Reklama

„W drogę z nami wyrusz, Panie...”

29 października 2004 r. wyruszyła z Bielska Podlaskiego autokarowa pielgrzymka dzieci do Niepokalanowa. 50-osobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Bielsku Podlaskim oraz ze szkoły w Augustowie, pod opieką katechetów, pojechała pokłonić się Matce Bożej w kończącym się miesiącu modlitwy różańcowej. Pielgrzymka została zorganizowana z myślą o dzieciach należących do Podwórkowych Kółek Różańcowych.

Niedziela podlaska 3/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy nadszedł tak długo oczekiwany dzień wyjazdu, radośni i szczęśliwi przybyliśmy do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim. Chcieliśmy polecić Matce Bożej trud naszego pielgrzymowania. Proboszcz parafii ks. kan. M. Wyszkowski pobłogosławił wszystkich udających się do Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask. Na trasę pielgrzymki wyruszyliśmy umocnieni modlitwą i kapłańskim błogosławieństwem. Czekała nas kilkugodzinna podróż do Warszawy. Nie potwierdziły się nasze obawy dotyczące stania w korkach ulicznych w związku ze wzmożonym ruchem przed uroczystością Wszystkich Świętych. Po przyjeździe do stolicy skierowaliśmy swe kroki na Żoliborz, do kościoła pw. św. Stanisława Kostki. W programie naszej pielgrzymki nie mogło zabraknąć modlitwy przy grobie sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. W związku z niedawno obchodzoną 20. rocznicą jego śmierci chcieliśmy przypomnieć dzieciom Kapłana-Męczennika pochodzącego z naszej podlaskiej ziemi.
W modlitewnym zamyśleniu wchodziliśmy do dolnego kościoła św. Stanisława Kostki, by po raz pierwszy obejrzeć niedawno otwarte muzeum poświęcone pamięci Księdza Jerzego. Pamiątki ze wszystkich okresów jego życia zgromadzono w 9 salach nazwanych kolejno: „W cieniu PRL-u”, „Korzenie”, „Żołnierski Różaniec”, „Dar Kapłaństwa”, „Niebo runęło nam na głowy”, „Golgota”, „Odszedł Pasterz Dobry”, „Pomnażanie dobra”, „Przez Krzyż do Zmartwychwstania”.
Wszystkie te miejsca ukazują życie, służbę oraz męczeńską śmierć ks. Popiełuszki. W pierwszej sali muzeum mogliśmy zobaczyć również film wideo o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski lat 1944-1989. Obejrzeliśmy zdjęcia z początków tworzenia się „Solidarności”. Następna sala przedstawiała dom rodzinny Kapłana. Szliśmy śladami Jerzego, syna skromnych rolników ze wsi Okopy. Zebrane w sali pamiątki i sprzęty domowe - lampa naftowa, stół, krzesło, kołyska - pochodzą z domu rodziców Jerzego - Marianny i Władysława Popiełuszków.
Dalej „Żołnierski Różaniec” ułożony z wojskowych czapek, które przypominają trudny i niezwykle ważny okres życia kleryka Jerzego Popiełuszki. Zgromadzono tam dokumenty wojskowe, listy pisane do rodziców, zdjęcia kleryków wcielonych do przymusowej służby wojskowej w Bartoszycach.
Tytuł następnej sali został zaczerpnięty z wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Niebo runęło nam na głowy”. Słowa te ujmują doświadczenia stanu wojennego. Odprawiane w tym czasie Msze św. w intencji cierpiących represje stanu wojennego gromadziły w kościele św. Stanisława Kostki tysiące ludzi z całej Polski. Głoszone przez ks. Jerzego Popiełuszkę kazania patriotyczne krzepiły serca Polaków. Zgromadzone w tej sali pamiątki są bolesnym bilansem stanu wojennego. Dalszych sal dzieci nie zwiedzały ze względu na swój wiek, w którym trudno byłoby im zrozumieć, dlaczego zaciskająca się spirala nienawiści służb specjalnych wobec ks. Popiełuszki doprowadziła do tak okrutnej zbrodni.
Są wydarzenia i osoby, o których zapomnieć nie wolno. Muzeum sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki powstało w tym celu, aby młodzi ludzie, na przykładzie życia Kapłana-Męczennika, uczyli się prawdziwej miłości do Ojczyzny oraz poszanowania wolności i prawdy.
Z Warszawy wyruszyliśmy w dalszą drogę do Niepokalanowa. Po godzinnej podróży dotarliśmy do świątyni, która była celem naszej pielgrzymki. Przed kościołem zwróciła naszą uwagę figura Matki Bożej Niepokalanej, której oddaje się tu szczególną cześć oraz figury: św. Antoniego Padewskiego, św. Franciszka z Asyżu i św. Bonawentury. Jest to wymowny znak, że gospodarzami tego miejsca są bracia franciszkanie. Obok drzwi prowadzących do kościoła znajduje się tablica upamiętniająca pobyt Jana Pawła II w Niepokalanowie. W ołtarzu głównym duża figura Niepokalanej, gestem swych rąk obejmuje całą świątynię. W cichej modlitwie powierzyliśmy Maryi sprawy, z którymi do Niej przyjechaliśmy. Następnie przy dźwiękach gitary, śpiewając i modląc się, wyrażaliśmy swoją miłość do Matki Bożej. Ojciec Franciszkanin przybliżył dzieciom historię życia i śmierci św. Maksymiliana Kolbego. Oglądaliśmy także Misterium Męki Pańskiej, czyli przepiękny spektakl ruchomych obrazów i figur, wystawiony w sali teatralnej znajdującej się pod lewym skrzydłem ołtarza polowego za bazyliką. Mogliśmy zobaczyć: wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, Wieczernik, Ogrójec, Golgotę i Wielkanocny poranek. Piękna dekoracja, trafnie dobrana muzyka, kolorowe figury, niesamowita gra świateł oraz tekst czytany przez aktorów scen warszawskich wywarły na nas ogromne wrażenie.
Na zakończenie obejrzeliśmy Panoramę Tysiąclecia, przypominającą najważniejsze postacie historyczne, które odegrały znaczącą rolę w dziejach naszego narodu. Modlitwa i towarzysząca nam podczas pielgrzymki refleksja stały się źródłem naszego duchowego ubogacenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki Piątek zachowywać post ścisły?

[ TEMATY ]

post

bp Adam Bałabuch

tasha/pixabay.com

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki Piątek zachowywać post ścisły? Czy stan błogosławiony, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o siebie i swoje dziecko, zwalnia ją z tego obowiązku? - Matka sama musi podjąć decyzję o przestrzeganiu postu ścisłego - tłumaczy KAI bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

Zarówno Kodeks Prawa Kanonicznego jak i inne przepisy Episkopatu Polski nie wyjaśniają jednoznacznie kwestii dyspensy od postu ścisłego dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Zdania duchownych na ten temat bywają podzielone. Niektórzy tłumaczą, że "ciąża to nie choroba", tylko stan błogosławiony, dlatego należy pościć, chyba, że lekarz zaleci inaczej. Inni podkreślają, że z postu zwolnione są osoby poniżej 14 roku życia, a więc i nienarodzone dzieci, którym pożywienia dostarczają matki.
CZYTAJ DALEJ

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

2025-04-07 13:15

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Pro-liferka, dziennikarka, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, doradca życia rodzinnego, współautorka serii podręczników do wychowania do życia w rodzinie Magdalena Guziak-Nowak opisuje wstrząsającą relację ze szpitala w Oleśnicy.

ZABILI DZIECKO W 9 MIES. CIĄŻY. Gotowe do samodzielnego życia, prawie noworodka. Tak, w Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Jad Waszem: powstanie w getcie warszawskim stało się przykładem, inspiracją i symbolem

2025-04-19 07:50

[ TEMATY ]

Getto Warszawskie

commons.wikimedia.org

Żydzi wyciągnięci z bunkra

Żydzi wyciągnięci z bunkra

Powstańcy getta warszawskiego nie mieli złudzeń, widzieli, co ich czeka, ale jednak zdecydowali się na walkę, która stała się przykładem, inspiracją i symbolem - napisał jerozolimski Instytut Jad Waszem. W sobotę obchodzona jest 82. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

"Kiedy Niemcy wkroczyli do getta, zostali zaatakowani przez bojowników. Powstańcy, mimo minimalnych zapasów, przez blisko miesiąc stawiali opór jednej z najpotężniejszych wówczas armii świata, która miała przytłaczającą przewagę liczebną i sprzętową" - przypomniała w mediach społecznościowych izraelska instytucja.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję