Reklama

Święto miodu - czyli uroczystości ku czci bł. Bronisławy w Legnicy

Sanktuarium św. Jacka w Legnicy jest jednym z trzech miejsc w Polsce, gdzie znajdują się relikwie bł. Bronisławy. 1 września odbyły się tu uroczystości ku czci błogosławionej zakonnicy. Przewodniczył im ks. inf. Władysław Bochnak. Zaproszono na nie też siostry zakonne pracujące w Legnicy. Po Mszy św. pobłogosławiono miód na pamiątkę odnalezienia relikwii bł. Bronisławy.

Niedziela legnicka 38/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bł. Bronisława - patronka ubogich i cierpiących

Bł. Bronisława była krewną św. Jacka. Obydwoje pochodzili z tego samego rodu Odrowążów, który wydał na świat wielu wspaniałych Polaków. Mając 16 lat, wstąpiła do klasztoru norbertanek w Zwierzyńcu pod Krakowem. Tam spędziła większość życia, wypełniając pilnie wszystkie zakonne obowiązki. Jak podają stare kroniki, bł. Bronisława doszła do wyżyn modlitwy mistycznej. Odznaczała się wielką gorliwością. Jej życie, całkowicie oddane Chrystusowi, stanowi wzór dla osób konsekrowanych i tych wszystkich, którzy pragną odpowiadać Bogu na Jego miłość. Jej ubóstwo, czystość i posłuszeństwo odsłaniają przed nami istotę wolności. Jej wyciszenie i modlitewna więź z Panem przypominają o źródłach owocnego świadectwa. Jej duchowość była naznaczona wielką czcią Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej, a także umiłowaniem modlitwy różańcowej. Swoje życie poświęciła Bogu i ludziom. Odznaczała się wielką wrażliwością na potrzeby innych ludzi, zwłaszcza tych najbiedniejszych. Można bez wątpienia powiedzieć, że cechowało ją humanitarne dążenie do pomocy drugiemu człowiekowi, podejmowane z nakazu Chrystusa. Taką postawę zawdzięczała swoim rodzicom, którzy wpoili jej wiarę i miłość do Boga i do Ojczyzny. Dlatego stała się szczególną orędowniczką dla rodzin, małżonków, samotnych, opuszczonych i chorych. Po latach gorliwej służby Bogu i wielu wyrzeczeń została przełożoną zwierzynieckiego klasztoru. Okazywała wielką miłość i troskę nie tylko wobec podległych jej sióstr, ale również wobec wszystkich ludzi, którzy pukali do klasztornych drzwi z prośbą o pomoc. Nazywano ją dobrodziejką. Podczas zarazy, jaka panowała w okolicy w 1224 r., rozdawała zioła i leki z nich sporządzane (w tym również miód, który ma właściwości lecznicze). Miała dar rozeznawania ziół i umiejętnego stosowania ich przy różnych dolegliwościach. Bronisława czuła ciężar odpowiedzialności za los sióstr zwłaszcza podczas wojen, jakie toczyły się o tron królewski, podczas powodzi, jakie nawiedzały okolice, szczególnie zaś podczas najazdu tatarskiego. Kiedy ludzie uciekali przed najeźdźcą, Bronisława wspierała ich nie tylko materialnie, ale również duchowo, dodając im odwagi i nadziei. W sercu Bronisławy było wiele cierpienia powodowanego niedolą ludzi, niezgodą między książętami polskimi, najazdem tatarskim. Nigdy jednak nie zwątpiła w miłość Boga. On był jej siłą.

Reklama

Święto miodu

Uroczystości w sanktuarium św. Jacka rozpoczęły się od wniesienia relikwii bł. Bronisławy, a także św. Jadwigi, które przywiózł nowy kustosz sanktuarium św. Jadwigi w Legnickim Polu ks. Andrzej Tracz. W procesji uczestniczyli parafianie, wierni z miasta Legnicy oraz członkowie grup i stowarzyszeń działających przy sanktuarium św. Jacka. Po intronizacji relikwii świętych zakonnic proboszcz ks. Robert Kristman powiedział, że to spotkanie ma wymiar symboliczny. Dwie święte kobiety, zakonnice poświęciły swoje życie Bogu i ludziom. W sposób szczególny ich służba skierowana była do ubogich, chorych i cierpiących. Dziś też wielu oczekuje pomocy. Ks. Robert powitał przybyłe na uroczystość siostry zakonne, które pracują w Legnicy. Wyraził przekonanie, że zarówno bł. Bronisława, jak i św. Jadwiga są wzorem życia zakonnego i służby ludziom dla wszystkich sióstr zakonnych, a dla pozostałych wiernych są wzorem miłości miłosiernej. Przed rozpoczęciem Mszy św. koncelebrowanej ks. Kristman połączył się telefonicznie z przełożoną klasztoru sióstr norbertanek w Krakowie, która wyraziła radość z tego, że kult bł. Bronisławy rozszerza się. Pozdrowiła wszystkich wiernych w Legnicy i zapewniła o duchowej łączności. Zachęciła również do modlitwy w intencji Ojczyzny i Ojca Świętego. Warto w tym miejscu wspomnieć, że trwają przygotowania do kanonizacji bł. Bronisławy.
Po powitaniu wiernych rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. inf. Władysław Bochnak. Na wstępie przypomniał on skromne początki parafii św. Jacka. Teraz jednak nabiera ona wielkiego dynamizmu. Największą radością jest rozwój duchowy i kult świętych - powiedział Ksiądz Infułat. Homilię wygłosił kustosz sanktuarium św. Jacka ks. Robert Kristman. Przybliżając wiernym postać bł. Bronisławy na tle czasów, w których żyła i sytuacji, w jakiej znajdował się Kościół i jego wierni, mówił o znaczeniu posługi sióstr zakonnych w naszych czasach. Kaznodzieja zaznaczył, że współczesny świat często nie docenia pracy i poświęcenia sióstr. A one przecież poświęcają własne życie, rezygnują z wielu rzeczy ze względu na miłość do Boga i bliźnich. Świat bez obecności sióstr zakonnych i bez ich cichej i pokornej służby byłby z pewnością uboższy. W ich pracy wspiera je bł. Bronisława, której dewizą życiową była modlitwa i praca na rzecz ubogich i cierpiących. Dlatego też można ją nazwać patronką życia zakonnego. Na zakończenie ks. Robert wyraził przekonanie, że kult bł. Bronisławy będzie się rozwijał w Legnicy i że Święto Miodu na stałe wpisze się do duchowej tradycji tego miasta.
Po Komunii św. Ksiądz Infułat złożył życzenia wszystkim siostrom. Przypomniał zebranym, że wiara i świadectwo sióstr zakonnych były i są potrzebne dzisiejszemu światu. Podkreślił znaczenie ich cichej pracy, świadectwa dawanego własnym życiem i poświęcenia dla innych. Wyraził też przekonanie, że oprócz świętych założycieli zgromadzeń zakonnych, siostry mają teraz jeszcze dwie orędowniczki, które będą je wspierały - bł. Bronisławę i św. Jadwigę. Następnie ks. Władysław Bochnak poświęcił przyniesiony miód, który został wręczony siostrom zakonnym. Na zakończenie wierni obecni na uroczystości oddali cześć relikwiom bł. Bronisławy przez ucałowanie i modlili się o jak najszybszą jej kanonizację.

Modlitwa o kanonizację bł. Bronisławy

Boże, który wybrałeś bł. Bronisławę, aby wdziękiem cnót swoich pociągała serca nasze ku Tobie i dlatego utrzymywałeś cudownie cześć dla niej przez sześć wieków w Kościele Twoim, wysłuchując łaskawie modlitwy, zanoszone przez jej przyczynę, racz wsławić nowymi cudami tę wierną Służebnicę Twoją, by zaliczona w grono Świętych, cześć odbierała od wszystkich wyznawców Chrystusowych, dla chwały Imienia Twego Najświętszego. Amen.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa sosnowieckiego przez bp. Artura Ważnego

2024-04-25 15:40

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

diecezja.sosnowiec.pl/ks. Przemysław Lech, ks. Paweł Sproncel

- Pokój wam wszystkim, którzy trwacie w Chrystusie – słowami z 1 Listu św. Piotra Apostoła bp Artur Ważny pozdrowił wszystkich zebranych na auli w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. W spotkaniu, które odbyło się przed południem 25 kwietnia br. wziął udział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, m.in.: kurii, sądu biskupiego, archiwum, Caritasu i mediów diecezjalnych.

To pierwsza oficjalna wizyta biskupa nominata na terenie diecezji sosnowieckiej. Bp Ważny miał więc okazję do wstępnego zapoznania się z pracownikami lokalnych instytucji kościelnych.

CZYTAJ DALEJ

Pro-life. Pro-love. Rodzina na medal

[ TEMATY ]

rodzina

Rycerze Kolumba

prolife

p. Maciej Maziarka

Może nawet nie nazwalibyśmy się wyłącznie pro-life, a bardziej pro-love. To, co św. Jan Paweł II nazywał cywilizacją życia i miłości. Rodzina, która ma korzenie w Bogu, który jest Miłością, jest Siłą dla dzisiejszego świata, dla naszych małych wspólnot, ale i dla całego narodu – mówią państwo Angelika i Michał Steciakowie – Międzynarodowa Rodzina Roku Rycerzy Kolumba, rodzice dwojga adoptowanych dzieci.

Agata Kowalska: Międzynarodowa Rodzina Roku Rycerzy Kolumba – to brzmi dumnie. W jakich okolicznościach zostali Państwo uhonorowani nagrodą? Kto może otrzymać takie wyróżnienie?

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję