Reklama

Świat

USA: George Weigel zachęca biskupów do obrony nauczania „Humanae vitae”

Do przypomnienia i obrony nauczania encykliki Pawła VI „Humanae vitae” oraz popuaryzacji „Teologii ciała” Jana Pawła II wezwał biskupów na całym świecie znany amerykański publicysta katolicki George Weigel. Na stronie magazynu „The First Things” opublikował on tekst zatytułowany „Affirming and celebrating Humanae vitae” (Potwierdzenie i świętowanie „Humanae vitae”).

[ TEMATY ]

USA

encyklika Humanae vitae

MARCIN ŻEGLIŃSKI

Prof. George Weigel

25 lipca przypada pięćdziesiąta rocznica encykliki błogosławionego Pawła VI „Humanae vitae”, na temat integralności miłości i odpowiednich środków planowania rodziny. Wydana podczas kryzysu kulturowego w latach sześćdziesiątych, a także w roku, w którym irracjonalizm prześladował cały świat zachodni, „Humanae vitae” stała się natychmiast najbardziej szkalowanym aktem nauczania papieskiego w dziejach. I co powinno być ich wstydem, całe episkopaty poszczególnych krajów zdystansowały się od nauczania papieża Pawła za pomocą różnych forteli, z których wiele wykazywało pewien stopień teologicznego zamętu, a niektóre z nich były wręcz tchórzliwe.

Paweł VI doszedł do osądu sformułowanego w Humanae vitae z dwóch powodów.

Po pierwsze dlatego, że był przekonany, iż wykorzystanie naturalnego rytmu płodności do regulowania poczęcia było najbardziej humanitarnym sposobem planowania rodziny oraz metodą najbardziej odpowiadającą godności osoby ludzkiej - a zwłaszcza z wyjątkową godnością kobiet.

Reklama

Po drugie, ponieważ zrozumiał, że wielu z tych, którzy opowiadali się za zmianą nauczania katolickiego na temat moralnie akceptowalnych metod planowania rodziny promowało w istocie fundamentalną zmianę w sposobie myślenia moralnego Kościoła: zaprzeczali oni, że niektóre czyny są po prostu złe ze względu na swą naturę i argumentowali, że osąd moralny jest tak naprawdę rachunkiem intencji, czynów i konsekwencji. Gdyby ten "proporcjonalizm", jak jest określany technicznie, został ugruntowany jako oficjalna katolicka metoda dokonywania osądów moralnych, katolicyzm wkrótce znalazłby się w smutnym stanie liberalnego protestantyzmu - innej wspólnoty chrześcijańskiej z całkowicie nieszczelnymi granicami moralnymi.

Opuszczenie przez wiele episkopatów głęboko zraniło Pawła VI, wrażliwą duszę, która poparła stwierdzenie II Soboru Watykańskiego, że biskupi są kimś więcej niż lokalnymi kierownikami oddziału Kościoła katolickiego jako jakieś firmy, i który zapewne myślał, że należało się jemu w zamian nieco lojalności. W chwili, kiedy Kościół i świat obchodzą złoty jubileusz „Humanae vitae”, a katolicy na całym świecie przygotowują się do uroczystości kanonizacji Pawła VI w październiku, być może ci biskupi, którzy rozumieją, że w 1968 roku miał miejsce poważny wyłom w kolegialności biskupiej, gdy wielu ich poprzedników nie broniło Biskupa Rzymu przed często agresywnymi krytykami, może rozważą ogłoszenie następujących oświadczeń na temat encykliki, w takiej czy innej formie:

1. Jestem głęboko wdzięczny papieżowi Pawłowi VI za jego odważne świadectwo prawdy o miłości w encyklice „Humanae vitae”. Wraz z papieżem Franciszkiem wierzę, że Paweł VI „miał odwagę przeciwstawić się większości, bronić dyscypliny moralnej, pociągnąć za hamulec kulturowy, przeciwstawić się neomaltuzjanizmowi dzisiejszemu i przyszłemu”, który traktuje dar dzieci jako obciążenie społeczne i ekonomiczne.

Reklama

2. Wierzę, że prawdy nauczane przez „Humanae vitae” na temat odpowiednich środków planowania rodziny są ważne dla dzisiejszego szczęścia człowieka; że świadome użycie sztucznych środków regulujących płodność zniekształca prawdę o ludzkiej miłości, wpisaną w stworzenie przez Stwórcę; i że sumienie musi szanować te wewnętrzne prawdy w planowaniu rodziny.

3. Wierzę, że prawdy nauczane przez „Humanae vitae” na temat naturalnego planowania rodziny sprawdziły się w duszpasterskich sytuacjach na całym świecie; że te prawdy wniosły znaczący wkład w duszpasterstwo rodzin i przygotowanie do małżeństwa w różnych kulturach; a ci, którzy zaprzeczają ludzkiej zdolności, by zrozumieć i żyć dyscypliną naturalnego planowania rodziny, często angażują się w rasizm, nowe formy kolonializmu lub jedno i drugie.

4. Sądzę, że "kultura antykoncepcji", przed którą proroczo przestrzegał Paweł VI w „Humanae vitae” oraz związana z nią aborcja, są głównymi czynnikami wykorzystywania seksualnego kobiet, które zostały zauważone przez ruch #MeToo; i zachęcam feministki do ponownego przemyślenia fetowania sztucznej antykoncepcji i aborcji w związku z obecną pięćdziesiątą rocznicą.

5. Sądzę, że „Teologia ciała” św. Jana Pawła II dała Kościołowi katolickiemu przekonujące narzędzie do wyjaśniania prawd nauczanych w „Humanae vitae” i nieszczęścia spowodowanego przez rewolucją seksualną.

6. Przyrzekam, że ten rok jubileuszowy będzie okazją do uczczenia daru „Humanae vitae” i wykorzystania mojej posługi duszpasterskiej, by pogłębić zrozumienie katolickiej etyki seksualnej jako świętowania ludzkiej godności i daru życia.

2018-07-25 18:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Aupetit: pomóżmy małżonkom żyć w łasce

[ TEMATY ]

Paweł VI

Francja

encyklika Humanae vitae

Vatican News/AFP

Abp Aupetit

W głoszeniu nauczania encykliki „Humanae vitae” chodzi o wierność depozytowi wiary i żywej Tradycji. „Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii” (1 Kor, 9, 16). A dar życia jest Ewangelią – uważa abp Michele Aupetit.

W głoszeniu nauczania encykliki „Humanae vitae” chodzi o wierność depozytowi wiary i żywej Tradycji. „Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii” (1 Kor, 9, 16). A dar życia jest Ewangelią – uważa abp Michele Aupetit. Arcybiskup Paryża wydał właśnie niewielką książkę, w której z perspektywy własnych doświadczeń duszpasterskich oraz uprzedniej 20-letniej praktyki lekarskiej, wykłada główne treści głośnej encykliki Pawła VI o ludzkiej rozrodczości.

Abp Aupetit czyni to w kontekście gorącej dziś dyskusji nad projektem nowego prawa, które udostępni zapłodnienie in vitro parom lesbijskim i samotnym kobietom. Jego zdaniem źródło problemu jest to samo, co w przypadku antykoncepcji, a mianowicie moralność dążąca do uniezależnienia się od Boga. Człowiek sam chce decydować o tym, co jest dobre i co da mu szczęście. W ten sposób staje się jednak niewolnikiem własnych żądz i złudzeń.
Trzeba tymczasem uznać i głosić, że człowiek jest szczęśliwy jedynie dzięki Przymierzu, dzięki temu, że swe życie otrzymuje od innych i od Boga, od Całkiem Innego. Kiedy zgadzamy się na tę zależność od Stwórcy i naszej ludzkiej natury, stajemy się wolni i odpowiedzialni, zdolni do kochania i przekazywania życia w prawdzie.

Arcybiskup Paryża zauważa, że „dziecko, kiedy chcę i jak chcę” to fałszywy i egoistyczny slogan. Na szczęście – dodaje abp Aupetit – dziecko i tak nas zaskoczy, ale za jaką cenę? Kimże jesteśmy, by z premedytacją pozbawiać je jego korzeni? Zadajemy mu w ten sposób niewysłowioną przemoc i kiedyś na pewno będzie trzeba zdać z tego rachunek – ostrzega abp Aupetit, komentując swą najnowszą książkę „Humanae vitae, une prophétie” („Humanae vitae”, proroctwo) w wywiadzie dla tygodnika „France catholique”.

Odnosząc się do oporów, jakie encyklika Pawła VI napotkała w niektórych episkopatach, które uważały jego nauczanie o antykoncepcji za nierealistyczne, abp Aupetit podkreślił, że naszym punktem odniesienia powinno być zbawienie, a nie ludzka słabość. Trzeba pomagać małżeństwom dostosowywać się do łaski Bożej, łaski zbawienia, a nie ulegać dyktatowi zmysłowości i pożądania.

CZYTAJ DALEJ

Kolejny dzień pielgrzymki

W sobotę 8 sierpnia odbywa się kolejny etap Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Pątnicy wyruszyli z trzech głównych ośrodków: z Gorzowa, Zielonej Góry i Głogowa.

Pielgrzymi z Gorzowa pod wodzą ks. Krzysztofa Kolanowskiego pielgrzymują do Bledzewa. To pierwszy rok, gdy pielgrzymką z Gorzowa kieruje ks. Kolanowski. W ramach pielgrzymki gorzowskiej każdego roku idzie także grupa z Kostrzyna, która dzisiaj pielgrzymuje do Słońska. Do pielgrzymów gorzowskich dołączyła także grupa z Katolickiego Centrum Studenckiego ze Słubic pod kierunkiem ks. Rafała Mocnego.

Zobacz zdjęcia: Piesza Pielgrzymka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Pielgrzymi z Zielonej Góry po porannej Mszy św. w konkatedrze zielonogórskiej wyszli na pątniczy szlak do Otynia.

Grupy głogowskie po porannej Mszy św. w kościele pw. Bożego Ciała wyruszyły w pielgrzymce do Grodowca.

CZYTAJ DALEJ

GIS: kontrolujemy przestrzeganie obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią

Sanepid prowadzi kontrole związane z przestrzeganiem dodatkowych obostrzeń w powiatach z najwyższą liczbą przypadków koronawirusa – przekazał PAP w niedzielę rzecznik GIS Jan Bondar. Zapowiedział, że będą one kontynuowane także w kolejnych dniach.

Rzecznik Inspektoratu podał, że kontrolowane są m.in. obiekty handlowe, zakłady pracy, restauracje, kina, hotele, lotniska czy salony kosmetyczne.

Od soboty w 19 powiatach w kraju obowiązują dodatkowe obostrzenia dot. zasad bezpieczeństwa, higieny i zachowania dystansu społecznego w przestrzeni publicznej.

W "czerwonych" powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4mkw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 mkw., do 150 osób na zewnątrz. W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencji nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - 1 osoba na 10 mkw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać ale bez publiczności.

W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest tez limit max. 1 osoba na 4mkw. W kinach także jest limit 25 proc. zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 mkw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 mkw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.

Strefa czerwona obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński. Strefa żółta obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.

Ministerstwo podało w niedzielę, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie u kolejnych 624 osób. W sobotę informowano o 843 nowych przypadkach, w piątek o 809, w czwartek o 726, w środę o 640, we wtorek o 680, a w poniedziałek o 575. Zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 51 tys. 791, 1807 z nich zmarło. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ krap/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję