Reklama

W trosce o centrum kulturalne papieża Jana Pawła II

Apel kard. Adama Maidy

„Oddajmy hołd naszemu pierwszemu Polakowi na Stolicy Piotrowej przez wsparcie Apelu 25-lecia Pontyfikatu Papieża Jana Pawła II” - wzywał kard. Adam Maida księży polonijnych zebranych w bazylice św. Jacka. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą, którą poprowadził ks. Michał Osuch - kustosz bazyliki św. Jacka. Kard. Adam Maida przypomniał zebranym o wspaniałym pomniku, jakim jest Centrum Kulturalne Jana Pawła II w Waszyngtonie (Plakat reklamujący Centrum zamieszczamy na str. III).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty - jak powiedział kard. Maida - sam wybrał to miejsce, aby upamiętnić przejście Kościoła w trzecie tysiąclecie. Zlokalizowane w stolicy USA, blisko bazyliki Narodowego Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia i Katolickiego Uniwersytetu, stało się miejscem uczczenia katolickiej wiary i dziedzictwa narodowego oraz nadania im znaczenia pośród innych kultur światowych - powiedział Ksiądz Kardynał. Centrum Kulturalne jest tętniącą życiem rzeczywistością i miejscem pielgrzymek wielu tysięcy ludzi rocznie. To, czym jest dzisiaj, to w dużej mierze zasługa solidarności i wspaniałomyślności tej części Polonii, której przykład przewodnictwa zainspirował cały naród - podkreślił Ksiądz Kardynał. Zadaniem tego Centrum jest m.in. wymiana doświadczeń między muzeami z Watykanu, Salą Papieską i Dziedzictwa Narodu Polskiego oraz Międzykulturalnym Forum dla Badań Naukowych i wielu innymi. Centrum zgłębia jeden z najbardziej nurtujących problemów, wielokrotnie poruszanych przez Jana Pawła II - świętą łączność między wiarą a kulturą. Bada również kwestie poruszane przez Ojca Świętego w dziedzinach nauk społecznych, związanych z ludzkim życiem i godnością oraz rodziną i społeczeństwem.
Apel 25-lecia - to hołd złożony Ojcu Świętemu w październiku, a także nasza wdzięczność za niestrudzone przewodnictwo Następcy św. Piotra. To zarazem duchowe i finansowe wsparcie miejsca, które sam Papież nazwał „tak bliskim jego sercu”. W naszym zmieniającym się szybko świecie, kiedy odrębne kultury wtapiają się w inne, tylko słowo Chrystusa, nasza miłość i podziw dla Jana Pawła II na zawsze pozostaną stałe. Świat zawsze będzie ulegał zmianom. Jednak ponadczasowe nauki Ojca Świętego i jego zdolność do inspirowania nie przeminą. Projekt tego Centrum to troska wielu wspaniałych Polaków. Już kard. Jan Król miał taką ideę, którą razem z bp. Alfredem Abramowiczem popierali - przypomniał kard. Maida. Bp Tadeusz Jakubowski i bp Tomasz Paprocki również rozwijają tę ideę.
- Centrum to nasze dziecko, które powstało w ciągu 3 lat - mówił Ksiądz Kardynał. Idea tego Centrum zrodziła się już w 1989 r., a budowę rozpoczęto jesienią w 1997 r. To nie tylko świątynia, ale to rodzaj różnych form współczesnej ewangelizacji. Kościół jest dumny z tego dzieła, a Papież chce, aby było miejscem nowej ewangelizacji całej Ameryki. Wiemy, jak rozszerza się sekularyzacja i ile wydaje się na nią środków. Chcemy ewangelizować kulturę, odchodzącą od Boga, dając jej propozycje, które głosi Papież. Od 26 lat jest on źródłem naszych inspiracji, duchowym przywódcą i pasterzem. Jego osobisty przykład i nauczanie na wiele sposobów przyczyniły się do złączenia różnych kultur światowych we wspólnym dialogu o pokój międzynarodowy, sprawiedliwość dla wszystkich ludzi i szacunek dla godności każdego ludzkiego istnienia.
Kard. Maida zaprosił księży polonijnych do aktywnego włączenia się w to wspólne dzieło, jakim jest Centrum Kulturalne. Zachęcał do wyrażenia więzi z Ojcem Świętym poprzez specjalne nabożeństwa i modlitwy w intencji Ojca Świętego oraz przeznaczenie jednej kolekty w którąś niedzielę października. Każda parafia otrzymała specjalny przewodnik, w którym można znaleźć odpowiedni materiał informacyjny dotyczący Centrum Kulturalnego, jak również przesłanie Apelu 25-lecia i kalendarium działań na rzecz wspomnianego dzieła.
W dyskusji księża podkreślali potrzebę szerszej informacji o Centrum Kulturalnym w polonijnych mediach oraz w parafiach. Chodzi o to, aby jak najwięcej ludzi mogło korzystać z tego Centrum i aktywnie włączyć się w rozwój tego papieskiego dzieła. Apel kard. Maidy skierowany jest poprzez księży i parafie polonijne do całej Polonii w Ameryce i na świecie. - Zachęcamy wszystkich - powiedział Ksiądz Kardynał, aby poprzez wsparcie duchowe i materialne Polonii wzrastała w nas wszystkich świadomość odpowiedzialności za Centrum Kulturalne Jana Pawła II, które jest naszą odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do zrobienia odważnego kroku ewangelizacji w trzecim tysiącleciu chrześcijaństwa.
Kard. Francis George wezwał natomiast wszystkie parafie polonijne w archidiecezji chicagowskiej do uczestnictwa w Apelu 25-lecia pod przewodnictwem bp. Tomasza Paprockiego, który skierował z tej okazji specjalny list do Polonii. Oto jego treść:

Reklama

Drodzy bracia w Chrystusie!
Z wielką radością witam tych, którzy włączają się w Apel 25-lecia Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Wasze zaangażowanie i entuzjazm do wspólnego włączenia się i świętowania dziedzictwa, jakie daje nam Ojciec Święty.
W świecie, w którym zmieniają się pokolenia, łączą kultury i odradzają kraje, Słowo Boże, nasza miłość i podziw dla Papieża Jana Pawła II zawsze pozostaną niezmienne. Apel 25-lecia pozwoli nam wyrazić naszą głęboką wdzięczność za niestrudzone przewodnictwo Ojca Świętego. Dostarczy również niezbędnych środków finansowych dla Centrum Kulturalnego Papieża Jana Pawła II. Fundusze przeznaczone zostaną na utrzymanie nowych wystaw i ekspozycji, poświęconych życiu i pracy duszpasterskiej Jana Pawła II. W ten właśnie sposób nasza wspólnota może najpełniej uczcić tego świętego człowieka i Polaka.
Z głęboką nadzieją i radością zapraszam was wszystkich do uczczenia 26. rocznicy Pontyfikatu Ojca Świętego. Uczestnictwo w tej misji, której przewodniczy Centrum Kulturalne, pozwoli nam objąć opieką miejsce, dające ludziom z całego świata możliwość duchowego odnowienia, umocnienia swojej wiary i odkrycia prawdziwej roli w życiu Kościoła.
Znajdźcie, proszę, chwilę czasu na zaznajomienie się z przewodnikiem, który oferuje bogatą informację o Apelu 25-lecia prowadzonym przez Centrum Kulturalne Papieża Jana Pawła II oraz sprawdzony plan, dzięki któremu nasze parafie odniosą sukces. Modlę się, by Duch Święty prowadził was w podejmowaniu decyzji o uczestnictwie w tym programie.

Kolejne spotkanie z kard. Adamem Maidą i Komitetem Organizacyjnym oraz sponsorami odbędzie się 25 października br.
Zachęcamy wszystkich gorliwych Polaków do wspierania tego dzieła i prosimy o kontakt w tej sprawie z proboszczami swoich parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

    W parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie można było posłuchać koncertu muzyki gospel.

    Koncert był zwieńczeniem weekendowych warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili lub nawet poznawali tę muzykę. Warsztaty gospelowe to już tradycja od 10 lat. Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie. Ich charakterystycznym znakiem jest to, że są to warsztaty międzypokoleniowe, w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli i seniorzy. – Muzyka gospel mówi o wewnętrznych przeżyciach związanych z naszą wiara. Znajdziemy w niej szeroki wachlarz gatunków muzycznych, z których gospel chętnie czerpie. Poza tym aspektem muzycznym, najważniejszą warstwą muzyki gospel jest warstwa duchowa. W naszych warsztatach biorą udział amatorzy, którzy z jednej strony mogą zrozumieć swoje niedoskonałości w śpiewaniu, a jednocześnie przeżyć duchowo coś wyjątkowego, czego zawodowcy mogą już nie doznawać, ponieważ w ich śpiew wkrada się rutyna – mówi Szymon Markiewicz, organizator i koordynator warsztatów. W tym roku uczestników szkolił Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych – kompozytor i dyrygent muzyki gospel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję