Reklama

Kościół

Przewodniczący KEP na Wielkanoc: „Najważniejszą prawdą naszej wiary jest cielesne Zmartwychwstanie Jezusa”

„Najważniejszą prawdą naszej wiary jest cielesne Zmartwychwstanie Jezusa” – powiedział Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, w życzeniach wielkanocnych.

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przewodniczący Episkopatu zauważył, że „dzięki zmartwychwstaniu Jezus objawił się jako Pan życia i śmierci”. Dlatego „jest to najważniejsza prawda naszej wiary”. Następnie życzył wszystkim, aby Zmartwychwstały Chrystus wszedł w pełni w ludzkie życie. „Przyjmijmy Go z ufnością. Jeśli dotąd byłeś daleko od Niego, zrób mały krok a On przyjmie cię z otwartymi ramionami. Jeśli jesteś obojętny – zaryzykuj, nie rozczarujesz się. Jeśli zdaje ci się, że trudno za Nim iść, nie lękaj się, powierz się Jemu i bądź pewien, że On jest zawsze blisko ciebie i ofiaruje ci siłę, abyś mógł żyć tak, jak On tego pragnie” – powiedział arcybiskup Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu przypomniał również przypadający w tym roku jubileusz 1050-lecia powstania w Poznaniu pierwszej diecezji na ziemiach polskich, który będzie obchodzony od 22 do 24 czerwca oraz podczas międzynarodowego spotkania Przewodniczących Konferencji Episkopatów Europy, które będzie miało miejsce od 13 do 16 września.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zakończenie arcybiskup Gądecki życzył, aby „moc Zmartwychwstałego Zbawiciela dotarła do wszystkich naszych rodaków w Ojczyźnie i poza jej granicami i pomogła im stać się współpracownikami Zmartwychwstałego”. Ażeby dotarła do wszystkich chrześcijan, do tych, „którzy doświadczają braku miłości, osamotnienia, porzucenia i uzależnienia oraz do tych, którzy doznają więzienia”, do „licznych Ukraińców, podejmujących u nas pracę z dala od swoich bliskich”. Aby moc zmartwychwstania „przezwyciężyła nienawiść, przemoc i wojny na Ukrainie, w Iraku, Syrii i tylu miejscach Afryki”.

Natomiast w życzeniach skierowanych na nagraniu, Przewodniczący Episkopatu zwrócił uwagę na „rezurekcję ducha ludzkiego, który jest odpowiedzią na Zmartwychwstanie Pańskie”. Następnie życzył, aby Pan Bóg przyniósł wszystkim „w szczególności tym, którzy są strapieni z jakiegokolwiek tytułu, z powodu choroby, cierpienia, więzienia – ten oddech radości, który jest właściwy człowiekowi, który zmartwychwstał w sensie duchowym”.

Reklama

Publikujemy pełną treść życzeń:

Pragnę złożyć Wam wszystkim najserdeczniejsze życzenia wielkanocne. Życzenia te dotykają rzeczywistości istotnej, jaką jest zmartwychwstanie Jezusa. Jest to najważniejsza prawda naszej wiary. Tą najistotniejsza prawdą wiary nie jest wcale narodzenie Jezusa, ale właśnie Jego cielesne zmartwychwstanie. To dzięki zmartwychwstaniu objawił się On jako Pan życia i śmierci.

ZMARTWYCHWSTANIE CHRYSTUSA

Na czym właściwie polegało zmartwychwstanie Chrystusa? Ewangeliści mocno podkreślają, że zmartwychwstały Jezus jest tym samym Jezusem, którego znali przed Jego śmiercią, lecz nie takim samym.

W miejsce „ciała ziemskiego” pojawiło się „ciało niebieskie”. Św. Paweł tłumaczy tę przemianę odwołując się do obrazu ziarna zasianego w ziemię. Ziarno wrzucone w ziemię ulega rozkładowi a potem wyrasta łodygą i kłosem. „Podobnie rzecz się ma ze zmartwychwstaniem. Zasiewa się zniszczalne – powstaje zaś niezniszczalne; sieje się niechwalebne – powstaje chwalebne; sieje się słabe – powstaje mocne; zasiewa się ciało zmysłowe [soma psychikon] – powstaje ciało duchowe [soma pneumatikon]” (1 Kor 15,42-44). W zmartwychwstaniu ziemskie ciało Jezusa, podległe zniszczeniu, uległo przemienieniu, dzięki czemu Zmartwychwstały „ukazał się w innej postaci [en hetera morfe] dwom z nich na drodze, gdy szli do wsi” (Mk 16,12).

ZMARTWYCHWSTANIE CHRZEŚCIJANINA

Ten zawrotny cud ożywienia umarłego Jezusa byłby jednak – w ostatecznym rozrachunku – czymś nieistotnym dla nas, gdyby dotyczył on tylko samego Chrystusa, ale zmartwychwstanie Zbawiciela było czymś więcej. Było najbardziej decydującym przeskokiem człowieczeństwa w całkowicie nowy porządek dotyczący nas i naszych dziejów.

Reklama

Ta eksplozja zmartwychwstania przenika chrześcijanina już na Chrzcie świętym, włączającym nas w ten nowy wymiar życia, dzięki czemu – z pomocą łaski – stało się możliwe nasze duchowe zmartwychwstawanie w doczesności.

Niech Zmartwychwstały Chrystus wejdzie w pełni w nasze życie; przyjmijmy Go z ufnością. Jeśli dotąd byłeś daleko od Niego, zrób mały krok a On przyjmie cię z otwartymi ramionami. Jeśli jesteś obojętny – zaryzykuj, nie rozczarujesz się. Jeśli zdaje ci się, że trudno za Nim iść, nie lękaj się, powierz się Jemu i bądź pewien, że On jest zawsze blisko ciebie i ofiaruje ci siłę, abyś mógł żyć tak, jak On tego pragnie.

Dla nas, Wielkopolan, ta zgoda na przyjęcie Zmartwychwstałego jest szczególnym wyzwaniem, ponieważ my mamy najdłuższą tradycję bycia Kościołem w Polsce. W tym roku świętujemy przecież jubileusz 1050-lecia powstania w Poznaniu pierwszej diecezji na ziemiach polskich, co m.in. będziemy razem świętować w naszym mieście w piątek, sobotę i niedzielę od 22 do 24 czerwca oraz podczas międzynarodowego spotkania Przewodniczących Konferencji Episkopatów Europy, które będzie miało miejsce od 13 do 16 września.

ŻYCZENIA

„Ze zmartwychwstania Twego, Chryste, radują się niech niebo i ziemia”. Niech moc Zmartwychwstałego Zbawiciela dotrze do wszystkich naszych rodaków w Ojczyźnie i poza jej granicami i pomoże im stać się współpracownikami Zmartwychwstałego.

Niech dojdzie do wszystkich chrześcijan, którzy razem z nami wyznają wiarę w zmartwychwstałego Chrystusa.

Niech dotrze do tych, którzy doświadczają braku miłości, osamotnienia, porzucenia i uzależnienia oraz do tych, którzy doznają więzienia – aby dostrzegli Chrystusa, który ich kocha i prowadzi do Ojca.

Niech dojdzie do licznych Ukraińców, podejmujących u nas pracę – z dala od swoich bliskich – dla zapewnienia bytu swoim rodzinom.

Reklama

Niech moc zmartwychwstania przezwycięży nienawiść, przemoc i wojny na Ukrainie, w Iraku, Syrii i tylu miejscach Afryki.

Niech Zmartwychwstały Chrystus napełnia Wasze serca paschalną radością, miłością i pokojem. Radosnych i błogosławionych świąt Zmartwychwstania Pańskiego dla każdego z Was!

2018-03-31 15:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki poprowadzi rekolekcje wielkopostne o rodzinie

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Włodzimierz Rędzioch

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Droga Krzyżowa ulicami miasta, 40-dniowe medytacje pasyjne, rekolekcje wielkopostne prowadzone m.in. przez abp. Stanisława Gądeckiego, misterium Męki Pańskiej – to niektóre propozycje duszpasterskie na Wielki Post w archidiecezji poznańskiej. Metropolita poznański poprowadzi cykl rekolekcji wielkopostnych o rodzinie.

Już na początku Wielkiego Postu mieszkańcy Poznania są zaproszeni na Drogę Krzyżową, która przejdzie ulicami miasta w czwartek po Popielcu. Krzyż pomiędzy poszczególnymi stacjami poniosą przedstawiciele rodzin z różnych parafii. Droga Krzyżowa wyruszy z poznańskiej fary, uczestnicy nabożeństwa przejdą przez Stary Rynek i pl. Wolności na pl. Adama Mickiewicza, gdzie przed Krzyżami upamiętniającymi wydarzenia Czerwca 1956 r., wygłosi kazanie abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

Francja

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Jak informuje tygodnik „Famille Chrétienne”, pielgrzymi przybywający do Saint-Étienne-du-Rouvray adorują krzyż zbezczeszczony podczas ataku i całują prosty drewniany ołtarz, na którym wciąż widnieją ślady zadanych nożem ciosów. O życiu kapłana męczennika opowiada s. Danièle, która 26 lipca 2016 r. uczestniczyła we Mszy, podczas której do kościoła wtargnęli terroryści. Jej udało się uciec przez zakrystię i powiadomić policję. Dziś niechętnie wraca do tamtych wydarzeń. Woli opowiadać o niespodziewanych owocach tego męczeństwa również w lokalnej społeczności muzułmańskiej.

CZYTAJ DALEJ

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

[ TEMATY ]

powstanie w getcie

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

„Była wśród nas wielka radość, wśród żydowskich bojowników. Nagle stał się cud, oto wielcy niemieccy +bohaterowie+ wycofali się w ogromnej panice w obliczu żydowskich granatów i bomb” – zeznawała podczas słynnego procesu Adolfa Eichmanna, jednego z architektów Holokaustu, Cywia Lubetkin ps. Celina. W kwietniu 1943 r. należała do dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, jednej z dwóch formacji zbrojnych żydowskiego podziemia w getcie. Zrzeszeni w nich konspiratorzy podjęli decyzję o podjęciu walki, której najważniejszym celem miała być „śmierć na własnych warunkach”. Tym samym odrzucili dominujące wcześniej przekonanie, że tylko stosowanie się do poleceń okupantów może uratować choćby część społeczności żydowskiej w okupowanej Polsce. W połowie 1942 r. było już jasne, że założeniem działań III Rzeszy jest doprowadzenie do eksterminacji narodu żydowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję