Reklama

Polska

Biblia w oczach dzieci

Popularność Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci pt. „Twoja ulubiona opowieść biblijna” rośnie lawinowo – na tegoroczną, piątą edycję napłynęły ponad cztery tysiące prac z całej Polski. Jury wybrało w sumie 12 zwycięskich oraz 30 wyróżnionych prac w trzech kategoriach wiekowych: 4-6 lat, 7-9 lat oraz 10-13 lat. Uroczyste ogłoszenie wyników i podsumowanie konkursu odbyło się 1 lipca br. w auli redakcji „Niedzieli”. W czasie spotkania zaprezentowano również kalendarz na 2018 r., w którym zamieszczono najlepsze prace.

[ TEMATY ]

konkurs

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W imieniu redakcji „Niedzieli” uczestników konkursu, ich rodziców oraz gości przywitał ks. Jacek Molka, który podkreślił, że redakcja zaangażowała się w konkurs, jako jego patronat medialny z kilku powodów: biblijnej tematyki oraz otwarcia redakcji na lokalne inicjatywy, a taką jest właśnie konkurs, którego organizatorem jest Centrum Rozwoju Lokalnego z Zawiercia.

Gościem specjalnym spotkania i zarazem współorganizatorem konkursu był bp Antoni Długosz z Częstochowy, doskonale znany dzieciom z telewizyjnego programu „Ziarno”, książek o tematyce biblijnej pisanych specjalnie dla najmłodszych oraz nagrań płytowych z piosenkami religijnymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyniki konkursu ogłosiła Joanna Janik-Jaworska z Centrum Rozwoju Lokalnego. Nagrody wręczał bp Antoni Długosz, który podziękował organizatorom i rodzicom za zaangażowanie w przybliżanie dzieciom tematyki biblijnej. – W życiu wyrastamy z wielu rzeczy, butów, ubrań i przyjaźni, ale nigdy nie wyrastamy z Pisma Świętego, które towarzyszy nam od narodzin do śmierci – podkreślił bp Długosz. – Cieszę się, że organizatorzy konkursu chcą tę księgę, zadaną nam przez Boga, przybliżyć dzieciom, aby ją odczytywały, aby dowiadywały się co chciał nam powiedzieć Pan Bóg w związku z naszym zbawieniem.

O zainteresowaniu Biblią i wspaniałym odczytaniu jej treści świadczyła zorganizowana w auli wystawa nagrodzonych i wyróżnionych prac oraz wydany przez organizatora kalendarz na 2018 r. stanowiący plon tegorocznego konkursu „Twoja ulubiona opowieść biblijna”. Uczestnicy równie chętnie sięgali po sceny ze Starego Testamentu jak i sceny z życia Pana Jezusa, za każdym razem odczytując temat w sposób twórczy i nowatorski. Tematyka prac to m.in.: stworzenie świata, Adam i Ewa w raju, przejście Izraelitów przez Morze Czerwone, życie Dawida, Jonasz, wieża Babel, Arka Noego, narodziny Pana Jezusa, przypowieść o wdowim groszu, Pan Jezus na śmierć skazany.

Reklama

Autorzy swobodnie posługiwali się różnymi technikami jak: tradycyjne kredki i farby, grafika, kolaż, wydzieranka i wyklejanka oraz mieszanki różnych technik.

Joanna Janik-Jaworska podziękowała dzieciom za zaangażowanie i zaprosiła do udziału w kolejnych edycjach konkursu. Podziękowała również ks. Stanisławowi Wybańskiemu kustoszowi sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Zawierciu-Skarżycach, za wspieranie inicjatywy CRL i sponsorom, którymi w tym roku byli: Poczta Polska, firma Keystone Consulting, LG Project, Kennametal, Agrogospodarstwo „Pod Skałką”, klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze, „Niedziela”.

Zwycięzcy konkursu w kategorii 4-6 lat w kolejności zajętych miejsc są: Michał Koszyk – Limanowa; Zuzanna Zubek – Nowy Targ; Aleksandra Jaje – Przecław; Hanna Maria Lewicka – Jawidz . W kategorii 7-9 lat: Igor Śliwa – Bielsko Biała; Oliwia Miśkowicz – Tarnobrzeg; Emmanuel Karniłowicz – Gołdap; Klaudia Bryk – Tuszyma. W kategorii 10-13 lat: Grzegorz Chlipała – Wiśniowa; Magdalena Małka – Pawłosiów; Emilia Ciepiela – Rzeszów; Kinga Cholewa.

Pełna lista nagród i wyróżnień na stronie: www.crl.org.pl .

Anna Wyszyńska

2017-07-01 14:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolski Konkurs Homiletyczny dla Kleryków

[ TEMATY ]

konkurs

klerycy

Łukasz Kaczyński

Obrzańskie seminarium stało się w piątek 10 maja areną zmagań młodych kaznodziejów. Tego dnia odbył się historyczny, bo pierwszy, Ogólnopolski Konkurs Homiletyczny dla Kleryków.

Celem konkursu było doskonalenie warsztatu homiletycznego oraz budowanie międzyseminaryjnej wspólnoty. W pionierskim przedsięwzięciu wzięło udział ośmiu uczestników. Reprezentowali oni: diecezję opolską, zgromadzenie Ducha Świętego, redemptorystów, salezjanów oraz WSD Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Uczniowie klas VIII piszą egzamin z matematyki - drugą część egzaminu ósmoklasisty

2024-05-15 09:28

[ TEMATY ]

egzamin ósmoklasisty

Magdalena Pijewska/Niedziela

W środę o godzinie 9 rozpoczął się pisemny egzamin z matematyki – druga część egzaminu ósmoklasistów. We wtorek uczniowie pisali egzamin z języka polskiego, w czwartek czeka ich pisemny egzamin z języka obcego.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w środę przed rozpoczęciem egzaminu z matematyki powiedział PAP, że wszystko przebiega spokojnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję