Ważna sprawa
Już Zygmunt Gloger w Encyklopedii staropolskiej (1900 r.) pisze, że „zwyczaj to dawny”. Jedna z pierwszych oficjalnych wzmianek o kolędzie pochodzi ze statutów Synodu gnieźnieńskiego z 1628 r. Dokument ów stawia takie sugestie księżom co do kolędy: „aby grzeszników napominali, każdego do pełnienia obowiązków i przyzwoitości nakłaniali, nieszczęśliwych pocieszali”. I Synod Diecezji Sosnowieckiej, prawie 400 lat później, na początku dokumentu o duszpasterstwie ogólnym diecezji sosnowieckiej stanowi: „Proboszcz jest zobowiązany do organizowania co roku duszpasterskich odwiedzin wiernych. Obowiązkiem proboszcza jest takie organizowanie wizyty duszpasterskiej, by duszpasterze mogli poświęcić odwiedzanym osobom odpowiednią ilość czasu. Wskazane jest, by podczas wizyty podejmować temat ustalony wcześniej przez zespół duszpasterski”.
Mówi autor dokumentu
Ks. dr Karol Malasiewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej i jednocześnie przewodniczący komisji synodalnej, która przygotowała projekt dokumentu potwierdza znaczenie wizyty duszpasterskiej. „Pozwala ona poznać ludzi, być bliżej nich i poznać ich potrzeby duchowe oraz materialne, aby skuteczniej przychodzić z pomocą człowiekowi - tłumaczy. Problemem, który znalazł także odbicie w dokumencie, jest czas poświęcany na odwiedziny w rodzinie. „To zależy od potrzeb - wyjaśnia ks. dr Malasiewicz - i roztropności duszpasterskiej. Znam parafie, w których kolędę zaczyna się już w Adwencie, są również i takie - choć należą do rzadkości - w których wizyta duszpasterska trwa cały rok”. Ksiądz Dyrektor, który jest równocześnie proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu, już przygotowuje się do kolędy. Sugerowany przez dokument synodalny temat odwiedzin to w tym roku Eucharystia. „Będziemy rozmawiali o uczestnictwie we Mszach św., zamawianych intencjach i wszystkim, co się wiąże z kultem Eucharystii. Przez 3 tygodnie 3 księży pracujących w tej parafii odwiedzi ok. 1600 rodzin” - dodaje ks. Malasiewicz.
Jakby pierwszy raz
Dla księży, którzy rozpoczynają pracę duszpasterską w nowych parafiach, czy to w charakterze proboszcza, czy wikariusza, wizyta duszpasterska nabiera kapitalnego znaczenia, bo tylko ona tak naprawdę daje możliwość poznania parafian. „Zupełnie inaczej pracuje się wśród ludzi, którzy są znani niż wśród anonimowych twarzy - podkreśla Ksiądz Proboszcz pełniący od pół roku swoją funkcję. - Pewnie będzie wiele pytań do mnie, bo także parafianie chcą bliżej poznać swojego proboszcza. Chodziłem już kilkanaście razy z wizytą duszpasterską w parafiach, ale teraz będzie tak, jakbym chodził pierwszy raz” - kończy naszą rozmowę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu