Reklama

Kultura

Wystawa modlitewników w Radomiu

Wyjątkową wystawę modlitewników można oglądać od wczoraj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu. Na ekspozycji prezentowane są m.in. książeczki do nabożeństwa zesłańców syberyjskich czy popowstaniowych emigrantów. Ekspozycja przybliża też życie sługi Bożej Wandy Malczewskiej, która urodziła się w Radomiu.

Hasłem wystawy są słowa: "Habent sua fata libelli". - To łacińskie powiedzenie oznacza, że książki mają swoje losy - wyjaśnia Ilona Michalska-Masiarz, kierownik działu promocji biblioteki. - One podlegają różnym dziejowym zawirowaniom, towarzyszą ludziom w ich życiowych przygodach, trudnościach i radościach - dodaje. Ilona Michalska-Masiarz stwierdziła również, że w Roku Wiary warto zastanowić się, jaką rolę spełniają książki w przekazywaniu i pogłębianiu wiary. - I właśnie może w tym pomóc nasza wystawa - powiedziała.

Reklama

Eksponaty pochodzą z Muzeum Polskiego Modlitewnika im. Sługi Bożej Wandy Malczewskiej w Parznie, które jest jedynym w Polsce, a może i w Europie muzeum gromadzącym tego typu książki. Miejsce jego powstanie nie jest przypadkowe. Parzno to mała wieś koło Bełchatowa, gdzie ostatnie lata przeżyła i gdzie zmarła Wanda Malczewska. Była ona ciotką słynnego malarza Jacka Malczewskiego i kobietą głębokiej wiary. Zasłynęła jako mistyczka, wizjonerka, patriotka i opiekunka ludu polskiego. W toku jest jej proces beatyfikacyjny. W 2012 roku minęło 190 lat od jej urodzenia.

Na wystawie można obejrzeć książeczki do nabożeństwa zesłańców syberyjskich czy popowstaniowych emigrantów. - Inne modlitewniki wędrowały wraz z armią gen. Andersa w czasie II wojny światowej. Do Parzna trafiło też kilka XIX-wiecznych egzemplarzy z Ukrainy, wśród nich "Modlitewnik wygnańca". Inne modlitewniki, pisane na maszynie i ręcznie oprawione, pochodzą z okresu stalinowskiego, kiedy były kłopoty z kupieniem czegokolwiek związanego z wiarą katolicką - mówi Ilona Michalska-Masiarz. - I jeszcze jedna ciekawostka, jaką zaprezentujemy w bibliotece. W starych książeczkach do nabożeństwa bardzo często chowają się inne nietypowe druki - święte obrazki. Są one pamiątkami ważnych wydarzeń, czasami pomagają w dotrzymywaniu podjętych przyrzeczeń, przypominają o obowiązkach w wierze, o codziennej modlitwie. I one wzbogacą naszą wystawę - dodała.

Wystawa czynna będzie do 9 lutego.

2013-01-17 13:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyż w wielu odsłonach

Niedziela legnicka 15/2017, str. 6

[ TEMATY ]

wystawa

Monika Łukaszów

Pięciu artystów i jeden temat – krzyż

W legnickiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa odbył się 26 marca wernisaż wystawy zatytułowanej „Krzyż”. Do 7 kwietnia w kaplicy przy tej parafii (ul. Sikorskiego 1) można będzie obejrzeć obrazy i rzeźby przedstawiające różne ujęcie krzyża.

CZYTAJ DALEJ

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Bo daje nadzieję

2021-07-25 11:33

Norbert Polak

Bogdan „Kryzys” Krzak był gościem spotkania w parafii pw. św. Brata Alberta w Nowej Hucie

Bogdan „Kryzys” Krzak był gościem spotkania w parafii pw. św. Brata Alberta w Nowej Hucie

    Czterech ojczymów, papierosy, alkohol, rozbój… i trzy proste słowa, które zmieniły życie.

    23 lipca gościem na plantach kościoła św. Brata Alberta w Nowej Hucie był Bogdan „Kryzys” Krzak. Obecnie jest ojcem 4 dzieci i dziadkiem 7 wnucząt oraz instruktorem terapii uzależnień. To wiara pomogła mu poukładać życie i pójść do ludzi, których darzył niechęcią. Dziś jest gotowy na wszystko i wie, że Jezus ciągle towarzyszy człowiekowi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję