Reklama

Kościół

Jasna Góra: obrady Rady Biskupów Diecezjalnych

Wdrożenie w diecezjach programu prewencji przed przestępstwami nadużyć seksualnych wobec dzieci, przygotowania do Synodu Biskupów o młodzieży w Rzymie i do szczytu klimatycznego w Katowicach oraz nowe zasady formacji kleryków - to najważniejsze tematy obrad Rady Biskupów Diecezjalnych, które odbyły się w sobotę 25 sierpnia na Jasnej Górze.

[ TEMATY ]

episkopat

episkopat.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prewencja wobec nadużyć seksualnych

Abp Wojciech Polak poinformował KAI, że w każdej polskiej diecezji zostanie opracowany i wdrożony w życie program prewencji przed przestępstwami wykorzystywania dzieci i młodzieży na tle seksualnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Każda diecezja zobowiązała się przygotować taki program, określający zasady profilaktyki w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. Program ma obowiązywać we wszystkich instytucjach katolickich pracujących z młodzieżą na terenie danej diecezji, a więc w szkołach i placówkach wychowawczych, czy ruchach młodzieżowych.

Analogiczne programy prewencji mają powstać w każdym zgromadzeniu zakonnym prowadzącym pracę wychowawczą bądź edukacyjną. – Chodzi o to, aby ci wszyscy, którzy w danej diecezji lub zakonie mają kontakt z dziećmi i młodzieżą, potrafili właściwie w różnych sytuacjach działać, jeśli dostrzegliby jakiekolwiek zagrożenia – wyjaśnił prymas Polski.

Szczyt klimatyczny w Katowicach

O przygotowaniach do szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach mówił biskupom abp Wiktor Skworc. Zdaniem metropolity katowickiego, organizacja tego wydarzenia jest dla Polski ogromnym wyzwaniem merytorycznym i logistycznym, a dla lokalnych Kościołów, katolickiego oraz zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, wyzwaniem duszpasterskim.

W szczycie klimatycznym w dniach 3-14 grudnia wezmą udział delegacje prawie wszystkich państw należących do ONZ w liczbie niemal 40 tys. uczestników. Będą również przedstawiciele Stolicy Apostolskiej, na czele z kard. Peterem Tuksonem, prefektem Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

W trakcie szczytu planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie Paryskie z 2015 r., w którym określono ogólnoświatowy plan działania w celu ochrony Ziemi przed groźbą daleko posuniętej zmiany klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia Paryskiego w praktyce, a tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.

Reklama

Zdaniem abp. Skworca, szczyt klimatyczny jest znakomitą okazją, aby „pochylić się głębiej nad encykliką papieża Franciszka "Laudato sì", spojrzeć na człowieka w całości jego warunków życia na ziemi”.

Kościoły z okazji tego wydarzenia przygotowują szereg inicjatyw. Jedną z nich ma być od 6 do 10 października w Katowicach Międzynarodowa Konferencja Klimatyczna o charakterze ekumenicznym, współorganizowana przez Konferencję Kościołów Europy i Polską Radę Ekumeniczną. specjalną konferencję klimatyczną zorganizuje 30 listopada Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego.

Odbędzie się też panel dyskusyjny z udziałem szefa Caritas kard. Louisa Antonio Tagle. Przewidziane jest też nabożeństwo ekumeniczne 9 grudnia w katowickiej katedrze, na które zaproszeni są miejscowi wierni oraz chętni spośród uczestników szczytu.

Przed synodem biskupów o młodzieży

Jednym z tematów obrad Rady Biskupów Diecezjalnych był stan przygotowań do październikowego Synodu Biskupów o młodzieży i powołaniach w Rzymie.

Zdaniem przewodniczącego Episkopatu Polski, duszpasterstwo młodych jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących dziś przed Kościołem, podobnie jak duszpasterstwo rodzin. Obrady synodu poświęcone powinny pobudzić refleksję na ten temat i doprowadzić do konkretnych działań. - Musimy sobie uświadomić, że duszpasterstwo młodzieży jest sprawą całego duszpasterstwa, jakie prowadzi Kościół, a nie tylko jakimś wyspecjalizowanym dodatkiem - podkreślił abp Stanisław Gądecki.

Dodał, że „przy całej różnorodnej pracy kapłanów trzeba ich znacznie większego zaangażowania na tym polu, takiego o jakim myślał kard. Karol Wojtyła, kiedy mówił, że zadanie prowadzenia „Oazy” skupiającej młodych nie jest jakimś dodatkowym zadaniem, ale integralną częścią całego duszpasterstwa”.

Reklama

- Duszpasterstwo młodzieży nie może być więc dodatkiem do duszpasterstwa w ogóle, ale integralną częścią całego duszpasterstwa. Stąd sprawa ta dotyczy nie tylko młodych księży, którzy idą do szkoły czy pracują z młodymi, ale dotyczyć musi też proboszczów, gdyż oni są odpowiedzialni za całość duszpasterstwa w ich parafiach – stwierdził przewodniczący KEP.

Zdaniem sekretarza generalnego KEP bp. Artura Mizińskiego, Polska ma dużo do zaoferowania światu, jeśli chodzi o formację młodych. - Mamy czym się poszczycić, bo jeśli mówimy o dzisiejszym kryzysie młodzieży, to młodzi w Polsce mają naprawdę dobrą formację duchową – stwierdził bp Miziński. - Tę formację młodzi zdobywają najpierw w rodzinach, która dziś, choć trochę słabnie, to jednak jest jeszcze mocna w polskich domach. Rodzice są wciąż pierwszymi katechetami - podkreślił biskup.

Jego zdaniem, bardzo ważnym elementem formacji młodych jest także katecheza w szkołach. Potrzebna jest troska, aby ta katecheza nie była religioznawstwem, ale aby rzeczywiście kształtowała młodych. Innym elementem jest także przedłużenie katechezy szkolnej w katechezie przyparafialnej, działalność grup religijnych przy kościołach oraz fenomen pielgrzymowania, widoczny szczególnie na Jasnej Górze, ale i w innych sanktuariach.

W trakcie biskupich obrad odbyło się spotkanie polskich delegatów na synod. Wybrali oni tematy, jakie poruszą w Rzymie: temat „ponowoczesności”, czyli klimatu, w którym wychowuje się i kształtuje dzisiejsza młodzież (abp Gądecki), kwestię ewangelizacji (abp Grzegorz Ryś), wychowanie szkolne (bp Marek Solarczyk) oraz rola sportu w wychowaniu (bp Marian Florczyk).

Polacy najliczniejsi z Europy na ŚDM

Aż 3,5 tys. lub nawet 4 tys. młodych z Polski poleci na Światowe Dni Młodzieży w Panamie, co sprawi, że będą oni największą grupą wśród pielgrzymów z Europy – poinformował bp Marek Solarczyk. Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży dodał, że pielgrzymom z Polski towarzyszyć będzie 15 biskupów oraz 150 księży.

Reklama

Wśród polskich pielgrzymów będzie 150 wolontariuszy krótkoterminowych (na czas ŚDM) i dwoje długoterminowych, którzy są już w Panamie i tam pracują w ramach lokalnego komitetu przygotowującego to wydarzenie. W pracując już w Panamie są oni także łącznikami pomiędzy Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM w Warszawie a Komitetem w Panamie.

program duchowych przygotowań do ŚDM Panama 2019 połączony jest z ogólnopolskim programem formacyjnym dla młodzieży. Każdy 22. dzień miesiąca jest dniem modlitwy za ŚDM w Panamie i ważne jest, aby każdy pielgrzym brał udział w formacji duchowej przed wyjazdem.

Formacja kandydatów do kapłaństwa

Tematem obrad biskupów były też prace nad nowymi zasadami formacji seminaryjnej. Odpowiedzialny za koordynację tych prac bp Damian Bryl z Komisji Duchowieństwa KEP poinformował KAI, że chodzi o dostosowanie sytuacji Kościoła w Polsce do wskazań watykańskiego dokumentu "Dar powołania do kapłaństwa. Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis" opublikowanego w 2016 r.

Nowe watykańskie „Ratio studiorum” wyraźnie wskazuje poszczególne etapy formacji seminaryjnej. Dzieli ją na okres propedeutyczny, dwa etapy studiów – filozoficzny i teologiczny – oraz okres pastoralny. Watykańskie wskazówki są punktem wyjścia do powstania polskiego dokumentu.

Ideą wiodącą dokumentu – zaznaczył bp Bryl – jest koncepcja, aby seminaria mogły formować uczniów misjonarzy, „zakochanych” w Nauczycielu, pasterzy o „zapachu owiec”, którzy żyją pośród nich, aby im służyć i nieść im Boże miłosierdzie. W nowym ujęciu formacji chodzi o to, aby kapłan zawsze czuł się uczniem w drodze, stale potrzebującym całościowej formacji, rozumianej jako ciągłe upodabnianie się do Chrystusa.

Reklama

Opracowania wstępnej polskiego „Ratio institutionis” i towarzyszącego mu „Ratio studiorum” bp Bryl spodziewa się najpóźniej wiosną przyszłego roku. Dokumenty muszą być najpierw przyjęte przez Konferencję Episkopatu Polski, a następnie uzyskać recognitio Stolicy Apostolskiej.

Łączność z papieżem i rodzinami w Dublinie

Biskupi zapewnili też o duchowej łączności z papieżem Franciszkiem i rodzinami uczestniczącymi w Światowym Spotkaniu Rodzin w Dublinie. - Wierzę, że będzie to także jeśli nie punkt zwrotny, to na pewno punkt, do którego będziemy mogli się odwoływać w trosce o życie duchowe naszych rodzin, ale także w trosce o wierność prawu Bożemu w pojmowaniu rodziny jako trwałego, jedynego, nierozerwalnego związku między mężczyzną i kobietą, opartego na sakramentalnym małżeństwie - powiedział KAI bp Artur Miziński.

W niedzielę biskupi wezmą udział w uroczystościach odpustowych Matki Bożej Jasnogórskiej. Głównej sumie odpustowej przewodniczyć będzie o godz. 11.00 prymas Polski abp Wojciech Polak.

2018-08-25 21:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP podsumował pierwszą część Zgromadzenia Kontynentalnego Synodu w Pradze

[ TEMATY ]

episkopat

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

W pierwszej części Zgromadzenia nie chodziło o jakieś rozeznanie, co jest prawdziwe, a co jest nieprawdziwe, co jest od Ducha Świętego, a co nie jest, tylko o syntezę tego, co zostało powiedziane i co ma potem zostać przekazane na spotkaniu synodalnym w Rzymie – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, podsumowując pierwszą część Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego, które odbywa się w Pradze od 5 do 12 lutego.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że tekst, który został przedstawiony jako rezultat zbierający wszystkie opinie i główne akcenty, jakie pojawiły się w trakcie trzech dni obrad, jest nieformalny. „Dokument nie został przyjęty w takim sensie, że domaga się dalszych dopowiedzeń. Sam Sekretariat ma jeszcze pracować nad tą syntezą i czeka na dopowiedzenia ze strony uczestników Synodu, także tych uczestniczących w formie online” – podkreślił abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Życie bez łaski to życie bez radości

2024-05-05 19:16

Marzena Cyfert

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

W kościele św. Karola Boromeusza przeżywano odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin. Tym samym rozpoczęło się przygotowanie do jubileuszu 30. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Eucharystii przewodniczył bp Maciej Małyga, który udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii

2024-05-06 16:48

[ TEMATY ]

bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

Bp Szymon Stułkowski

O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Bp Szymon Stułkowski w homilii powiedział, że Jezus w Ewangelii nie zmusza, nie zniewala, ale zaprasza do przyjaźni i do miłości. Trudno komuś rozkazać miłość, to musi być dobrowolne. Papież Benedykt XVI w encyklice „Deus Caritas est” napisał, że „Miłość może być przykazana, ponieważ wcześniej została przekazana”: - Jezus może, ma prawo wymagać od nas miłości, ponieważ dał ją nam przez krzyż, przez ofiarę Swego cierpienia - zaznaczył duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję