Reklama

Wiadomości

Kongres Trzeźwości: ogromne koszty społeczne nadużywania alkoholu

Koszty społeczne nadużywania alkoholu wynoszą w Polsce ok. 45 mld zł rocznie – podkreślił dziś podczas Narodowego Kongresu Trzeźwości w Warszawie prof. Bohdan Woronowicz. Specjalista terapii uzależnień wyraził też ogromne zaniepokojenie wobec "patologicznego wręcz korzystania młodzieży z nowych technologii".

[ TEMATY ]

trzeźwość

kongres

alkoholizm

Bożena Sztajner/Niedziela

Rozpoczęte wczoraj spotkanie odbywa się pod hasłem "Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu". W Kongresie biorą udział eksperci ds. uzależnień, parlamentarzyści, duchowni i propagatorzy abstynencji. Obrady toczą się na kampusie Uniwersytetu kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Prof. Woronowicz przypomniał dziś, że rocznie Polacy wydają na alkohol około 10 mld zł. Problemy społeczne wynikające z nadużywania alkoholu generują zaś ogromne koszty społeczne. Chodzi to m.in. o leczeni, zasiłki dla osób z problemem alkoholowym, uszkodzenia mienia, interwencje policji, procesy sądowe czy absencje w pracy. W roku 2011 całościowe koszty te wyniosły w Polsce około 45 mld zł.

Reklama

Roczne dochody państwa ze sprzedaży alkoholu wynoszą 16-18 mld zł rocznie, w tym z tytułu podatku akcyzowego – 10 mld zł, zaznaczył prof. Woronowicz który jest jednym z fundatorów Fundacji Biuro Służby Krajowej Anonimowych Alkoholików. Z danych wynika więc, że polskie społeczeństwo ponosi ponad dwukrotnie wyższe koszty z tytułu picia i uzależnienia od alkoholu w porównaniu z dochodami ze sprzedaży wyrobów alkoholowych

"Obraz będzie pełny jeśli dodamy do tego poważne straty wynikające z używania narkotyków, nadużywania leków czy palenia tytoniu oraz następstwa uzależnień behawioralnych" – powiedział prof. Woronowicz.

W tym kontekście ekspert z niepokojem wskazał na nabierające dziś wśród młodzieży uzależnienie od nowych technologii oceniając, że nosi ono obecnie cechy epidemii. Chodzi o przywiązanie do takich urządzeń jak komputer, smartfon, tablet, z czym wiąże się uzależnienie od gier czy mediów społecznościowych.

Reklama

"Uzależnienie 'wciskają' człowieka w świat iluzji, fałszywych wartości czy pozornych więzi, odbierając mu wolność, ograniczając jego zdolność do podejmowania dojrzałych i odpowiedzialnych decyzji" – mówił prof. Woronowicz.

Ekspert wskazywał, że uzależnienia idą w parze z brakiem zadowolenia z otaczającej rzeczywistości oraz z zaburzonymi relacjami: z sobą samym i z otoczeniem. Dotykają szczególnie tych osób, które nie czują się spełnione, docenione, cierpią z powodu braku sukcesów, życiowej satysfakcji lub nie mają subiektywnego poczucia szczęścia.

Zwrócił uwagę na znaczenie duchowości w życiu człowieka podkreślając, że człowiek duchowy jest wolny, potrafi zając dojrzałą postawę wobec różnych wyzwań. Taka osoba, tłumaczył, wolność znajduje w sobie a nie w otoczeniu jak to jest u uzależnionych.

Człowiek charakteryzujący się życiem duchowym jest zdecydowanie bardziej skłonny do sprzeciw wobec zła, reaguje na krzywdę i niesprawiedliwość a poza tym cechuje go tolerancja i szacunek wobec innych - mówił ekspert.. Ponadto osoby uzależnione nie potrafią doszukiwać się sensu życia, obce jest im poczucie harmonii, a więc tego, jest się częścią tego świata.

Z kolei bp Tadeusz Bronakowski przypomniał podczas dzisiejszych obrad, że bez współpracy rodziny, państwa i samorządu nie poradzimy sobie z problemem trzeźwości. "Bądźmy apostołami ambasadorami trzeźwości to znaczy godności i prawdziwej wolności" – zaapelował przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

O znaczeniu ojca w rodzinie i budowaniu właściwej atmosfery przeciwstawiającej się zagrożeniu uzależnień mówiła prof. Maria Ryś UKSW. Apelowała o to, by ojcowie znajdowali czas dla swoich dzieci ale przestrzegała przed rodzinna nadopiekuńczością. "Rodzice, którzy nie stawiają granic powodują, że to dzieci narzucają reguły" - mówiła profesor. Podkreślała, że rodzie musza stawiać "sensowne wymagania" bowiem w przeciwnym razie dziecko może wyrosnąć na egoistę lub nawet egotyka.

Natomiast prof. Marcin Wojnar w wykładzie o szkodach zdrowotnych z powodu nadużywania alkoholu poinformował, że alkohol pośredni lub bezpośredni związek z około 100 zjawiskami chorobowymi.

Rozpoczęty wczoraj Narodowy Kongres Trzeźwości obraduje pod hasłem "Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu". W wydarzeniu biorą udział eksperci ds. uzależnień, parlamentarzyści, duchowni i propagatorzy abstynencji.

W sobotę, w ostatnim dniu kongresu zostanie omówiona rola rodziny i Kościoła w promowaniu trzeźwości Polaków. Mowa będzie m.in. o profilaktyce życia rodziców, rodzinie jako szkole trzeźwości, czy niebezpiecznych skutkach picia alkoholu przez kobiety, zwłaszcza w ciąży, w tym o zagrożeniu płodowym zespołem alkoholowym (FAS).

W niedzielę 24 września w kościołach w całej Polsce odprawione zostaną uroczyste liturgie w intencji trzeźwości. O godz. 9.00 w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie odprawiona zostanie, transmitowana przez Polskie Radio Msza św. z homilią bp Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Przy grobie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego w stołecznej katedrze św. Jana Chrzciciela złożone zostaną na ołtarzu, jako wotum, postanowienia kongresowe. Mszy św. dziękczynnej za Narodowy Kongres Trzeźwości przewodniczyć będzie w stołecznej archikatedrze metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

2017-09-22 16:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bronakowski: 11 tysięcy Polaków rocznie umiera z powodu alkoholu, a my ich nie ratujemy

[ TEMATY ]

alkohol

alkoholizm

Bożena Sztajner/Niedziela

Nasze narodowe życie społeczne i duchowe niszczy powódź, a my nie widzimy potrzeby budowania wałów – mówił bp Tadeusz Bronakowski w poniedziałek w Miejscu Piastowym k. Krosna podczas 14. Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu. Biskup pomocniczy łomżyński i przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości podał, że prawie 4 miliony Polaków ma problem z alkoholem, a 11 tysięcy rocznie umiera z jego powodu, a my nie podejmujemy akcji ratunkowej.

– Możemy powiedzieć, że nasze narodowe życie społeczne i duchowe niszczy powódź, a my nie widzimy potrzeby budowania wałów, ani podejmowania akcji ratunkowej. Pozwalamy rozprzestrzeniać się tym zagrożeniom, a zwłaszcza pijaństwu i alkoholizmowi – mówił bp Bronakowski. – Zastanówmy się, czy odpowiedzialny Polak może radośnie i beztrosko świętować niepodległość, gdy ponad 11 tysięcy rodaków umiera rocznie przez legalnie sprzedawany alkohol? – pytał retorycznie kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Wojciech Nowicki mistrzem olimpijskim w rzucie młotem, Paweł Fajdek brązowym medalistą

2021-08-04 14:33

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie

Igrzyska Olimpijskie w Tokio

PAP

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki rzucił młotem 82,52 i zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Brąz wywalczył Paweł Fajdek, który uzyskał 81,53. Biało-czerwoni w Japonii zdobyli cztery medale w tej konkurencji - w tym oba złote.

32-letni Nowicki swój najlepszy rezultat w konkursie finałowym uzyskał w trzeciej kolejce. Jego rówieśnik Fajdek posłał młot najdalej w piątej próbie.

CZYTAJ DALEJ

15 lat temu abp Wacław Depo został biskupem - dołącz do modlitwy za jego dalszą posługę!

2021-08-05 10:36

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

5 sierpnia 2006 r. papież Benedykt XVI mianował Ks. prał. Wacława Depo biskupem diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Dziś, w 15 rocznicę tego radosnego wydarzenia, ogarnijmy modlitwą Księdza Arcybiskupa.

Modlitwa za abp Wacława Depo

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję