Reklama

Piotrków Trybunalski

Jubileusz Ojca Leoncjusza

Niedziela łódzka 28/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

6 czerwca br. piotrkowianie mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu. Podczas uroczystej Mszy św. w kościele Ojcow Bernardynów obchodzono jubileusz 60-lecia kapłaństwa o. Leoncjusza Mieczysława Cyronika. Uroczystość uświetnił swoją obecnością metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, oraz przedstawiciele najwyższych władz miasta, Ojcowie Bernardyni z prowincjałem o. Romualdem Koślą na czele, rodzina i przyjaciele Jubilata, przedstawiciele licznych organizacji, w tym m.in. kombatanci, których o. Leoncjusz jest kapelanem od ponad 20 lat. Przyszły także rzesze piotrkowian, którzy pragnęli w ten sposób wyrazić swoją wielką wdzięczność o. Leoncjuszowi.
Ksiądz Arcybiskup w swojej homilii podkreślił, że połowa wspaniałej i ofiarnej 60-letniej posługi o. Leoncjusza przypadła na pracę w archidiecezji łódzkiej. Przypomniał także jego trudne dzieciństwo, gdy już w wieku 2 lat stracił ojca i matkę. Jego ojciec jako legionista polski został zdradzony i bestialsko zamordowany. Serce schorowanej matki tego nie wytrzymało. Zmarła, osierocając pięcioro dzieci. Od tego momentu dzieciństwo o. Leoncjusza było bardzo ciężkie. Zainteresowanych odsyłam do książki o. Leoncjusza Ofiara wojen XX wieku księdzem w PRL-u, wydanej z okazji 60-lecia, w której Autor opisuje swoje losy od urodzenia aż po czasy obecne (książka jest dostępna w klasztorze Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim).
Święcenia kapłańskie Jubilat przyjął 18 maja 1944 r. w Krakowie. Dalej ścieżki jego posługiwania wiodły przez Zakopane, Leżajsk, Alwernię, gdzie był gwardianem, później ponownie Zakopane, Piotrków Trybunalski (gdzie pełnił urząd gwardiana), Kalwarię Zebrzydowską (kustosz), Alwernia, Łęczyca, ponownie Piotrków Trybunalski (gwardian), Kraków, Skępe, Łęczyca oraz od 1984 r. Piotrków Trybunalski po dziś dzień.
Praca o. Leoncjusza była zawsze wielka i potrzebna, jej efekty są widoczne po dziś dzień i pozostaną czytelne dla następnych pokoleń. To, jak bardzo wierni są mu wdzięczni za jego posługę można oglądać na co dzień w klasztorze Ojców Bernardynów, można było także zobaczyć podczas niedzielnej uroczystości, gdy podziękowaniom i życzeniom nie było końca. O uznaniu dla o. Leoncjusza niech świadczą choćby niektóre z jego odznaczeń: Honorowy Obywatel Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, Honorowy Obywatel Miasta Alwerni, Honorowy Członek Rodziny Katyńskiej Ziemi Piotrkowskiej, Dyplom Uznania za zasługi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Laureat Nagrody im. Jana Pawła II przyznawanej przez Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i wielu innych. Dołączając się do składanych ze wszystkich stron życzeń, Czcigodnemu Jubilatowi w imieniu Niedzieli i naszych Czytelników składamy gratulacje i życzenia dalszych pogodnych lat i Bożej opieki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Głosimy Ewangelię i mówimy o Jezusie, ale zbyt często nie żyjemy nią...

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii Mt 21, 33-43.45-46.

Piątek, 21 marca. Wielki Post
CZYTAJ DALEJ

Niemcy: miasta odwołują imprezy w obawie przed atakami terrorystycznymi

2025-03-20 18:58

[ TEMATY ]

Niemcy

Adobe Stock

Festyny oraz wydarzenia takie jak targi staroci czy ogniska wielkanocne są odwoływane w miejscowościach w całych Niemczech, ponieważ według organizatorów nie są wystarczająco zabezpieczane przed ewentualnymi atakami - pisze w czwartek portal dziennika "Bild".

"Codziennie napływają nowe hiobowe wieści z całej Republiki" - podkreśla portal, wyliczając odwołane wydarzenia.
CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher: w czasie choroby Papież nadal służy Kościołowi i ludzkości

2025-03-20 20:19

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican Media

Abp Gallagher

Abp Gallagher

Watykański Sekretarz ds. Relacji z Państwami przewodniczył w rzymskim kościele Il Gesù Mszy św. z udziałem akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej ambasadorów, sprawowanej w intencji powrotu Ojca Świętego do zdrowia.

„Komunia pomiędzy nami i nasza chóralna modlitwa w intencji ludzkości, dociera przede wszystkim do naszego Ojca Świętego Franciszka, który w tym czasie ludzkiej słabości służy Kościołowi i ludzkości niemniej skutecznie, choć w inny sposób” – przypomniał abp Gallagher na początku homilii, którą wygłosił w obecności ambasadorów i pracowników placówek dyplomatycznych, akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej, z inicjatywy których została odprawiona Msza św. w intencji powrotu do zdrowia Ojca Świętego. We wspólnej modlitwie w jezuickim kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus, będącego kościołem jubileuszowym litewskich pielgrzymów wzięli udział m.in. litewska ambasador przy Stolicy Apostolskiej Sigita Maslauskaitė-Mažylienė, dziekan korpusu dyplomatycznego, ambasador Cypru Georges Poulides oraz szef polskiej placówki dyplomatycznej przy Watykanie ambasador Adam Kwiatkowski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję