19 września. XXV niedziela zwykła.
Ewangelia ukazuje różnicę między sprawiedliwością Bożą i ludzką. „Jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi moje - nad waszymi drogami i myśli moje - nad myślami waszymi” (Iz 55, 9) - mówi Bóg.
20 września. Poniedziałek. Wspomnienie św. męczenników: Andrzeja Kim Taegona, kapłana, Pawła Chong Hasanga i Towarzyszy.
Z początkiem XVII w. świeccy chrześcijanie zanieśli Dobrą Nowinę do Korei i udzielali chrztu świętego. Kapłani przybyli do tego kraju 100 lat później. W poł. XIX w. wybuchły krwawe prześladowania, podczas których 103 chrześcijan oddało życie za wiarę. Wśród nich pierwszy koreański kapłan Andrzej Kim i świecki apostoł Paweł Chong Hasang. Dziękujemy Bogu za świadectwo ich nieugiętej wiary.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
21 września. Wtorek. Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty.
Mateusz usłyszał wezwanie, gdy był celnikiem w Kafarnaum. Odpowiedź dał nie czynem, lecz słowem: natychmiast poszedł za Jezusem. Czyn jest najbardziej czytelną i najbardziej liczącą się odpowiedzią.
22 września. Środa. Dzień powszedni.
Do Bożych słów człowiek nie może nic dodać, ponieważ one nieskończenie go przerastają. Pozostaje jedynie prosić o prawość w myśleniu i w mowie oraz o to, aby nie być zbyt bogatym, ani nie doświadczać nędzy, bowiem w jednym i drugim kryją się wielkie niebezpieczeństwa.
23 września. Czwartek. Wspomnienie św. o. Pio z Petrelciny, kapłana.
Reklama
Był kapłanem z zakonu kapucynów, duchowym przewodnikiem tysięcy wiernych, mistykiem i stygmatykiem już za życia otoczonym opinią świętości. Zmarł w 1968 r. Jego życie było „nieustannym wysiłkiem wiary, pobudzanym przez nadzieję nieba, gdzie dane nam będzie przebywać z Chrystusem” - mówił o nim Jan Paweł II.
24 września. Piątek. Dzień powszedni.
Dobry jest Bóg i łaskawy, ponieważ podczas ziemskiego życia daje człowiekowi czas, w którym zło może naprawić dobrem. Bardzo ważne jest zrozumienie łaski czasu w ziemskim życiu człowieka.
25 września. Sobota. Wspomnienie bł. Władysława z Gielniowa, kapłana.
Zakonowi bernardynów zawdzięczamy pierwsze polskie kolędy oraz ludowe pieśni religijne. Bł. Władysław był jednym z ich twórców. W usta naszych ojców wkładał śpiewaną modlitwę. Zmarł w 1505 r.