Reklama

Aktualności

Michael Mann: papież bohaterem walki ze zmianami klimatycznymi

Papież jest bohaterem walki ze zmianami klimatycznymi - powiedział Michael E. Mann, amerykański klimatolog z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii, współtwórca modelu rekonstrukcji zmian temperatury na Ziemi, który tłumaczy wzrost średniej temperatury na naszej planecie od 1850 r.

[ TEMATY ]

Franciszek

klimat

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wywiadzie dla włoskiego dziennika „Corriere della Sera” Mann za wspaniałe uznał to, że Franciszek „wykorzystuje olbrzymi kapitał polityczny i społeczny, jakim dysponuje, by promować świadomość zagrożeń dla planety, jakimi są antropogeniczne, czyli zawinione przez człowieka, zmiany klimatyczne”.

Odnosząc się do niedawnej wizyty w Watykanie 40 inwestorów i szefów największych firm naftowych, w tym Exxon Mobil z USA, Mann stwierdził, że jest zaintrygowany tym spotkaniem i wyraził przekonanie, że „jeśli jest ktoś, kto potrafi wpłynąć na tych kluczowych graczy, to jest nim właśnie papież Franciszek”. - Tylko on może wywrzeć presję na te grupy, czyli zrobić coś, czego nie robi administracja Trumpa - stwierdził naukowiec.

Jego zdaniem prezydent USA Donald Trump nie ma żadnego realnego poglądu na temat zmian klimatycznych czy paliw kopalnych, lecz „wykonuje rozkazy grup interesów, które rządzą dziś Partią Republikańską w Stanach Zjednoczonych”, takich jak wspomniana spółka paliw kopalnych Exxon Mobil. Według Manna, Trump „jest marionetką w rękach tych [grup] interesów”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2018-06-15 20:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja w Watykanie to przygotowanie do szczytu klimatycznego

[ TEMATY ]

Watykan

konferencja

klimat

ACKI/pixabay.com

Na ekologicznej konferencji w Watykanie szczególną rolę odgrywa polska delegacja ze względu na fakt, że to właśnie nasz kraj jest będzie w grudniu gospodarzem tegorocznego szczytu klimatycznego. W watykańskich obradach uczestniczą m.in. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz wiceminister środowiska, a zarazem prezydent COP24 Michał Kurtyka.

Jak podkreśla minister Emilewicz, szczyt w Katowicach będzie dobrą okazją, by rozmawiać o nowym podejściu do środowiska. Watykańska konferencja to natomiast wyjątkowe forum, na którym spotyka się wiele krajów i religii. W ten sposób wpisuje się ona w proces przygotowań do konferencji klimatycznej w Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Patron dnia św. Matylda, królowa

[ TEMATY ]

patron

święta

królowa

#NiezbędnikWielkopostny

YouTube/com

Matylda wraz ze swoim małżonkiem Henrykiem wydali na świat pięcioro dzieci. W tym czterech cesarzy. W czasach owej świętej umiejętności czytania i pisania, nie były tak bardzo popularne w wielkich rodach. Matylda jednak nabyła te umiejętności, kiedy przebywała z zakonie w Herford, w Westfalii.

Czym interesowała się Matylda?
CZYTAJ DALEJ

Włochy: Cały świat pisze do papieża, poczta otrzymuje setki kilogramów listów

2025-03-15 08:48

[ TEMATY ]

choroba

papież Franciszek

listy

wierni

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O 150 kilogramów listów i przesyłek więcej niż zwykle przysyłanych jest codziennie do Watykanu w czasie pobytu papieża Franciszka w szpitalu - poinformowała Poczta Włoska. Z całego świata napływają życzenia powrotu do zdrowia. Dane te ogłoszono miesiąc po rozpoczęciu hospitalizacji w Poliklinice Gemelli.

Dziennik "La Repubblica" podkreśla, że jeśli chce się zmierzyć uczucia wobec 88-letniego papieża, to można je zważyć w dniach obaw o jego zdrowie.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję