Reklama

Świat

Hiszpania: Episkopat o Biblii, dziennikarze
o lekcji religii

[ TEMATY ]

Biblia

episkopat

Hiszpania

Bożena Sztajner/Niedziela

Nowe wydanie Pisma Świętego przygotował na Rok Wiary Episkopat Hiszpanii. Biblia pojawiła się w dwóch wersjach: drukowanej i elektronicznej. Konferencja prasowa, na której ją zaprezentowano, skupiła się jednak na innym temacie, a mianowicie na losach lekcji religii w związku z kolejną reformą szkolnictwa, przygotowywaną przez rząd.

Oficjalne tłumaczenie Biblii, przygotowane przez Episkopat Hiszpanii, zostało przedstawione dwa lata temu. Jego celem było ujednolicenie tekstów biblijnych używanych w liturgii, na katechezie i w domu. Od tego czasu sprzedano ok. 100 tys. egzemplarzy Pisma Świętego. Dwa nowe wydania, dzięki niskiej cenie i przy wykorzystaniu nowych technologii, skierowane są głównie do dzieci i młodzieży. Pragnieniem biskupów jest, aby w Roku Wiary Biblia trafiła do każdego katolika.

Podczas konferencji prasowej pytano jednak o miejsce lekcji religii w projekcie ustawy o szkolnictwie. Przewiduje ona m.in. zrównanie lekcji z innymi przedmiotami i usunięcie dyskryminacji z okresu premierostwa Zapatero.

Reklama

„Lekcja religii jest prawem rodziców, katolików i niekatolików, aby dzieci zostały wychowane zgodnie z ich poglądami moralnymi, religijnymi i pedagogicznymi – wskazał bp Juan Antonio Martínez Camino. – To podstawowe prawo jest ujęte w konstytucji i demokratyczne państwo musi ułatwić jego efektywne wykonanie. Oczekujemy, że to, co dotychczas nie było w pełni ułatwiane w obowiązującym ustawodawstwie, zostanie ułatwione w nowej ustawie, tak by 70 proc. uczniów, których rodzice proszą każdego roku o wychowanie w religii i moralności katolickiej, mogło skorzystać z tego prawa bez trudności, przeszkód i dyskryminacji” – wyjaśnił rzecznik Episkopatu Hiszpanii.

Nowa ustawa o szkolnictwie budzi wiele sprzeciwów. Obecność lekcji religii w szkolnym programie nauczania jest dla środowisk liberalno-lewicowych powodem do oskarżeń o powrót do przeszłości. „Nie chodzi o to, by narzucać komuś cokolwiek, ale by wszyscy mogli korzystać ze swoich praw najlepiej jak to jest możliwe” – powiedział bp Martínez.

2012-12-16 09:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zarządził kontrolę w seminariach duchownych Hiszpanii

[ TEMATY ]

seminarium

Hiszpania

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zarządził kontrolę w seminariach duchownych Hiszpanii. Zgodnie z tą decyzją wizytacja apostolska ma się odbyć w styczniu lub lutym, poinformowały 8 listopada media hiszpańskie powołując się na konferencję biskupów tego kraju.

Według tych informacji wizytatorami apostolskimi papież mianował urugwajskich biskupów: Miltona Tróccoli i Arturo Fajardo. Powodem kontroli jest realizacja nowych wytycznych dla kształcenia księży w Hiszpanii. W 2019 roku katolicy biskupi tego kraju przygotowali odpowiedni plan, „bardzo pozytywnie” oceniony przez Watykan.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z duchowieństwem i osobami konsekrowanymi

2023-02-02 18:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do służenia ludowi Bożemu jako świadkowie Bożej miłości zachęcił papież kapłanów, diakonów i seminarzystów a także osoby konsekrowane Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek spotkał się z nimi w katedrze w Kinszasie. Osobom konsekrowanym złożył życzenia z okazji ich dzisiejszego święta.

Witając papieża w katedrze Matki Bożej Kongijskiej, arcybiskup Kinszasy kard. Fridolin Ambongo zauważył, iż jest to okazja do dziękczynienia, w imieniu całego Kościoła, duchowieństwu i osobom zakonnym, za dzieło ewangelizacji, jakie pełnią oni w tym kraju, często w warunkach trudnych, a nieraz wręcz niebezpiecznych. A przybycie tutaj Ojca Świętego daje szczególny powód do nadziei oraz snucia planów na przyszłość z większym przekonaniem i oddaniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję