Z ks. Robertem Patro, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży rozmawia Barbara Dziadura
Barbara Dziadura: - Czym są Światowe Dni Młodzieży?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ks. Robert Patro: - Światowe Dni Młodzieży są świętowaniem młodych ludzi z całego świata, którego istotą jest odkrywanie na nowo Jezusa Chrystusa, przyglądanie się temu wszystkiemu, co wiąże się z Jego życiem, odczytywanie słów, które On nieustannie nam daje, i wprowadzanie ich w życie. Dla mnie jest to świętowanie, w którym Jezus Chrystus zajmuje centralne miejsce. Jan Paweł II, który zainspirował dni młodzieży, na każde z nich pisze konkretne przesłanie, wokół którego młodzi ludzi się gromadzą, by odczytywać to, co Bóg chce im powiedzieć.
- Jaką drogę w tym roku Papież wskazuje młodym ludziom? Którędy ich wiedzie?
Reklama
- W tym roku Światowe Dni Młodzieży odbywać się będą w Kolonii od 11 do 21 sierpnia. Od 11 do 15 sierpnia odbywać się będą spotkania w diecezjach niemieckich, gdzie młodzież będzie się wspólnie modliła i poznawała Kościół lokalny. Od 16 sierpnia młodzież będzie gromadzić się w Kolonii, by 21 sierpnia uczestniczyć w głównych uroczystościach z Ojcem Świętym. Tematem przedstawionym w liście apostolskim skierowanym do młodych ludzi są słowa Trzech Mędrców: Przyszliśmy oddać Mu pokłon. Papież wyznacza młodym kierunek: aby przybyli do Kolonii, by oddać Bogu pokłon. Ale także, by potem wracali do swoich krajów, społeczności jako ludzie odnowieni wewnętrznie - już inną drogą, drogą, którą wskazuje Chrystus. Podobnie jak Ci, którzy przyszli do Betlejem i - jak czytamy w Ewangelii św. Mateusza - „inną drogą udali się z powrotem do swojego kraju” (2,12). Nowa droga w wymiarze życia duchowego to droga związana z odmianą życia, ze świadomością tego, że Jezus Chrystus jest prawdziwym Panem, prawdziwym Zbawicielem, który przychodzi odmienić świat. Dlatego Papież podejmuje to wezwanie ewangeliczne i zachęca młodych ludzi do przybycia na to świętowanie młodości Kościoła, a także wzywa, by powrócić już nową drogą do swoich domów, drogą, gdzie Chrystus jeszcze głębiej gości w ludzkich sercach.
- Do kogo skierowane jest zaproszenie na Światowe Dni Młodzieży?
- Do każdego młodego człowieka. Głównie do tych w wieku od 16 do 30 lat, przy czym osoby niepełnoletnie potrzebują pisemne zezwolenie rodziców. Uczestnicy muszą także pamiętać o religijnym charakterze pielgrzymki, a także o tym, że należy uczestniczyć w spotkaniach przygotowawczych w ciągu roku.
- Na czym to przygotowanie duchowe polega?
- Istotnym elementem udziału w Światowych Dniach Młodzieży jest dobre przygotowanie duchowe. Z myślą o tym z inicjatywy krajowego duszpasterstwa młodzieży został stworzony program formacyjny przygotowujący młodzież do tych wydarzeń. Celem jest przygotowanie materiałów dla młodzieży bezpośrednio zainteresowanej udziałem w spotkaniu w Kolonii, ale również - a może przede wszystkim - dla wszystkich młodych, tak by treści proponowane podczas Światowych Dni Młodzieży jak najpełniej kształtowały w nich odpowiedzialność za życie i podejmowane w nim zaangażowania. Przygotowano po jednym temacie na każdy miesiąc. W ramach tej formacji jest czas na wspólną modlitwę, na konferencję, na nabożeństwo.
- Jak przebiegają zapisy i skąd w naszej diecezji organizowane są wyjazdy?
- Grupy tworzone są przy parafiach i ośrodkach duszpasterskich, ale muszą one uzyskać aprobatę koordynatora swojej diecezji, czyli moją. Prawo organizowania grup posiadają także ruchy i stowarzyszenia kościelne. Grupy rejestrowane są za pośrednictwem strony: www.sdm.org.pl, w momencie rejestracji opiekunowie dokonują wyboru określonego wariantu uczestnictwa (okres pobytu, rodzaj pakietu, rodzaj zakwaterowania, wybór diecezji w Niemczech). Na pełny koszt uczestnictwa składają się następujące elementy: fundusz solidarnościowy, pakiet pielgrzyma (niemiecki i polski), ubezpieczenie, transport i ewentualnie oferta turystyczna przed lub po spotkaniu. Istnieje także konieczność wyboru dla grupy jednego z pięciu pakietów, uwzględniającego czas pobytu na spotkaniu: cena zasadnicza za pobyt od 15 do 21 sierpnia 2005 r. to 132 euro, cena zasadnicza za pobyt od 19 do 21 sierpnia 2005 r. to 55 euro, czyli ogólny koszt (bez przejazdu) wynosi ok. 750-780 zł od osoby.
Z naszej diecezji są już organizowane grupy, m.in. z parafii: pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli, św. Stanisława Kostki w Sulechowie, Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu, obejmująca cały dekanat pszczewski, św. Wojciecha w Gorzowie Wlkp., św. Józefa z Dobiegniewie. Serdecznie zachęcam wszystkich duszpasterzy, kapłanów pracujących z młodymi ludźmi, do tego, aby organizować grupy na wyjazd do Kolonii, im szybciej się je zgłosi, tym lepiej, gdyż napływają informacje, że jest coraz mniej miejsc w diecezjach niemieckich.
- Dziękuję za rozmowę.