

Po Mszy św. dziękczynnej ks. Jarosław uroczyście poświęcił nowy wóz bojowy typu Iveco Magirus, który jednostka OSP otrzymała na wyposażenie. Samochód otrzymał imię „Edek”. Kluczyki do samochodu z rąk burmistrza otrzymali kierowcy. Dalszy ciąg uroczystości to uroczyste wciągniecie flagi na maszt. Dokonał tego poczet flagowy w składzie: druh Kamil Młynek, druh Artur Poniewiera i druh Marcin Gmyrek. Po odegraniu Hymnu odbył się apel, uroczyste nadanie imienia „Edek” nowemu samochodowi bojowemu, dekoracja sztandaru OSP Wierzbie złotą odznaką za zasługi dla pożarnictwa, odczytanie kroniki OSP Wierzbie za lata 1918 2018 (dr Zbigniew Szczerbik) oraz wręczenie medali dla zasłużonych strażaków.

Uroczystości jubileuszowe zakończyło wspólne spotkanie w sali OSP.

2018-09-03 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PSP: ponad 3,5 tys. interwencji w weekend majowy; w pożarze zginęła jedna osoba

Podczas długiego weekendu majowego strażacy interweniowali ponad 3,5 tys. razy; doszło do prawie 900 pożarów, w których zginęła jedna osoba, a 25 zostało rannych – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

Jak przekazała PSP, od 1 do 3 maja strażacy wyjeżdżali do różnych zdarzeń 3597 razy, z czego 899 stanowiły pożary, w których zginęła jedna osoba, a 25 osób zostało rannych. 32 osoby zginęły, a 272 zostały ranne w tzw. miejscowych zagrożeniach.

Jak poinformował rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski, strażacy prowadzili również działania związane z koronawirusem. W 50 punktach kontroli granicznej każdej doby pracowało ponad 240 strażaków-ratowników, którzy mierzyli temperaturę podróżnym.

220 strażaków zabezpieczało 422 polowe izby przyjęć przed szpitalami. Ponad 600 interwencji, w których wzięło udział ponad 1,5 tys. strażaków, było związanych z dowożeniem żywności, leków oraz prowadzeniem dezynfekcji.(PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

mchom/ mark/

CZYTAJ DALEJ

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Krzysztof Walaszczyk
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

Beskidy: ewangelizacja na Policy

2020-08-09 09:55

utoimage/Fotolia.com

Polica w Paśmie Babiogórskim w Beskidzie Żywieckim była kolejnym szczytem górskim, na którym odbyło się 8 sierpnia spotkanie w ramach wakacyjnego projektu „Ewangelizacja w Beskidach”. W tym roku, z powodu obowiązującego reżimu sanitarnego, przedsięwzięcie przybrało formę indywidualnych wycieczek. Przewodnikiem w wędrówkach górskich jest św. Jan Paweł II, a w szczególności jego medytacje zawarte w „Tryptyku Rzymskim”. We wrześniu 1978 górską wycieczkę w paśmie Policy odbył kard. Karol Wojtyła, wracający z konklawe, na którym wybrano papieża Jana Pawła I.

Na beskidzkiej górze położonej na wysokości 1369 metrów nie było, tak jak w poprzednich siedmiu edycjach przedsięwzięcia, Mszy św. i ewangelizacyjnych dynamik. Uczestnicy, w tym przedstawiciele Wspólnoty Formacyjno-Ewangelizacyjnej „Damaszek” z Żywca, odmówili „Anioł Pański” i dziesiątkę Różańca. Indywidualni wędrowcy mogli otrzymać od organizatorów także fragmenty „Tryptyku Rzymskiego” z odpowiednim cytatem. Tytuły poszczególnych medytacji z tego najsłynniejszego poematu papieża towarzyszą spotkaniom na kolejnych szczytach.

W te wakacje uczestnicy odwiedzą jeszcze dwie góry: 15 sierpnia – Romankę („Posłowie”), 22 sierpnia –Wielką Raczę („Bóg Przymierza”).

„Ewangelizacja w Beskidach” to inicjatywa, która narodziła się wśród wspólnot związanych z rychwałdzkim sanktuarium. Ma być odpowiedzią na wezwanie Kościoła powszechnego do nowej ewangelizacji. Wspólnotami odpowiedzialnymi za projekt są m.in.: Francesco Team, Fraternia Franciszkańska i Krucjata Wyzwolenia Człowieka.

Od ośmiu lat podczas wakacyjnej akcji na kolejnych szczytach beskidzkich pojawiają się ludzie z różnych wspólnot z terenu diecezji bielsko-żywieckiej, archidiecezji katowickiej i krakowskiej. Dotąd w przedsięwzięciu udział wzięło około 5 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję