Reklama

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Parlinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Maszewo
Siedziba: Parlino 18 A
Liczba wiernych: 1 220
Proboszcz: ks. Tadeusz Tyszkiewicz
Kościoły filialne: Białuń - pw. Michała Archanioła i Świętej Rodziny, Łęczyca - pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, Tolcz - pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Wspólnoty: Żywy Różaniec (4 róże), Rada Duszpasterska, Rada Budowlana, schole dziewczęce, ministranci (24) i lektorzy (4)
Czasopisma: „List”, „Miłujcie się”, „Msza św.”, „Mały Gość Niedzielny”, „Niedziela” (11 egz.)

Wieś Parlino położona jest przy drodze Nowogard - Stargard Szczeciński, w odległości 6 km na południe od Maszewa i 1 km na północ od Łęczycy. Wieś stanowiła lenno rodziny von Weyher. W 1816 r. przeszła w ręce Schumanna. Nowy właściciel w 1820 r. podzielił dobra, dając je swoim dwóm synom - Johannowi Gottlibowi i Wilhelmowi Ferdinandowi. Odtąd istniały we wsi dwa majątki: młodszy w północnej części wsi i starszy w południowej. W starszej części stał kościół z późnego średniowiecza (XV-wieczny). Zbudowano go z głazów narzutowych, z grubsza obrobionych, w narożach ścian wykorzystano cegłę. Kościół użytkowany był do 1945 r. Jego opuszczenie w latach powojennych doprowadziło do dewastacji budowli. Przepadło wyposażenie kościoła (inwentarz Hugo Lemckego wymieniał ambonę z XVIII w., chrzcielnicę o renesansowych formach, trzy dzwony z 1736 r.). Na początku lat 90. kościół był ruiną, pozostały tylko mury obwodowe. Na odbudowę zdecydował się ks. Stanisław Gleń. W 1989 r. zaczęto porządkowanie terenu. 29 września 1991 r. w ruinach kościoła odprawiona została pierwsza Msza św. dożynkowa. Odbudowę przeprowadzono w latach 1993-94. Wtedy też od zachodu dobudowano przedsionek, od południa zakrystię. Warto podkreślić, że zadbano o zharmonizowanie nowych pomieszczeń z budowlą kościoła, używając tego samego materiału (głazów narzutowych, wprowadzając w szczyty blendy). Odbudowany kościół poświęcił 23 maja 1994 r. abp Marian Przykucki.
Kościół zbudowano na rzucie prostokąta o wymiarach 16,43 m x 11,86 m. Ładny jest trójkątny wschodni szczyt budowli - ceglany, zdobiony przez 8 ostrołukowych blend. Szczyt zachodni posiada 6 blend. Dachy ceramiczne na kościele, zakrystii i przedsionku są dwuspadowe.
Wnętrze kościoła jest salowe, w części zachodniej znajduje się nowo wykonana empora chóru. Wyposażenie świątyni jest w całości współczesne.
W prezbiterium - w centrum, wisi obraz miłosierdzia Bożego „Jezu, ufam Tobie”. Wykonał go Ryszard Ferenc z Maszewa, ówczesny parafianin (malował obrazy do wszystkich kościołów parafii). Po prawej stronie obraz Niepokalanego Serca Matki Bożej, z lewej tabernakulum z metalową płaskorzeźbą Ostatniej Wieczerzy i krzyż z pasyjką. Krzyż ten znaleziony został w ruinach kościoła. Dębowy korpus Chrystusa nie posiada rąk i ma uszkodzone stopy. Rękoma Chrystusa mają być dobrzy parafianie - to wielka wymowa tego krzyża. W lewym rogu znajduje się figura św. Floriana, w prawym zaś św. Józefa z Dzieciątkiem. Po lewej stronie, we wnęce stoi marmurowa chrzcielnica.
Na terenie przykościelnym od strony południowo-wschodniej, na fundamencie z głazów stoi pomnik poświęcony budowniczym i fundatorom świątyni, od strony południowo-zachodniej znajduje się grota z figurą Niepokalanej Maryi Panny, a od północnego zachodu budynek współczesnej plebanii.
Parafię erygowano 3 listopada 1985 r. Powstała ona z podziału parafii Stara Dąbrowa. Do końca 1985 r. parafią zarządzał proboszcz Starej Dąbrowy ks. Jan Żyła. Z powodu braku kościoła, siedzibą parafii była początkowo Łęczyca. Pierwszym proboszczem parafii był ks. Stanisław Gleń (1985-96), kolejnym ks. Andrzej Sowa (1996 -2002). Obecny Ksiądz Proboszcz przybył do Parlina 1 lipca 2002 r. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1972 r. Pracował jako wikariusz w Łobzie, w Świnoujściu (w parafii pw. Chrystusa Króla), w Choszcznie i Gryficach. Następnie został proboszczem, posługując w: Witnicy Chojeńskiej, Moraczu, Barlinku i Wicimicach.
Parafia obejmuje 8 miejscowości. „Każda wieś ma odrębny charakter” - mówi Ksiądz Proboszcz. „Ludzie na wsi są zagubieni, po transformacji 1989 r. zostali pozostawieni sami sobie. Rodzi to swoisty bunt. Coraz więcej związków pozostaje bez ślubu. Dlatego organizujemy imprezy, które scalają społeczność parafialną. Są to m. in.: dożynki, ogniska z dziećmi, konkursy (ostatni odbył się w Niedzielę Palmową, kiedy to nagrodą był wyjazd autokarowy do Szczecina). Uroczystości kościelne uświetnia kapela z Łęczycy, którą kieruje Edward Bartosik. Praca z dziećmi i młodzieżą przynosi widoczne efekty, większość tegorocznych maturzystów dostała się na studia.
Obok Parlina mamy 3 kościoły filialne. Wszystkie pochodzą z okresu średniowiecza. Najstarszym jest kościół w Tolczu, pochodzący z XIV w. Dwa kolejne, w Białuniu i Łęczycy, powstały w XV w. W tym ostatnim zachował się fragment ambony, (jej podstawa w formie rzeźby przedstawia męską postać) oraz płyta nagrobna Bernarda von Midelnitz i jego żony. Pomalowaliśmy wieżę tego kościoła, okazało się jednak, że wymaga ona gruntownego, kosztownego remontu. Wtedy uaktywniła się Rada Gospodarczo-Duszpasterska, poszukując sponsorów, by zaradzić tej potrzebie” - opowiada ksiądz Tyszkiewicz.
Niedzielną Mszę św. odprawia Ksiądz Proboszcz w następującym porządku: w Łęczycy o godz. 9.00, w Białuniu o 10.15, w Tolczu o 11. 30 i w Parlinie o 13.00. W dni powszednie Msze św. są sprawowane: o godz. 17.00, we wtorek w Białuniu, w środę w Tolczu, w czwartek w Łęczycy oraz w piątek i sobotę w Parlinie. Frekwencja na niedzielnej Eucharystii wynosi 25-30%.
Na terenie parafii znajduje się szkoła podstawowa w Parlinie (ok. 120. uczniów) skupiająca także dzieci z parafii Poczernin i Stara Dąbrowa. Uczniów katechizuje Lidia Mileniewicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

O ile wcześniej papieże przewodniczyli procesjom Bożego Ciała na placu św. Piotra, to Paweł VI przewodniczył im w poszczególnych parafiach Rzymu. Natomiast św. Jan Paweł II wprowadził zwyczaj ich odbywania w czwartek Bożego Ciała na trasie między bazylikami św. Jana na Lateranie i Matki Bożej Większej.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć wcześniej niż w wieku 9 lat

2024-05-05 08:31

[ TEMATY ]

Pierwsza Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim istnieje możliwość wcześniejszej Komunii św. niż w wieku 9 lat, jeżeli rodzice tego pragną, a dziecko jest odpowiednio przygotowane - powiedział PAP konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. prof. Piotr Tomasik. Wyjaśnił, że decyzja należy do proboszcza parafii.

W maju w większości parafii w Polsce dzieci z klas trzecich szkół podstawowych przystępować będą do Pierwszej Komunii św. W przygotowanie uczniów zaangażowane są trzy środowiska: parafia, szkoła i rodzina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję