Reklama

Serwis

Niedziela podlaska 51/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

20-21 listopada w Domu Miłosierdzia Bożego im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim odbyło się spotkanie Szkolnych Kół Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Na spotkanie przyjechały dzieci i młodzież z następujących szkół: z Siemiatycz - SP nr 1, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum Gminne, Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi; z Sokołowa Podlaskiego - LO i Gimnazjum; z Ostrożan - SP, z Klich - SP, z Winnej Poświętnej - SP, i z Brańska - Gimnazjum.

2 grudnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyła się sesja międzyseminaryjna księży profesorów z seminariów w: Białymstoku, Łomży, Siedlcach, Ełku i Drohiczynie. Podczas spotkania wykład nt. „Kapłan wobec Sacrum” wygłosił ks. dr Wiesław Śmigiel - profesor KUL.

4 grudnia w Drohiczynie odbyło się spotkanie Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej. Głównym przedmiotem obrad, z udziałem bp. A. Dydycza, było omówienie nowego programu duszpasterskiego i dyskusja na temat Roku Eucharystii.

5 grudnia w Ciechanowcu odbył się XXIV Ogólnopolski Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich. Poprzedziła go Msza św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej pod przewodnictwem bp. Antoniego Dydycza. Przesłuchania konkursowe miały miejsce w dniach 4 -5 grudnia na terenie Muzeum Rolnictwa. Zaprezentowali się w nich wykonawcy z różnych regionów Polski: górale z Podhala, Żywiecczyzny i Beskidu Sądeckiego, Kaszubi, Kurpie, Podlasiacy, Mazowszanie oraz Ukraińcy, Słowacy, Litwini, Niemcy i Australijczycy. Konkurs był okazją do prezentacji różnego rodzaju sztuki ludowej i wymiany doświadczeń artystycznych. Impreza została zorganizowana staraniem: Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Fundacji „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie, Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego, Towarzystwa Miłośników Ciechanowca, parafii ciechanowieckich i Burmistrza Miasta i Gminy Ciechanowiec. Patronat honorowy nad konkursem sprawował bp Antoni Dydycz.

6 grudnia bp Antoni Dydycz przewodniczył uroczystości odpustowej ku czci św. Mikołaja w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Seroczynie Sterdyńskim.

6 grudnia w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim gościły: Rodzina Radia Maryja, TV Trwam i Radio Maryja. Najpierw z członkami parafialnych kół Radia Maryja i sympatykami spotkał się o. Piotr. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił bp Antoni Dydycz, komentarz poprowadził ks. dr hab. Tadeusz Syczewski. Wieczorne rozmowy niedokończone na temat „Jak wygląda przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia w mojej rodzinie i w mojej parafii” poprowadził ks. Artur Płachno z Radia Podlasie.

7 grudnia bp Antoni Dydycz wziął udział w Toruniu w uroczystościach jubileuszowych z okazji 13. rocznicy istnienia Radia Maryja.

8 grudnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie, z udziałem bp. Antoniego Dydycza, księży profesorów, studentów WSD i sióstr zakonnych, odbyła się uroczysta akademia ku czci Matki Bożej Niepokalanej (150-lecie ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu) przygotowana przez alumnów IV kursu.

4 stycznia w gmachu Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie odbędzie się spotkanie opłatkowe bp. Antoniego Dydycza z parlamentarzystami, władzami administracyjnymi i samorządowymi województwa podlaskiego i mazowieckiego, starostami, powiatowymi komendantami Państwowej Straży Pożarnej, powiatowymi prezesami OSP, powiatowymi komendantami Policji, burmistrzami, wójtami i nadleśniczymi. W programie spotkania przywidziane są m.in. referaty.: Sprawiedliwość społeczna, a zjawisko korupcji - bp. Kazimierza Ryczana z Kielc - przewodniczącego Rady Społecznej KEP oraz Znaczenie współpracy przedsiębiorców i pracodawców w oparciu o etykę chrześcijańską - inż. Wojciecha Włodarczyka ze Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza.

Spotkania opłatkowe sołtysów z bp. Antonim Dydyczem odbędą się w następującym terminie: 17 stycznia o godz. 10.00 przy bazylice w Węgrowie - dekanat łochowski i węgrowski; 18 stycznia o godz. 10.00 przy konkatedrze w Sokołowie Podlaskim - dekanat sokołowski i sterdyński; 19 stycznia o godz. 10.00 przy katedrze w Drohiczynie - dekanat ciechanowiecki, drohiczyński, sarnacki i siemiatycki oraz 20 stycznia o godz. 10.00 przy kościele Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim - dekanat bielski, brański i hajnowski.

4-6 lutego 2005 r. w WSD w Drohiczynie odbędą się rekolekcje powołaniowe dla maturzystów. Przewodniczyć im będzie ks. Zenon Czumaj.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowacja/ Media na bieżąco realcjonują sytuację po zamachu na premiera Ficę

2024-05-15 17:03

[ TEMATY ]

premier

Słowacja

PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Słowackie media na bieżąco relacjonują sytuację po zamachu na premiera Roberta Ficę. Informacyjne stacje telewizyjne przerwały w środę swoje programy. Portale internetowe publikują informacje w trybie on-line.

Emisję swojego codziennego programu przerwała słowacka telewizja publiczna RTVS, która na bieżąco podaje najnowsze informacje przekazywane przez lokalne władze oraz organy ścigania. Transmituje również wystąpienia najważniejszych słowackich polityków i urzędników.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Słowacja/ Media na bieżąco realcjonują sytuację po zamachu na premiera Ficę

2024-05-15 17:03

[ TEMATY ]

premier

Słowacja

PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Słowackie media na bieżąco relacjonują sytuację po zamachu na premiera Roberta Ficę. Informacyjne stacje telewizyjne przerwały w środę swoje programy. Portale internetowe publikują informacje w trybie on-line.

Emisję swojego codziennego programu przerwała słowacka telewizja publiczna RTVS, która na bieżąco podaje najnowsze informacje przekazywane przez lokalne władze oraz organy ścigania. Transmituje również wystąpienia najważniejszych słowackich polityków i urzędników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję