Reklama

Polityka

List otwarty „szkodnika” do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

[ TEMATY ]

prezydent

list

WIKIPEDIA

Tomasz Terlikowski

Tomasz Terlikowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wierzę, że może Pan Prezydent pomóc w walce o życie i pokazać, że jest rzeczywiście Prezydentem wszystkich Polaków. Także tych z Zespołem Downa, pochodzących z gwałtu czy kazirodztwa. Wystarczy się odważyć i zgłosić projekt prezydencki, a potem wytrwale go bronić. W ten sposób przeszedłby Pan do historii, jako prawdziwy bohater, a nie tylko „obrońca zabijania nienarodzonych” - pisze w liście otwartym do prezydenta Tomasz P. Terlikowski

Panie Prezydencie,

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W wywiadzie, którego udzielił Pan tygodnikowi „Gość Niedzielny” uznał mnie Pan – na równi z Januszem Palikotem – „szkodnikiem”. Argumentem za owym szkodnictwem miało być to, że chcę naruszyć „kompromis aborcyjny”, „któremu na imię najbardziej konserwatywna w Europie ustawa antyaborcyjna” doprowadzając do „wojny światopoglądowej”. I, choć oczywiście szanuję prawo Pana Prezydenta, do własnych opinii, nie mogę nie dostrzec, że niestety w swoich wypowiedziach wykazuje się Pan zaskakującą u polityka tej miary, niewiedzą (wierzę głęboko, że jest to ignorancja niezawiniona, ale trudno nie uznać, że przed wywiadem na temat życia warto by było, by Pan zapoznał się z tematyką, o której się wypowiada).

Mam wrażenie, że nie wie Pan, na przykład, jak wygląda procedura aborcji eugenicznej. Gdyby bowiem Pan to wiedział, nie wątpię, że jako ojciec piątki dzieci, nie miałby Pan serca, by ją popierać. Otóż w 23-24 tygodniu ciąży (a niekiedy później) wywołuje się w szpitalu sztuczny poród, a potem żywe (TAK!) dziecko odkłada się na bok czekając aż umrze. I to jest procedura, której Pan, jako prezydent broni i zapowiada, że zrobi wszystko, by zawsze była ona w Polsce legalna. Nie wiem, jak Pan Prezydent, ale ja odmawiam jej uznania. Może jestem „szkodnikiem”, może „politycznym awanturnikiem”, ale zwyczajne ludzkie sumienie nie pozwala mi się zgodzić na to, by takie prawo w Polsce obowiązywało.

Reklama

Z zaskoczeniem przyjąłem także opinię, że polska ustawa jest najbardziej konserwatywna w Europie. A powodów jest kilka. Otóż zakaz zabijania nienarodzonych nie jest ani konserwatywny, ani liberalny, prawicowy ani lewicowy, on jest po prostu ludzki, tak jak zgoda na to, by zabijać ludzi tylko z powodu tego, że nie spełniają oni pewnych, arbitralnie ustalonych kryteriów, jest nieludzka. To jednak jest tylko sprawa opinii. Pan prezydent jednak myli się także w kwestii faktografii. Polska ustawa chroniąca życie wcale nie jest najbardziej radykalna w tej kwestii. Na Malcie i w Irlandii obowiązują ustawy, które całkowicie zakazują aborcji. Bez wyjątków, a chyba zgodzi się Pan prezydent, że oba te kraje należą do Unii Europejskiej.

Brak wiedzy w kwestiach, o których się Pan wypowiada widać także w twierdzeniu, że społeczeństwo i cywilizacja idą w kierunku proaborcyjnym. Panie Prezydencie, tak było wiele lat temu. Od jakiegoś czasu (co całkiem niedawno przyznała nawet „Gazeta Wyborcza” publikując poważny wywiad z prof. Mirosławą Grabowską) w Polsce coraz bardziej umacnia się postawa pro life. Podobnie jest zresztą także w Stanach Zjednoczonych. Jeśli ktoś zatem powinien obawiać się zmian społecznych, to nie obrońcy życia, ale zwolennicy zabijania, którym pali się obecnie grunt pod nogami, i dlatego sięgnęli po argument „kompromisu”.

Kompromisu zaś, i sam Pan Prezydent, na pewno o tym wie, nigdy nie było. Jeszcze za prezydentury Lecha Wałęsy lewica przeprowadziła zmianę ustawy, i tylko prezydenckie weto zatrzymało proces zmian. W 1996 roku ponownie zmieniono prawo, tak by legalna stała się w Polsce aborcja z przyczyn społecznych. Wtedy prezydent Aleksander Kwaśniewski ją podpisał, i dopiero decyzja Trybunału Konstytucyjnego, który uznał aborcję z przyczyn społecznych za niezgodną z konstytucją. I przywrócił obowiązywanie ustawy z roku 1993. I dopiero od tego momentu lewica zaczęła kompromis akceptować. Jednak nie dlatego, że był on „wartością”, a dlatego, że zrozumiała, że bez zmiany konstytucji nie jest w stanie go obalić. Co więcej nawet teraz prof. Andrzej Zoll podkreśla, że także „kompromisowa” ustawa jest z naszym systemem konstytucyjnym niezgodna. Nie rozumiem zatem, jak może Pan mówić i pisać o „kompromisie”. Tego ostatniego nigdy nie było. I nie ma go również obecnie.

Reklama

A powodem nie jest to, że jacyś „szkodnicy” nie chcą go zaakceptować, a dlatego, że nie możemy się zgodzić na to, by w imię prawa zabijano ludzi, tylko dlatego, że podejrzewa się u nich Zespół Downa. Zadaje Pan pytanie, dlaczego akurat teraz Solidarna Polska czy ludzie tacy, jak ja, zajęli się tym wyjątkiem? Odpowiedź jest dość prosta. Dwie kadencje temu Marek Jurek próbował zmienić konstytucję, tak by chroniła ona każde życie poczęte. Nie udało się (także z powodu Pana głosu). Kadencję temu ponad pół miliona osób zgłosiło projekt ustawy całkowicie zakazującej aborcję. I znowu nie udało się jej przegłosować. Teraz więc chcemy przynajmniej ograniczyć najbardziej skandaliczny i najczęściej wykorzystywany do zabijania dzieci kazus prawny. A jest nim w Polsce właśnie eugenika. Od 1993 roku, gdy wprowadzono prawo aborcyjne liczba zabijanych z tego powodu dzieci wzrosła dramatycznie. W 1993-1994 zabijano z tego powodu dwadzieścioro dzieci, dziś ponad 600. A przyczyną, o której Pan Prezydent powinien wiedzieć, jest wprowadzenie testów prenatalnych i diagnozowanie Zespołu Downa. I dlatego uznaję, że usunięcie tego wyjątku jest kluczowe. Tak, by przestali ginąć niepełnosprawni, byśmy jako państwo nie tolerowali skrajnego odrzucenia chorych i cierpiących.

Całkowicie nielogicznym argumentem za dopuszczalnością aborcji eugenicznej jest także uwaga, że nie chce Pan być „władcą sumień”, i dlatego nie chce zmuszać do rodzenia upośledzonych dzieci. „Obecnie, gdy obowiązuje kompromis antyaborcyjny, nie obowiązuje przecież nakaz aborcji eugenicznej! Każdy może w zgodzie z własnym sumieniem urodzić i wychować chore dziecko. Ludzie, którzy nigdy nie doświadczyli takiego dramatu, nie powinni poprzez prawo wymuszać na sumieniach innych matek postaw heroicznych. Mogą do tego zachęcać, ale nie zmuszać. To hipokryzja. Ja nie będę królem ludzkich sumień” - powiedział Pan dziennikarzom „Gościa Niedzielnego”.

Reklama

I już tylko tych kilka zdań pełne jest opinii absurdalnych. Dlaczego? Otóż dlatego, że sumienie ma odczytywać normy moralne, a nie stanowić rzeczywistość. Wedle Pana założenia zaś od tego, jakie kto ma sumienie zależy, czy człowiek w łonie matki (upośledzony czy nie) jest czy nie jest człowiekiem. Ale w słowach tych pobrzmiewa coś zdecydowanie gorszego. Zachwalając ustawę obowiązującą w Polsce sugeruje Pan, że jest ona dobra, bowiem nie zmusza do zabijania niepełnosprawnych. Każdy może go urodzić – mówi Pan, jakby takie prawo było rzeczywiście czymś zadowalającym. I aż trudno nie zadać Panu pytania, czy rzeczywiście wyobraża Pan sobie, że taka ustawa z przymusem mogłaby w Polsce istnieć? Czy widzi Pan siły, które mogłoby dążyć do takiego jej sformułowania? I wreszcie, czy Pana zdaniem prawo mogą stanowić tylko ludzie dotknięci przez sytuacje trudne i dramatyczne? Jeśli tak, to może warto zmienić prawo wyborcze, jeśli nie, to trzeba zrezygnować z tego typu argumentów.

Na koniec chciałem tylko wyrazić nadzieję na to, że Pan Prezydent, gdy rzeczywiście przemyśli sprawę, zmieni swoje poglądy w tej kwestii. Nie wątpię, że pomocą będzie także rozmowa z mądrym, doświadczonym i szanującym poglądy Kościoła, kapłanem. Wierzę, że może Pan Prezydent pomóc w walce o życie i pokazać, że jest rzeczywiście Prezydentem wszystkich Polaków. Także tych z Zespołem Downa, pochodzących z gwałtu czy kazirodztwa. Wystarczy się odważyć i zgłosić projekt prezydencki, a potem wytrwale go bronić. W ten sposób przeszedłby Pan do historii, jako prawdziwy bohater, a nie tylko „obrońca zabijania nienarodzonych”. I tego szczerze Panu Prezydentowi życzę.

Dr Tomasz P. Terlikowski

2012-10-27 10:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwalczajmy szatańskie pokusy

[ TEMATY ]

list

Wielki Post

Bożena Sztajner/Niedziela

List pasterski Biskupa Świdnickiego na Wielki Post 2019 roku.

CZYTAJ DALEJ

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne.
Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej.
Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia.
Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie.
Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy.
Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską.
Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej".
Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała!
Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła.
Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża.
Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: ogłoszono program papieskiej wizyty w Weronie

2024-04-29 11:54

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

Werona

PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Nazajutrz po wizycie duszpasterskiej w Wenecji, Stolica Apostolska ogłosiła oficjalny program wizyty papieża w Weronie w dniu 18 maja.

Franciszek wyruszy helikopterem z Watykanu o godz. 6.30, by wylądować w Weronie o godz. 8.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję