Reklama

Śladami Ojca Świętego - Pielgrzyma Pokoju

IV Dzień Papieski pod hasłem: „Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju” w Częstochowie przerodził się w tygodniowe obchody 26. rocznicy wyboru Polaka na Stolicę Piotrową. Tydzień ten obfitował w wydarzenia duchowe, intelektualne, artystyczne, solidarnościowe. Był to czas kroczenia śladami Jana Pawła II, niosącego dar pokoju każdemu ludzkiemu sercu.

Niedziela częstochowska 44/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 9-17 października br. w Częstochowie odbywał się IV Dzień Papieski. Patronat nad nimi sprawowali: arcybiskup metropolita częstochowski Stanisław Nowak, prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona i generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski. Uroczystości rozpoczęto w Wyższym Seminarium Duchownym sympozjum naukowym nt. Jan Paweł II - Pielgrzym Pokoju. Sympozjum otworzył abp Stanisław Nowak. W wygłoszonym słowie zauważył, że: „Dni Papieskie to czas pochylania się i badania nauki Ojca Świętego. To przysłuchiwanie się jego wypowiedziom, jego wskazaniom i realizowanie ich w życiu”. Następnie ks. dr Paweł Sobuś przybliżył licznie zebranym temat: Problematyka pokoju w nauczaniu Jana Pawła II. Podkreślił: „W nauczaniu papieskim zachodzi ścisły związek pomiędzy pokojem a godnością każdego człowieka. Prawdziwy i rzeczywisty pokój może być budowany tylko na poczuciu nietykalnej godności osoby ludzkiej. Pokój jest przymiotem najbardziej ludzkim i wyrasta z najgłębszego człowieczeństwa, i jeśli nie wynika z umiłowania człowieka, nie jest prawdziwym pokojem”. Osobocentryczny charakter nauczania Jana Pawła II ukazał ks. dr Henryk Niemiec. Prelegent powiedział m.in.: „Temat osoby jest najczęściej podejmowanym tematem w dokumentach papieskich. (...) W nauczaniu Karola Wojtyły wyrasta koncepcja osoby, której istotą jest miłość, miłość rozumiana jako bezinteresowne dążenie i trwanie w dobru. (...) Tylko człowiek zdolny jest do świadomego dążenia do dobra. Zdolność do miłowania jest tym, co upodabnia nas do Boga. (...) Papież wzywa nas do budowania cywilizacji miłości. (...) Pokój jest pewną formą miłości. Ojciec Święty mówi o pokoju jako prawie człowieka. Warunkiem wszelkiego pokoju jest pokój w ludzkim sercu, harmonia i ład, który my wprowadzamy w swoją codzienność”.
Po uczcie intelektualnej był także czas na ucztę duchową, którą przygotowali aktorzy scen warszawskich. Zaprezentowali oni przemówienia i utwory Ojca Świętego, przypomnieli słowa Prymasa Tysiąclecia, nie zabrakło też pieśni i poezji naszych wieszczów. Uczestnicy spotkania w Wyższym Seminarium Duchownym mogli obejrzeć także wystawę fotograficzną, przypominającą obecność Jana Pawła II podczas VI Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie.
W sobotni wieczór częstochowianie oglądali również widowisko muzyczne pt. Pielgrzym Pokoju - stacja Częstochowa w reż. Adama Łoniewskiego. Wykonawcy zaprezentowali utwory poetyckie i wokalno-instrumentalne, ukazujące prawdę o ludzkim pielgrzymowaniu. W konstrukcję przedstawienia wkomponowano przemówienia Ojca Świętego oraz wypowiedzi znanych osób, które spotkały Papieża.
10 października przed południem wierni wzięli udział we Mszy św. celebrowanej przez ks. inf. Ireneusza Skubisia w archikatedrze częstochowskiej. Podczas homilii Redaktor Naczelny Niedzieli mówił o uroczystości wręczenia nagrody zwanej TOTUS medialny. Ksiądz Infułat wspomniał o dzieciach z Biesłany, które wypuszczały białe gołębie symbolizujące pokój. „Świat pragnie pokoju - mówił Ksiądz Infułat. - Pamiętamy atak terrorystyczny w Nowym Jorku, widzimy wojnę na palestyńskiej ziemi, gdzie zabijani są ludzie. Można przejść przez ziemię i zobaczyć, jak dużo jest wojen i niepokojów. Mówi się, że przez terroryzm rozpętano czwartą wojnę światową i nikt na tej planecie nie może już czuć się bezpieczny. Jan Paweł II jest dla nas wzorem pokoju i miłości. To człowiek modlitwy, człowiek Boży. On pokazuje, jak Kościół kocha człowieka. W czasach wojen i niepokojów powinniśmy oprzeć się na nauce Ojca Świętego i słuchać jego słów. Od tego zależy ocalenie rodziny, Europy i całej ludzkości”.
Niedzielne popołudnie zostało ubogacone koncertami i prezentacjami zespołów muzycznych „T3”, „Full Power Spirit” oraz Eleni.
Dzień zakończono Apelem Jasnogórskim, prowadzonym przez bp. Antoniego Długosza, który powiedział: „Tą modlitwą pragniemy Ci, Matko, podziękować za Ojca Świętego, który przez całą swoją posługę w Kościele realizuje przesłanie swojego biskupiego hasła: «Cały Twój, Maryjo» - Totus Tuus. Dziękujemy Ci, Maryjo, za naszego Brata, który jako pierwszy katecheta swoją posługą umacnia nas w wierze. Gdziekolwiek odbywa pielgrzymkę, chce być świadkiem, Twojego, Maryjo, Syna, bowiem nie można zrozumieć człowieka bez Chrystusa. (...) Przypomina nam, że drogą Kościoła jest człowiek”.
Podczas Apelu prezydent Tadeusz Wrona zawierzył Niepokalanemu Sercu Matki Bożej miasto Częstochowę i region.
Niedziela 10 padziernika przebiegała również pod znakiem zbiórki pieniędzy w parafiach na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Podczas trwania Dni Papieskich w Miejskim Domu Kultury można było wysłuchać koncertu charytatywnego częstochowskich artystów na rzecz Piotra Biazika.
Na „tydzień papieski” plac Biegańskiego zamienił się w atelier, gdzie w „Galerii pod Kasztanem” można było podziwiać prace artystów nieprofesjonalnych. Świątecznym dniom towarzyszyła też wystawa pokonkursowa Tradycje pątnicze w kulturze Europy chrześcijańskiej, zorganizowana przez Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie.
16 października, w sobotę na jasnogórskich błoniach odbył się Bieg Papieski. Uczestnicy biegu ofiarowali Ojcu Świętemu nie tylko swoją modlitwę, ale i trud pokonania dość długiego dystansu. Wystartowało blisko pół tysiąca zawodników. Organizatorzy wyróżnili nie tylko zdobywców pierwszych miejsc, ale także najlepszą reprezentację parafialną oraz najliczniej reprezentowaną szkołę. Puchar Księdza Arcybiskupa zdobyła parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Częstochowie, a puchar Prezydenta Miasta Gimnazjum nr 11 w Częstochowie.
Tego dnia, po południu wierni uczestniczyli w procesji różańcowej, zorganizowanej przez Rycerstwo Niepokalanej Archidiecezji Częstochowskiej. Idąc z archikatedry na Jasną Górę, rozważali tajemnice radosne. Dopełnieniem różańcowej refleksji były sceny przedstawione przez grupę teatralną z parafii św. Maksymiliana w Częstochowie. W Bazylice Jasnogórskiej uczestnicy procesji wzięli następnie udział we Mszy św., której przewodniczył abp Stanisław Nowak. W homilii Ksiądz Arcybiskup akcentował: „Obchodząc Dni Papieskie, nie wystarczy radować się czysto po ludzku. Trzeba, byśmy z Ojcem Świętym dzielili ducha, byśmy z nim przeżywali duchową komunię - communio personarum. To ludzka komunia, ale mająca źródło w Bogu”.
Niecodzienne wydarzenie muzyczne miało miejsce 17 października na Jasnej Górze. Tryptyk rzymski Jana Pawła II wykonywał Stanisław Soyka. Dopełnieniem spotkania było wręczenie pierwszych nagród Prezydenta Częstochowy dla uczniów uzdolnionych artystycznie, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
W czasie trwania Dni Papieskich każdego dnia o godz. 18.00 w kościele Najświętszego Imienia Maryi była sprawowana Msza św., po której głoszone były wykłady dotyczące nauczania Ojca Świętego. Prelegentami byli: bp Jan Wątroba, ks. dr Teofil Siudy, ks. Andrzej Przybylski, ks. inf. Ireneusz Skubiś i ks. dr Zdzisław Wójcik.
Bp Jan Wątroba powiedział m.in.: „Patrząc na Ojca Świętego w świetle odczytanej Ewangelii, widzimy w nim znak dany nam od Boga. Na podobieństwo Chrystusa jest on święty - mówimy - Ojciec Święty. Jan Paweł II to promieniowanie ojcostwa, jest on żywą ikoną Ojca Niebieskiego, jest znakiem Jonasza, który skutecznie wzywa do nawrócenia i pokuty”.
Ks. dr Teofil Siudy mówił o Maryi jako o pierwszej Osobie korzystającej z odkupieńczej łaski Chrystusa: „Dokonało się to dzięki łasce Ducha Świętego. Za Janem Pawłem II stwierdził: «W ten sposób od pierwszej chwili poczęcia, czyli zaistnienia na ziemi, Maryja należy do Chrystusa, ma udział w zbawczej łasce uświęcającej oraz w tej miłości, która znajduje swój początek w umiłowaniu Syna Ojca Przedwiecznego, który przez Wcielenie stał się Jej rodzonym Synem»”.
Ks. Andrzej Przybylski, jako duszpasterz akademicki, podjął temat Papież i młodzi. Pokolenie Jana Pawła II. Dzieląc się swoimi spostrzeżeniami, wskazał na „metody nauczania Jana Pawła II”, który czuje psychologię młodych ludzi: „Z metodami nauczania młodych przez Ojca Świętego wiąże się postawa miłości, ale nie miłości bezkształtnej. Papież mówi, że kochać młodych trzeba tak, żeby wydobyć skarby, które w nich są, a które stanowią bogactwo Kościoła”.
Następnego dnia ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli poruszył temat: Jan Paweł II a media. Nawiązał do dokumentu Aetatis novae, wydanego przez Papieską Radę ds. Środków Społecznego Przekazu. W swoim wystąpieniu wskazywał na konieczność wykorzystania multimediów w głoszeniu Ewangelii: „Dzisiaj nie da się prowadzić ewangelizacji wyłącznie metodami tradycyjnymi - mówił. Nie wystarczy, że głosimy naukę na ambonie, od ołtarza. Trzeba wykorzystać media: katolicką gazetę, katolicką rozgłośnię radiową i telewizję”. Redaktor Naczelny Niedzieli wyznał także: „Prasa katolicka powinna być odbierana jako przyjaciel katolickich rodzin. Gazeta katolicka powinna człowiekowi pomagać w rozeznaniu przekazu. Niosąc Ewangelię - powinna być apostołem”.
Ostatniego dnia ks. dr Zdzisław Wójcik - dyrektor Radia „Fiat” wygłosił prelekcję na temat: Nie lękajcie się! - czyli odwaga bycia chrześcijaninem w nauczaniu Jana Pawła II. Prelegent zaznaczył, że: „«Nie lękajcie się!» - słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II podczas inauguracji jego pontyfikatu - mają swoje źródło w Ewangelii, w nauce Chrystusa, której kontynuatorem oraz niestrudzonym głosicielem i świadkiem jest Ojciec Święty”.
Dni Papieskie obchodzono na wielu płaszczyznach. Można stawiać sobie pytania: czy każdemu z nas udało się zaczerpnąć z tego duchowego bogactwa, czy otoczyliśmy i nadal chcemy otaczać szczególną modlitwą osobę Pielgrzyma Pokoju? Czy wprowadziliśmy zaczyn pokoju w nasze serca? Ta refleksja niech nas mobilizuje do codziennej wierności drogowskazom naszego Wielkiego Rodaka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do Polaków: módlcie się o pokój

2024-05-01 10:05

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

„Módlcie się za Kościół i Ojczyznę, o pokój na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie” - zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Jak kraj długi i szeroki, ze wszystkich świątyń, chat, przydrożnych krzyży i kapliczek popłynie śpiew litanii loretańskiej. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się wołać do Maryi, bo przecież to nasza Matka, nasza Królowa. Dla wielu z nas Maryja jest prawdziwą powierniczką, Przyjaciółką, z którą rozmawiamy w modlitwie, powierzając Jej swoje sekrety, trudności, pragnienia i radości. Ileż tego wszystkiego się uzbierało i ile jeszcze będzie? Tak wiele spraw każdego dnia składamy w Jej matczynych dłoniach. Ktoś słusznie kiedyś zauważył, że „z maryjną pieśnią na ustach, lżej idzie się przez życie”. Niech więc śpiew litanii loretańskiej uczyni nasze życie lżejszym, zwłaszcza w przypadku chorób, cierpień, problemów i trudnych sytuacji, których po ludzku nie dajemy rady unieść. Powierzajmy wszystkie sprawy naszego życia wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny. Niech naszym przewodnikiem po majowych rozważaniach będzie ks. Jan Twardowski, który w „Polskiej litanii” opiewa cześć i miłość Matki Najświętszej, czczonej w tylu sanktuariach rozsianych po naszej ojczystej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Wizyta prezydenta 1 maja miała miejsce w 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda w przemówieniu przed katedrą poznańską podkreślił, że znajduje się w miejscu szczególnym, które jest kolebką naszej państwowości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

div>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję