Reklama

Polska

Dzień Otwarty w Episkopacie Polski

Tysiące osób odwiedziło siedzibę Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie w ramach zorganizowanego dziś dnia otwartego. To pierwsza okazja, by chętni mogli obejrzeć jej wnętrza i spotkać m.in. sekretarza generalnego KEP, ekonoma a także stypendystów i szefa Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

- Bardzo duże wrażenie robi na wszystkich sala plenarna, bo przeważnie widzą ją tylko w telewizji ale też eksponaty, które tutaj zgromadziliśmy – powiedział KAI rzecznik KEP ks. dr Józef Kloch. Są wśród nich zabytkowe już dzisiaj maszyny do pisania, magnetofony i kamery należące do Biura Prasowego a obecnie prezentowane na wystawie w kuluarach.

Dużym zainteresowaniem cieszy się 17-minutowy film dokumentalny, przygotowany specjalnie na 30. rocznicę tego gmachu oraz z myślą o Dniu Otwartym. Pokazy odbywają się co kilkanaście minut w. sali tzw „piętnastce”.

Ta niedziela to Dzień Papieski – dlatego na wystawie udostępniono także pamiątki po Janie Pawle II. Odwiedzający dziś siedzibę KEP chętnie modlą się w kaplicy przy relikwiach błogosławionego. Niektórzy odważają się nawet uklęknąć na modlitwę na klęczniku papieża Polaka.

Cały czas oblegany jest przez odwiedzających sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak. - Kiedy wchodzą na salę plenarną, pytają np. jak często biskupi się tu gromadzą, dlaczego są obrotowe krzesła? Pytają jak wyglądają obrady, czy są przygotowywane – opowiada biskup. - Ludzi często interesuje po prostu sposób pracy Konferencji Episkopatu. W telewizji widzą tylko migawki z początku obrad, a prace mają przecież swój rytm, przed zebraniem plenarnym przez wiele tygodni trwają przygotowania do nich - dodaje sekretarz generalny KEP.

Goście korzystają z okazji i pytają bp. Polaka także o wydarzenia z życia Kościoła. Z zaciekawieniem słuchali odpowiedzi na temat, jak doszło do podpisania Przesłania do narodów Polski i Rosji oraz tego, dlaczego miało to miejsce na Zamku Królewskim a nie np. w siedzibie KEP. Oglądali też ikonę, otrzymaną od delegacji rosyjskiej. Obecnie wisi ona w sali plenarnej.

W gronie odwiedzających siedzibę Episkopatu są zarówno rodziny z dziećmi jak i osoby starsze. Chętnie rozmawiają z pracownikami sekretariatu. – Dla wielu zdziwieniem jest to, że pracują tu nie tylko księża i zakonnice, ale również świeccy – zauważył ks. Kloch. Odwiedzający zadają mu pytania związane z historią budynku i tym, co dzieje się tu na co dzień.

Goście mogą także porozmawiać z bp. Alojzym Orszulikiem, niegdyś dyrektorem Biura Prasowego KEP, a następnie zastępcą sekretarza generalnego, który jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o budynku od 30 lat służącym Episkopatowi.

Zwiedzanie zakończy się tuż przed godz. 15.00. Wówczas pracownicy Sekretariatu i przybyli goście przejdą do kościoła, by odmówić wspólnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Miejsce na Sekretariat Episkopatu wskazał Prymas Tysiąclecia. W 1979 r., dokładnie w pierwszą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, poświęcił kamień węgielny. Jan Paweł II był tu dwukrotnie w 1987 i 1991 r. W domu biskupów przy skwerze kard. Wyszyńskiego jest do dziś m.in. ornat, w którym odprawił Mszę św. na pl. Defilad.

Od początku października w kaplicy Sekretariatu obecne są też relikwie bł. Jana Pawła II. Umieszczono je podczas 359. Zebrania Plenarnego KEP, które odbyło się w dniach 2-3 października br. Biskupi dziękowali wtedy za 30-lecie istnienia budynku Sekretariatu
2012-10-16 09:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski podsumowuje watykański szczyt nt. nadużyć seksualnych

[ TEMATY ]

episkopat

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego KEP, zrelacjonował podczas konferencji prasowej przebieg zorganizowanego w lutym w Watykanie spotkania przedstawicieli episkopatów w sprawie nadużyć seksualnych w Kościele. Metropolita krakowski przywołał wygłoszoną wówczas przez Franciszka homilię, w której papież przypomniał, że problem nadużyć seksualnych jest problemem, z którym Kościół zmaga się od jakiegoś czasu.

– Powszechność tej plagi nie umniejsza tego, co się wydarzyło się w Kościele. To rzecz bolesna i tragiczna, bo odnosi się do osób konsekrowanych, które poprzez święcenia ofiarowały się na służbę drugiemu człowiekowi, a ich zaufanie społeczne zostało naruszone – ocenił abp Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

2021-07-19 13:43

[ TEMATY ]

trydencka

Msza trydencka

Karol Porwich

Co ceniony benedyktyn o. Leon Knabit sądzi o dwóch formach odprawiania Mszy św. tzw. trydenckiej, czyli przedsoborowej i nowej, czyli posoborowej?

Msza św. do Soboru Watykańskiego II była odprawiana w rycie tak zwanym rzymskim klasycznym. Ale to nie był jedyny ryt, o tym warto pamiętać, był ryt dominikański, ryt mozarabski, Kościoły wschodnie miały swój ryt i dbano o to, by było zachowane to, co jest istotne: mianowicie liturgia czytań, liturgia… to się rozmaicie nazywało: liturgia katechumenów itd.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Jubileusz 800 lat Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

2021-07-24 18:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Franciszkański Zakon Świeckich

800‑lecie

BPJ

Jubileusz 800 lat istnienia świętował na Jasnej Górze Franciszkański Zakon Świeckich. Tercjarze modlili się o radość i odwagę w wyznawaniu Chrystusa, o umocnienie wiary, powołania w duchowości franciszkańskiej. - By z większą mocą nieść Ewangelię w dzisiejszych czasach, tak samo trudnych, skomplikowanych, jak osiem wieków temu – podkreślali.

Do jubileuszu przygotowywano się przez 9 lat. W czasie nowenny rozważano przesłanie św. Franciszka z Asyżu z jego „Listu do wszystkich wiernych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję