Reklama

II Kongres Kultury Chrześcijańskiej

Świadkowie chrześcijańskiej nadziei

„Niech humanizm, który swoje najgłębsze źródło ma w tajemnicy Wcielenia, zobowiązuje nowe pokolenia twórców do wierności tej tradycji, do której odnoszą się najpiękniejsze dążenia rodziny ludzkiej: afirmacja godności człowieka, pragnienie wolności i prawdy, poszukiwanie świętości i solidarności. Niech te wartości będą przekazywane z zachwytem i zapałem, jakie tylko piękno może obudzić w człowieku” - pisał Jan Paweł II do organizatorów i uczestników II Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, który odbył się na KUL-u w dn. 24-26 września br. Kongres został uroczyście zainaugurowany nadaniem tytułu doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Krzysztofowi Zanussiemu i Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. Po uroczystości nadania doktoratów, obrady rozpoczęły się wykładem abp. Tadeusza Kondrusiewicza pt. „Homo sovieticus wśród liberałów”, po którym odbyły się dyskusje panelowe: „Czy polityk może być uczciwy i za jaką cenę?”, „Kultura wyższa między skandalem a monologiem” i „Wolność, praworządność, nihilizm” z udziałem „osób zasłużonych dla kultury polskiej”.

Niedziela lubelska 42/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Europa wspólnych wartości

„Chcemy poczuć się odpowiedzialni za przyszłość tego kontynentu, który chrześcijaństwo rzeźbiło w sposób szczególny, chcemy zachować najpiękniejszy kształt tego, co ludzkie, ukształtowane we wspólnocie refleksji, modlitwy, dyskusji. Kulturowe oblicze Europy kształtowali w solidarnym współdziałaniu założyciele uniwersytetów i budowniczowie katedr, męczennicy i ludzie wytrwałej pracy, duszpasterze i twórcy arcydzieł kultury” - mówił na rozpoczęcie Kongresu abp Józef Życiński. „W rozwoju kultury europejskiej złączyło się wielkie dziedzictwo Akropolu, Kapitolu i Golgoty, uwzględniając niepowtarzalny skład narodów. To właśnie z judeochrześcijańskiego wizerunku człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boga, Europa wzięła to, co najlepsze w jej humanistycznej kulturze, czerpiąc inspiracje dla humanizmu. Czujemy specyfikę tego dziedzictwa, które inspirowało i rzeźbiło chrześcijaństwo, jesteśmy przekonani, że w nurcie obecnych przemian kultura stanowi szczególnie ważną formę solidarnego dialogu człowieka z braćmi, otwarcia na Bożą transcendencję, w której odnajdujemy najwyższą afirmację tego, co nienaruszalne w świecie ludzkich wartości” - zaznaczył Metropolita.

Chrześcijańscy twórcy kultury

„Przedstawiając w zarysie dorobek artystyczny prof. Henryka Mikołaja Góreckiego, jesteśmy skazani na daleko idące uproszczenia. Ta świadomość towarzyszy nam, gdy usiłujemy wtłoczyć twórczość Profesora w boecjańskie sformułowania: musica mundana, musica humana i musica sacra. Koncepcja taka wydaje się jednak ze wszech miar możliwa i pożyteczna. Wypływa bowiem zarówno z curriculum vitae Doktoranta, jak i z poszukiwania coraz to nowych, lepszych środków wyrazu, z odkrycia własnego języka muzycznego, będącego świadectwem artystycznej niezależności, z rozwoju osobowości twórczej, wreszcie z dążenia do utożsamiania się za pomocą piękna z prawdą i dobrem” - podkreślał w laudacji ks. prof. Ireneusz Pawlak, dyrektor Instytutu Muzykologii KUL. „Muzyka jest konkretyzacją wielkiej tajemnicy istnienia. Każde wybitne dzieło muzyczne święci triumf nad czasem, gdyż czas skupiony w muzyce staje się czasem stwarzającym. I właśnie Czcigodny Doktorant przez służbę Bogu i ojczyźnie w dziedzinie sztuki muzycznej włącza się do grona wielkich kompozytorów kręgu katolickiego. Jawi się także jako jeden z najoryginalniejszych twórców muzyki naszych czasów”.
Natomiast prof. Lechosław Lameński, dyrektor Instytutu Historii Sztuki KUL, uzasadniając przyznanie tytułu Krzysztofowi Zanussiemu, podkreślał, że „ranga sztuki filmowej i jej wymiar duchowy, postawa moralna Krzysztofa Zanussiego, uznanie międzynarodowe, jego wieloletnia współpraca ze środowiskiem naukowym KUL-u, udział w sympozjach i sesjach o charakterze interdyscyplinarnym, wykłady i liczne spotkania z młodzieżą akademicką naszego uniwersytetu, a także ożywione kontakty ze społecznością katolicką Lubelszczyzny, przede wszystkim jednak głęboko humanistyczne walory twórczości oraz refleksyjny stosunek do otaczającej rzeczywistości, w którym znaczące miejsce zajmują wnikliwe rozważania nad problematyką wiary oraz stosunku człowieka do Boga, nie pozostawiają cienia wątpliwości, że Reżyser w pełni zasługuje na zaszczytne wyróżnienie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Krzysztof Zanussi

Urodził się w 1939 r. Jest absolwentem fizyki na UW, filozofii na UJ oraz Wydziału Reżyserii Łódzkiej Szkoły Filmowej. Działał w amatorskim ruchu filmowym, realizując 11 filmów fabularnych, z których 9 uzyskało różne nagrody. Od 1980 r. - kierownik artystyczny, potem dyrektor Studia Filmowego TOR. Był wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, przewodniczącym Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, członkiem Komitetu Kinematografii. Wykładał m.in. w: PWSTiF w Łodzi, National Film School w Wielkiej Brytanii. Został wybrany prezydentem Federacji Europejskiej Realizatorów Audiowizualnych, konsultantem Komisji Pontyfikalnej ds. Kultury w Watykanie, wiceprzewodniczącym Rady Programowej Polskiej Telewizji Publicznej i prezydentem Stowarzyszenia „Eurovisioni”. Zanussi jest profesorem UŚ w Katowicach, członkiem Polskiego PEN Clubu, Europejskiej Akademii Filmowej i Papieskiej Akademii Sztuk Pięknych i Literatury. Reżyseruje przedstawienia operowe i teatralne w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, we Włoszech, Francji i Rosji. Jego ważniejsze filmy to: Struktura kryształu, Iluminacja, Barwy ochronne, Constans, Cwał, Brat naszego Boga, Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową, Suplement. Jest autorem książek, m.in. O montażu w filmie amatorskim, Rozmowy o filmie amatorskim i wspomnień Pora umierać, Między jarmarkiem a salonem. Zanussi jest laureatem m.in. Nagrody im. Andrzeja Munka przyznawanej przez Łódzką Szkołę Filmową, Nagrody Argentyńskiej Krytyki Filmowej za najlepszy debiut, Nagrody Federacji Argentyńskich Klubów Filmowych na MFF w Mar del Plata, Nagrody Miasta Vallidolid na MFF Religijnych i Humanistycznych w Vallidolid, Nagrody Specjalnej Jury na MFF w Panamie, Grand Prix MFF Autorskich w San Remo, Nagrody Specjalnej Jury, Grand Prix za najlepszy film i nagrody za scenariusz na FPFF Gdańsk-Gdynia, Nagrody Jury na MFF Cannes, Nagrody Specjalnej Jury na MFF w Wenecji i nagrody FIPRESCI na MFF w Moskwie.

Henryk Mikołaj Górecki

Urodził się w 1933 r. w Czernicy koło Rybnika. Studiował kompozycję u Bolesława Szabelskiego w PWSM w Katowicach, gdzie po latach był rektorem i prowadził klasę kompozycji. Górecki jest laureatem I nagrody w Konkursie Młodych Związku Kompozytorów Polskich. Jego twórczość należy do najoryginalniejszych zjawisk w muzyce współczesnej. Jego III Symfonia odniosła sukces na międzynarodowym rynku płytowym, bijąc rekordy popularności osiągane dotychczas jedynie w dziedzinie muzyki rozrywkowej. Twórczość Henryka Góreckiego cieszy się rosnącym zainteresowaniem na całym świecie. Utwory Góreckiego wielokrotnie uzyskiwały nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach kompozytorskich (m. in. I nagroda dla Symfonii 1959 na paryskim Biennale Młodych, pierwsza lokata dla Ad Matrem na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w 1973 r.). Jego psalm Beatus vir był prezentowany z okazji wizyty Jana Pawła II w Polsce w 1979 r. Górecki jest laureatem m.in. Nagrody Państwowej I stopnia, nagrody Ministra Kultury i Sztuki, Nagrody Związku Kompozytorów Polskich i Nagrody Ministra Spraw Zagranicznych. Jest doktorem honoris causa ATK w Warszawie, UW, Uniwersytetu Katolickiego w Waszyngtonie, Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor, Uniwersytetu Victoria w Victorii, Uniwersytetu w Montrealu, a Związek Polaków w USA odznaczył go Złotym Krzyżem Legii Honorowej.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XI Majówka w Ogrodach Klasztornych

2024-05-14 16:58

Magdalena Lewandowska

Dwórki św. Jadwigi - jej gród co roku przyciąga dzieci i dorosłych.

Dwórki św. Jadwigi - jej gród co roku przyciąga dzieci i dorosłych.

Zapraszamy serdecznie na wyjątkową majówkę w ogrodach klasztoru Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy.

Już po raz 11., tym razem 26 maja, Siostry Boromeuszki zapraszają do Trzebnicy. – Tradycyjnie majówkę organizujemy pod koniec maja, blisko dnia mamy i dnia dziecka. W tym roku odbędzie się dokładnie 26 maja, w dzień matki. To doskonała okazja do rodzinnego świętowania, a jednocześnie do oddania czci naszej najlepszej mamie Maryi – mówi Lilianna Sicińska.

CZYTAJ DALEJ

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór jedności Trójcy Świętej

2024-04-16 13:37

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 17, 11b-19.

Środa, 15 maja

CZYTAJ DALEJ

Nakładają Europejczykom ciężary nie do uniesienia, których oni sami nie dźwigają

2024-05-15 07:00

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

O co chodzi w nadchodzących wyborach europejskich? Dotyczą głównie dwóch instytucji: Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, które od lat są zdominowane przez jedną stronę europejskiej sceny politycznej, więc sam akt wyborczy teoretycznie powinien wzbudzać raczej nikłe zainteresowanie wyborców, a jednak przynajmniej w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat frekwencja przy eurowyborach wzrosła dwukrotnie.

Panowało również do niedawna przekonanie, że przy tych wyborach lepsze wyniki osiągają partie sprzyjające unijnemu mainstreamowi, a jednak pięć lat temu stało się inaczej i to Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 45,38% głosów, co jest jak dotąd rekordowym poparciem wyborczym w Polsce od 1989 roku. Takiego wyniku od czasu reglamentowanej rewolucji z 1989 roku nie zdobyło żadne ugrupowanie. Jakie były przyczyny takiego wyniku? Powodów było kilka, ale najistotniejszym była chęć pokazania Unii Europejskiej żółtej kartki. Ściślej rzecz biorąc nie UE, tylko politykom sprawującym władzę w unijnych instytucjach, co jest istotnym rozróżnieniem, bo bycie przeciwnikiem ich polityki nie jest równoznaczne z byciem przeciwko samej Wspólnocie, co od lat próbują sugerować niektórzy politycy w naszym kraju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję