Reklama

Sanktuaria

Czeski Kościół przestrzega przed nowymi formami ideologii marksistowskiej

Na zagrożenia związane z nowymi formami ideologii marksistowskiej wskazał podczas dzisiejszych uroczystości ku czci świętych Cyryla i Metodego w Velehradzie na Morawach abp Jan Graubner. Arcybiskup ołomuniecki był głównym kaznodzieją, zaś Mszy św. z udziałem 30 tys. wiernych przewodniczył metropolita praski, kard. Dominik Duka OP.

[ TEMATY ]

sanktuarium

ARCHIWUM

Bazylika w Velehradzie

Bazylika w Velehradzie

Abp Graubner nawiązał do ważnych przypadających w tym roku rocznic – stulecia utworzenia Czechosłowacji, 80-lecia paktu monachijskiego, 70-lecia puczu komunistycznego, 50-lecia Praskiej Wiosny i inwazji sowieckiej, która położyła jej kres oraz 25-lecia utworzenia Republiki Czeskiej. Wskazał, że daty te powinny skłaniać zarówno do wdzięczności, jak i spojrzenia krytycznego. „Ponosimy odpowiedzialność za fakty, które nas przerażają - nie tylko rosnące wpływy polityczne spadkobierców dyktatorów komunistycznych” – zaznaczył hierarcha. Jednocześnie przestrzegł przed nowym obliczem ideologii marksistowskiej, które odbiera wolność, podważa ład i rozbudza nienawiść, neguje prawo do życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, zaprzecza różnicy między mężczyznami a kobietami czy prawu dzieci do bezpiecznego środowiska opierającego się na małżeństwie i wierności swych rodziców. Kaznodzieja przypomniał też o zagrożeniach płynących z braku troski o naturalne środowisko człowieka.

Arcybiskup ołomuniecki wskazał na znaczenie mądrości, którą przed wiekami przynieśli na te ziemie święci Apostołowie Słowian – Cyryl i Metody, której Republika Czeska zawdzięcza to, co najlepsze. Kaznodzieja zachęcił do ponowienia zawierzenia Matce Bożej, jakiego ćwierć wieku temu dokonał Kościół w Republice Czeskiej.

Aktowi temu przewodniczył kard. Dominik Duka OP. Metropolita praski pytał wiernych: „Czy chcesz, jak Maryja żyć zgodnie ze Słowem Bożym, aby ucieleśniało się w twoich czynach? Czy chcesz, tak jak Maryja szukać dobra innych? Czy chcesz jak Maryja przyczyniać się do uszlachetnienia naszej kultury poprzez szacunek dla każdego człowieka?”. Po trzykrotnym „tak” prymas Czech zawierzył Maryi, a przez nią Bogu cały naród, „aby w nas i poprzez nas mógł budować swoje królestwo prawdy, sprawiedliwości, miłości i pokoju”.

W uroczystościach na Welehradzie wzięli udział przedstawiciele Czeskiej Rady Ekumenicznej, a także przedstawiciel episkopatu Słowacji, bratysławski biskup pomocniczy Jozef Haľko. W równolegle odbywających się uroczystościach cyrylometodiańskich w Nitrze na Słowacji, episkopat czeski reprezentował praski biskup pomocniczy, Václav Malý.

2018-07-05 13:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Remont u Matki Bożej

Niedziela zamojsko-lubaczowska 30/2018, str. 1

[ TEMATY ]

sanktuarium

remont

Archiwum sanktuarium

W Tomaszowie Lubelskim renowacji poddano m.in. wewnętrzne ściany świątyni

W Tomaszowie Lubelskim renowacji poddano m.in. wewnętrzne ściany świątyni

W sanktuarium Matki Bożej w Krasnobrodzie trwa remont świątyni. Jest to kontynuacja renowacji, która rozpoczęła się w ubiegłym roku. Wówczas remontowi zostały poddane kruchta oraz fronton świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Rekolekcje na dobre rozeznanie powołania

2023-02-01 12:37

[ TEMATY ]

Świdnica

rekolekcje powołaniowe

ks. Mirosław Benedyk

. Jeszcze dekadę temu rekolekcje powołaniowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem

. Jeszcze dekadę temu rekolekcje powołaniowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem

Duszpasterstwo Powołań jeszcze przed feriami zimowymi zaprasza na rekolekcje do świdnickiego seminarium. Udział w wydarzeniu mogą wziąć nawet uczniowie szkół podstawowych.

- Zapraszamy do udziału w rekolekcjach dla młodzieży męskiej. Tytuł rekolekcji - „Na Twoje słowo” (Łk 5,5) to jednocześnie ich program. W tym roku chcemy przeżyć je w atmosferze skupienia, ucząc się tego, w jaki sposób czytać Pismo Święte, żeby usłyszeć to, co Bóg do nas mówi. Przez trzy dni będziemy się wspólnie modlić i rozważać słowo Boże. Każdy będzie miał możliwość indywidualnego spotkania i rozmowy z kapłanem oraz spowiedzi świętej – zachęca ks. Piotr Gołuch - Diecezjalny Duszpasterz Powołań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję