Reklama

Polska

Poznań: modlitwa za pierwszych królów i władców Polski

[ TEMATY ]

Msza św.

Poznań

WIKIPEDIA

– Pierwsi władcy Polski: książę Mieszko I i król Bolesław Chrobry, natchnieni pragnieniem zbudowania lepszego świata, wznosili swoją budowlę na Chrystusie i powstanie nowego państwa złączyli z chrztem św. – mówił 18 listopada bp Grzegorz Balcerek. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył uroczystej Mszy św. w poznańskiej katedrze w intencji pierwszych królów i władców Polski. Eucharystię poprzedziło odśpiewanie hymnu państwowego.

Bp Balcerek zaznaczył, że człowiek nie zdoła zbudować lepszego świata bez Boga. – Straszne są utopie budowania lepszego świata bez Boga, wystarczy wspomnieć komunizm i nazizm. Taką samą katastrofą będzie każdy system odrzucający Boże przykazania – przekonywał kaznodzieja. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zwrócił uwagę, że pierwsi władcy Polski, kładąc jej fundamenty, oparli je na Bogu. Przypomniał, że za niecałe trzy lata będziemy obchodzić 1050. rocznicę tych wydarzeń.

Reklama

Bp Balcerek przywołał słowa Pana Jezusa o Polsce, skierowane do św. Faustyny Kowalskiej i zapisane w jej „Dzienniczku”: „Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotowuje świat na ostateczne przyjście Moje”. Kaznodzieja podkreślił, że "wielkość naszego narodu przejawia się w postępowaniu tych, którzy byli ludźmi wiary i modlitwy". Wśród tych osób wymienił: św. Wojciecha, św. Stanisława, św. Faustynę Kowalską i bł. Jana Pawła II.

Odnosząc się do współczesności, zwrócił uwagę na potrzebę wzięcia odpowiedzialności za losy ojczyzny. Przestrzegał przed tym, jak wiele zła może przynieść nieodpowiedzialna polityka, podziały i brak troski o dobro wspólne. – Obyśmy zostali wpisani w szereg tych, którzy budowali dobro, pomyślność i wielkość kraju – mówił bp Balcerek.

We Mszy św. uczestniczyli marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, wojewoda wielkopolski Piotr Florek, starosta poznański Jan Grabkowski, a także prezydent Poznania Ryszard Grobelny, posłowie i senatorowie pochodzący z ziemi wielkopolskiej. Obecni byli też przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej i Wojska Polskiego oraz harcerze.

Reklama

Po Eucharystii złożono kwiaty w miejscach upominających dynastię piastowską.

Poznańska katedra jest najstarszą nekropolią pierwszych królów i książąt polskich. W jej podziemiach pochowani są: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Przemysł II, Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel, Władysław Odonic, Bolesław Pobożny i Przemysł I, a także księżna Dąbrówka.

2012-11-19 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Grohs: Być wolnym, to znaczy kochać i podjąć odpowiedzialność za drugiego człowieka

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Msza św.

Grzegorz Gadacz/Niedziela

„Tu zawsze byliśmy wolni. Być wolnym to znaczy kochać, to znaczy móc podjąć odpowiedzialność za drugiego człowieka” – mówił w homilii 5 stycznia ks. Robert Grohs, moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w archidiecezji częstochowskiej. Mszy św. intencji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, pracowników, redaktorów i dzieł tygodnika oraz w intencji Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył o. Mariusz Tabulski – definitor generalny Zakonu Paulinów.

Na Mszy św. zgromadzili się m.in. pracownicy „Niedzieli”, członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Maryję do naszego życia, abyśmy sami nie dźwigali naszych problemów

2021-09-26 17:47

[ TEMATY ]

Maryja

Stock.Adobe

Zaprośmy Maryję Wspomożenie Wiernych do naszego życia, żebyśmy naszych spraw i problemów nie musieli dźwigać sami - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w bazylice w Twardogórze z okazji zakończenia obchodów 25-lecia koronacji figury Wspomożycielki Wiernych i 75–lecia posługi salezjanów w Twardogórze.

Witając biskupa, pielgrzymów i parafian salezjanin ks. Krzysztof Bucyk, kustosz twardogórskiego sanktuarium przypomniał wydarzenia związane z przygotowaniem koronacji, która miała miejsce 24 września 1995 r. Zaznaczył, że dzieło to dokonało się dzięki zaangażowaniu pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały i ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kawalca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję