Reklama

Watykan

Kard. Parolin: podróż do Moskwy była pożyteczna i konstruktywna

Pożyteczną, interesującą i konstruktywną nazwał swoją niedawną podróż do Moskwy watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin. W wywiadzie dla mediów podlegających Sekretariatowi ds. Komunikacji ujawnił on, że złożył już z niej sprawozdaniem papieżowi Franciszkowi.

[ TEMATY ]

opinie

www.catholic.by

kard. Pietro Parolin

kard. Pietro Parolin

„Papież wyraził zadowolenie z moich wrażeń i z pozytywnych rezultatów, o których mu mówiłem”, powiedział kard. Parolin. Dodał, że „papieżowi, jak podkreślił i przy tej sposobności, bardzo zależy na wszystkich możliwych okazjach do dialogu i bardzo zadowolony jest, gdy czyni się kroki naprzód w tym kierunku”.

Kardynał sekretarz stanu przekazał Franciszkowi pozdrowienia „od wszystkich stron, z jakimi się spotkał, od miłości i bliskości społeczności katolickiej, po pełne szacunku pozdrowienia od władz”. „Pamiętam, że prezydent Putin podkreślił żywe wspomnienie, jakie zachował ze swoich spotkań z papieżem Franciszkiem w 2013 i 2015 roku. Oraz braterskie pozdrowienie od patriarchy Cyryla”.

Reklama

„Bilans tej podróży jest zasadniczo pozytywny”, stwierdził kard. Parolin, mówiąc, że zarówno spotkania z władzami cywilnymi – prezydentem Władimirem Putinem i ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, jak następnie z kierownictwem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, to jest z patriarchą Cyrylem i metropolitą Hilarionem „cechowała serdeczna atmosfera, klimat słuchania, klimat szacunku. Były to spotkania znaczące i konstruktywne”.

Dodał, że podczas spotkań z władzami poruszono „temat zwrotu niektórych kościołów, skonfiskowanych w czasie reżimu komunistycznego i niezwróconych do tej pory mimo potrzeby wspólnoty katolickiej posiadania odpowiednich miejsc kultu”.

Kardynał sekretarz stanu odniósł w Moskwie wrażenie, że „ich strona, jak i naturalnie nasza nie chce wyczerpać potencjału tej nowej fazy, jaka się otworzyła, współpraca zaś może oczywiście obejmować rozmaite płaszczyzny: od współpracy kulturalnej i akademickiej po humanitarną”.

Reklama

Co więcej, dodał kard. Parolin, „kładziono szczególny nacisk na ten punkt, że oba Kościoły w obliczu licznych sytuacji konfliktu, jakie występują na świeci mogłyby rzeczywiście prowadzić liczące się i skuteczne dzieło humanitarne”.

Mowa była również „z całą szczerością o tematach trudnych w relacjach obu Kościołów, starano się jednak nadać temu sens raczej pozytywny, to znaczy poszukiwania wspólnych dróg, by starać się znaleźć rozwiązanie dla tych problemów”.

Na zakończenie rozmowy z watykańskimi mediami kard. Parolin oświadczył, że ze względu na rolę, jaką odgrywa we wspólnocie międzynarodowej, „Rosja jest szczególnie odpowiedzialna za pokój”, a jej przywódcy muszą starać się „przedłożyć nadrzędny interes pokoju nad wszystkie inne interesy”.

2017-08-25 14:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Warduni: wyzwolenie Mosulu nie może być zemstą

[ TEMATY ]

opinie

Grzegorz Gadacz/ TV Niedziela

Bp Shleom Warduni

Bp Shleom Warduni

Wyzwolenie Mosulu z rąk islamskich fundamentalistów jest konieczne, nie może ono jednak być odwetem za doznane krzywdy. Za wszelką cenę trzeba ocalić niewinnych ludzi i nie pozwolić, by chęć zemsty zwyciężyła. Wskazuje na to długoletni biskup pomocniczy chaldejskiej archidiecezji Bagdadu Shlemon Warduni podkreślając, że prowadzona obecnie ofensywa musi mieć na celu prawdziwe dobro mieszkańców Mosulu.

„Oczywiście chcemy odzyskać nasze miasta i wioski, nasze domy i naszą własność. Pragniemy przywrócenia pokoju i bezpieczeństwa, które sprawią, że nasz naród będzie mógł spokojnie żyć. To jest nasze pragnienie – mówił Radiu Watykańskiemu bp Warduni. – Oznacza to jednak zaciąganie ludzi do wojska, kolejne zniszczone domy, a tego już więcej nie chcemy. Ci, przeciw którym walczymy, są prawdziwymi oprawcami: zniszczyli dzieła sztuki, całe wioski, kościoły, a nawet meczety... Obarczamy za to winą ludzi, którzy im pomogli, którzy dostarczyli im broń, amunicję, tych, którzy na czarnym rynku kupowali od nich ropę. I świat się temu jedynie przygląda. A przecież wystarczyło nie sprzedawać im broni, nie dawać im pieniędzy... To wystarczyło. Jednak nikt nic nie robił, pozwalając tym samym zwyciężać złu”.

CZYTAJ DALEJ

Dwa tysiące pielgrzymów z Rzeszowa na Jasną Górę

2021-08-05 15:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Rzeszów

KAI/Olga Cyburt, Tomasz Nowak / diecezja.rzeszow.pl

„Pielgrzymka to doskonała okazja do szukania Jezusa, do odbudowania i umocnienia relacji z Jezusem” – mówił bp Jan Wątroba na Mszy św. rozpoczynającej 44. Rzeszowską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Tegoroczna pielgrzymka odbywa się w systemie sztafetowym. Codziennie w pielgrzymce uczestniczy jedna lub dwie z trzynastu grup – łącznie ponad 2 tysiące pątników.

Dwa tysiące pielgrzymów z Rzeszowa na Jasną Górę

CZYTAJ DALEJ

Kadrówka wyrusza z podkrakowskich Oleandrów do Kielc

2021-08-05 19:36

[ TEMATY ]

Kraków

Józef Piłsudski

Kielce

PAP

W piątek 6 sierpnia z krakowskich Oleandrów wyruszy 56. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej upamiętniający żołnierzy, którzy 6 sierpnia 1914 roku pod wodzą Józefa Piłsudskiego wyruszyli z krakowskich Oleandrów do zaboru rosyjskiego. 12 uczestnicy marszu dotrą do Kielc.

Kadrówka przejdzie 120 kilometrów. Uczestnicy przejdą przez Jędrzejów, Chęciny, aż 12 sierpnia Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej dotrze do Kielc. Uroczystości kieleckie odbędą się na Placu Wolności i przed dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję