Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 43/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Kurzętnik

Dar „Koguta”

Uczniowski Klub Sportowy „Kogut” z Kurzętnika na prośbę ks. Czesława Wojciechowskiego, misjonarza pracującego w Czadzie (Afryka), postanowił wesprzeć jego działalność misyjną. Klub ofiarował w tym celu piłki na Ekumeniczny Turniej Piłki Nożnej, rozegrany przez drużyny reprezentujące muzułmanów, protestantów, katolików i inne religie. Dzięki sportowi można budować dialog ekumeniczny. Mamy nadzieję, że nasz dar serca sprawi radość dzieciom w dalekim Czadzie, aby mogły atrakcyjnie spędzać wolny czas.

Ryszard Krzemieniecki

Dekanat Wąbrzeźno

Być dobrym jak chleb

Reklama

Tegoroczne święto ukoronowania trudu pracy rąk rolników we wspólnocie parafialnej św. Wawrzyńca w Ryńsku odbyło się 12 września br. Dożynki parafialne połączono z gminnymi obchodami Święta Plonów, które - jak przypomniał dziekan dekanatu wąbrzeskiego, ks. kan. Kazimierz Śmigecki - zostały wznowione po 16 latach; tak powrócono do pierwotnej tradycji gminnych dożynek. Uroczyste świętowanie rozpoczęto Mszą św., której przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. dr Dariusz Kotecki. W koncelebrze wzięli udział księża z okolicznych miejscowości należących do gminy Wąbrzeźno. Podczas Eucharystii rolnicy złożyli dary z tegorocznych plonów na ręce proboszcza parafii w Ryńsku, ks. Marka Linowieckiego. Po uroczystym błogosławieństwie odśpiewano dziękczynne Te Deum Laudamus.
Korowód dożynkowy przeszedł ulicami Ryńska na plac przy remizie strażackiej, gdzie odbył się festyn z przeróżnymi atrakcjami dla dorosłych i dzieci. Gospodarzem drugiej części świętowania był wójt gminy Wąbrzeźno Władysław Łukasik wspólnie z Radą Sołecką w Ryńsku, Kołem Gospodyń Wiejskich i Ochotniczą Strażą Pożarną.
Tegoroczne wieńce prezentowały różnorodne formy, począwszy od tradycyjnej korony poprzez budynki z ziaren aż do postaci świętych. Specjalnie powołana komisja wybrała najpiękniejsze wieńce dożynkowe. Zadanie było trudne. Za najpiękniejszy wieniec uznano ten, który zaprezentowała wieś Sitno, drugie miejsce przypadło wsi Łabędź, trzecie - wsi Węgorzyn.
Uczestnicy festynu bawili się do późnych godzin nocnych przy muzyce i pieczonym prosiaku. Organizatorzy oraz gospodarze tegorocznych dożynek składają staropolskie „Bóg zapłać” wszystkim, którzy przyłączyli się do uświetnienia i przebiegu obchodów Święta Plonów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Klerycy Jacek Wróblewski i Mariusz Zach

Wąbrzeźno dla ofiar w Biesłanie

Szkolne Koło Caritas przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wąbrzeźnie zorganizowało 13 września br. zbiórkę pieniężną na pomoc ofiarom zamachu terrorystycznego w Biesłanie, w Osetii Północnej. W ten sposób okazano solidarność z tymi, którzy doświadczyli tej tragedii, a jednocześnie zaprotestowano przeciw zjawisku terroryzmu. Zebrano 120 zł. Pieniądze zostaną przekazane potrzebującym za pośrednictwem Caritas Polska.

Ks. Jacek Dudziński

Dekanaty toruńskie

Uroczystość sybiracka

17 września, w Dniu Sybiraka, odbyły się uroczystości, zorganizowane przez toruński Związek Sybiraków. Podczas Mszy św. w kościele Miłosierdzia Bożego została poświęcona urna z ziemią ze zbiorowego grobu z łagru w Kazachstanie. Licznie zebrani Sybiracy z rodzinami i wielu innych mieszkańców Torunia przeszło następnie na Cmentarz Komunalny im. Ofiar II Wojny Światowej pod pomnik ufundowany przez Związek Sybiraków, poświęcony zmarłym i pomordowanym na Syberii. Tam odbył się Apel zmarłych autorstwa Mariana Jonkajtisa prowadzony przez kap. Marka Serockiego z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego. Modlitwę za zmarłych odmówił kapelan Sybiraków, ks. prał. Józef Nowakowski. Kwiaty i wieńce złożyli przedstawiciele władz Torunia, Związku Sybiraków i innych organizacji kombatanckich, a także licznie zgromadzeni Sybiracy i ich przyjaciele. Orkiestra wojskowa zakończyła uroczystość hymnem Sybiraków.

Krystyna Buniak

„Claritas” wśród Polonii w Niemczech

Reklama

W dniach 16-20 września br. zespół „Claritas”, działający przy parafii katedralnej Świętych Janów w Toruniu, w składzie: Aleksandra Okoniewicz, Agnieszka Brzezińska, Wojciech Chachuła, Karol Wiśniewski i Tomasz Górski, udał się do Niemiec na muzyczne tournée. Trasę wyjazdu i koncertów wybrał i opracował ks. Piotr Roszak.
Pierwszym miejscem, do którego zespół dotarł ze swoją muzyką, było sanktuarium maryjne Pocieszycielki Strapionych w Kevelaer - w przepięknym, malowniczym miasteczku położonym w północno-zachodniej części Niemiec na granicy z Holandią. To właśnie w tym miejscu, na skrzyżowaniu nadreńskich dróg kupieckich, objawiła się Matka Boża kupcowi H. Busmannowi, polecając zbudowanie kapliczki, w której umieszczono mały wizerunek Matki Bożej z Luksemburga. Gnadenkapelle, bo tak nazwano tę kaplicę, stoi obecnie w centrum miasta, a wokół niej wybudowano inne kościoły oraz wspaniałą bazylikę. W tej świątyni 17 września zespół „Claritas” wzbogacił swoim śpiewem liturgię Mszy św. sprawowanej dla pielgrzymów z niemal wszystkich krajów Europy Zachodniej. W tym szczególnym miejscu kultu maryjnego grupa toruńskich muzyków zaprezentowała w języku niemieckim pieśni związane z charakterystycznymi treściami polskiej pobożności: Czarną Madonnę (po niemiecku: Schwarze Madonna) oraz Barkę (Die Barke). „Claritas” wykonał także w wersji instrumentalnej Ave Maria Gounoda/Bacha. Utwory zostały ciepło i życzliwie przyjęte. Duże wrażenie wywarło wykorzystanie podczas liturgii śpiewów gregoriańskich. Wszystkie części stałe Mszy św. zostały doskonale poprowadzone przez kantora, wprowadzając nastrój modlitwy i skupienia.
Po tych niezapomnianych wrażeniach i zwiedzeniu miasta zespół wyruszył w drogę do Ośrodka Polskiej Misji Katolickiej „Concordia” w Herdorfie k. Siegen na II Seminarium Polonijne. Tam „Claritas” zaprezentował utwory z najnowszej płyty Warto żyć oraz polskie pieśni patriotyczne i biesiadne, w których wykonanie chętnie włączyli się nasi rodacy.
Kolejnym etapem trasy koncertowej w Niemczech była Norymberga, ważny ośrodek Polskiej Misji Katolickiej. Polacy licznie gromadzą się w dwóch świątyniach tego miasta na wspólnym przeżywaniu Mszy św. odprawianej w języku polskim. W niedzielę 19 września świętowano dożynki, dziękując w czasie Eucharystii zarówno za plony ziemi, jak i za owoce naszych serc. „Claritas” włączył się w tę uroczystość, upiększając liturgię muzyką wokalno-instrumentalną, a także prezentując swoje utwory przed i po Mszy św. Przedłużeniem dziękczynienia za plony była radosna zabawa podczas festynu przy Harmoniestraße 28, którą wśród licznie zgromadzonej Polonii prowadził zespół „Claritas”.
Wyjazd do Niemiec był dla zespołu kolejnym doświadczeniem muzycznym, stanowiącym dowód na to, jak bardzo muzyka zbliża ludzi do Boga i do siebie nawzajem, pozwalając zachować swoją narodową i religijną tożsamość.

Agnieszka Brzezińska

Piąty rok działalności Bractwa św. Józefa

20 września Bractwo św. Józefa Opiekuna Rodzin, działające przy parafii Chrystusa Króla w Toruniu, zainaugurowało piąty rok swojej formacyjnej działalności uroczystym nabożeństwem do św. Józefa z wystawieniem i adoracją Najświętszego Sakramentu oraz Mszą św. Nabożeństwo i Eucharystię celebrował proboszcz parafii garnizonowej, ks. płk Marek Karczewski, dziekan II Korpusu Sił Powietrznych. Podczas spotkania i konferencji formacyjnej Bractwa, która odbyła się po Mszy św., Ksiądz Pułkownik wygłosił prelekcję pt. Rodzina Święta wzorem rodziny chrześcijańskiej.
Program pracy wspólnotowej w nowym roku formacyjnym Bractwo pragnie realizować w oparciu o hasło: „Naśladując Jezusa, Maryję i Józefa, odnawiajmy autorytet ojcostwa i rodziny chrześcijańskiej”.
Dla przypomnienia informujemy, że Bractwo św. Józefa Opiekuna Rodzin przy kościele Chrystusa Króla zostało erygowane 11 czerwca 2000 r. jako Stowarzyszenie z kościelną osobowością prawną, o zasięgu diecezjalnym, dekretem Biskupa Toruńskiego z dnia 15 maja 2003 r. Bractwo stanowi męską wspólnotę modlitewno-apostolską, a jego celem jest pogłębianie wiary, uświęcanie siebie i swoich rodzin, budując w nich Kościół domowy. Celem Bractwa jest czcić św. Józefa jako opiekuna Świętej Rodziny, naśladując go jako wzór męża sprawiedliwego. Bractwo może przyjmować w poczet swoich członków kandydatów ze wszystkich parafii Torunia i całej diecezji, jak również zakładać w innych parafiach samodzielne Parafialne Koła Bractwa św. Józefa Opiekuna Rodzin.
Zapraszamy chętnych do powiększenia szeregów naszej wspólnoty oraz zakładania parafialnych kół w swoich parafiach. Kontakt z Bractwem oraz możliwość uzyskania bliższych informacji pod nr. tel. (0-56) 62-336-39; e-mail: bractwojoseph@diecezja.torun.pl.

Adam Ławniczak

Wkrótce

Nabór do chóru katedralnego

Katedralny Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Thorunienses” ogłasza nabór zdolnych muzycznie chłopców powyżej ósmego roku życia do Chóru Katedralnego, który od 10 lat koncertuje w kraju, w Europie i USA. Zainteresowanych wspólnym muzykowaniem zapraszam do sali prób przy ul. Kopernika 6 (parter) w każdą środę, czwartek i piątek w godz. 17.00-19.00.

Roman Grucza

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skauci Europy z Wałbrzycha na wakacyjnym szlaku

2025-07-19 13:12

[ TEMATY ]

Wałbrzych

skauci europy

ks. Kamil Osiecki

Archiwum prywatne

Zastęp „Dzik” z 7. Drużyny Wrocławskiej Skautów Europy wraz z bp. Markiem Mendykiem i ks. Kamilem Osieckim podczas obozu letniego.

Zastęp „Dzik” z 7. Drużyny Wrocławskiej Skautów Europy wraz z bp. Markiem Mendykiem i ks. Kamilem Osieckim podczas obozu letniego.

Trwa wakacyjna przygoda Skautów Europy, którzy przeżywają letni obóz w duchu przygody, wspólnoty i modlitwy. Chłopcy związani z drużyną działającą przy parafii św. Wojciecha w Wałbrzychu, pod opieką ks. Kamila Osieckiego – wikariusza tej parafii – spędzają czas z dala od zgiełku codzienności, w lesie, przy ognisku, w rytmie służby i braterstwa.

Obóz to nie tylko czas zabawy i wyzwań, ale przede wszystkim okazja do formacji charakteru oraz życia zgodnego z wartościami chrześcijańskimi. Skauci uczą się samodzielności, współpracy, odpowiedzialności i pogłębiają swoją relację z Bogiem poprzez codzienną modlitwę i obecność kapłana.
CZYTAJ DALEJ

39. Wadowicka Piesza Pielgrzymka

2025-07-19 19:41

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Wadowice

BP Jasnej Góry

Na Jasną Górę, po sześciu dniach, dotarła 39. Wadowicka Piesza Pielgrzymka, a w niej dwieście osób. Jak podkreślali pątnicy w drodze wypraszali łaski dla siebie, ojczyzny. Szczególne miejsce w ich modlitwie i trudzie zajmowała osoba rodaka św. Jana Pawła II.

- Pielgrzymka daje wielką radość, nadzieję i satysfakcję, że mogę pielgrzymować w tak wspaniałej wspólnocie z Wadowic, gdzie sam nasz rodak, Ojciec Święty powiedział, że tam się wszystko zaczęło. Z tych Wadowic pielgrzymujemy do Matuchny na Jasną Górę. Wizerunek Jana Pawła II nie tylko widnieje na emblematach, banerze, ale przede wszystkim jest on w sercu każdego pielgrzyma. – powiedział Janusz Glanowski, przewodnik pielgrzymki.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Dotarła II Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Siedleckiej

2025-07-19 19:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pielgrzymka Rowerowa

diecezja siedlecka

BP Jasnej Góry

- Modlitwa, wzruszenie, radość, że już u celu - to odbiera wszelki ból i zmęczenie - zapewniali. Ponad 100 uczestników II Pielgrzymki Rowerowej Diecezji Siedleckiej na Jasną Górę przejechało 350 kilometrów. Najmłodszy pątnik to 8-latek, najstarszy ma 78 lat. - Tutaj bije serce Polski. Trzeba tu być i modlić się za Ojczyznę w tych trudnych czasach - powiedział główny przewodnik pielgrzymki ks. Bogumił Lempkowski.

Na jasnogórskich Błoniach rowerzystów powitał biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski. Z modlitwą i pieśnią „Czarna Madonna” rowerzyści oddali hołd Matce Bożej. Potem była krótka chwila na pamiątkowe zdjęcia, a rowery „popilnował św. Prokop”. To figura czeskiego świętego zanurzona wśród kasztanowców. Tutaj wszyscy zmęczeni chętnie „łapią cień”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję