Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 26/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy - głównej patronki diecezji toruńskiej
27 czerwca 2004 r.

Katedra Świętych Janów
16.00 - Nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy - przewodniczy ks. prał. Stanisław Majewski
16.45 - Procesja z obrazem do Sanktuarium na Bielanach
Kościół św. Józefa na Bielanach
18.00 - Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego

„Niebo ukryte jest w nas”

W niedzielę 23 maja, w uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa, niepełnosprawni diecezji toruńskiej już po raz trzeci pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji toruńskiej Józef Szamocki, który w homilii przypomniał uczestnikom pielgrzymki, że niebo jest w zasięgu naszych rąk, jest ukryte w nas, a ujawnia się zwłaszcza w kontakcie z najsłabszymi.
Wizyta u Matki Bożej w diecezjalnym sanktuarium, dzięki gościnie ojców redemptorystów, trwała od południa do wieczora. Spotkanie zostało zorganizowanie przez Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej im. Wandy Szuman, Pracownię Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych przy UMK i Diecezjalne Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych. Przebiegało pod hasłem: Oto Matka Twoja.
W trakcie pielgrzymki zaprezentowano prace plastyczne wyrażające radosne tajemnice Różańca św., wykonane przez dzieci z toruńskich szkół specjalnych i warsztatów terapii zajęciowej. Nie zabrakło czasu na wspólną agapę i występ zespołu młodzieżowego z parafii Ojców Paulinów oraz konkursowy przegląd teatrów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Katarzyna Cegielska

Dekanat Brodnica

Wydarzenia w parafii Matki Bożej Fatimskiej

Maj tego roku był miesiącem szczególnym dla parafii Matki Bożej Fatimskiej w Brodnicy. W dniach 9-16 maja młoda, bo licząca zaledwie 8 lat parafia przeżywała pierwsze misje święte. W przeddzień ich rozpoczęcia 87 dzieci po raz pierwszy w życiu przystąpiło do sakramentu Eucharystii. Dla nich okres misji zbiegł się z „białym tygodniem”. 13 maja, w dzień odpustu parafialnego, odbyła się pierwsza w tym roku procesja fatimska. Mimo niesprzyjającej aury uczestniczyło w niej wielu parafian i pielgrzymów przybywających już tradycyjnie na nasz odpust. Dużym wydarzeniem dla parafii było przyjęcie przez młodzież klas III gimnazjów sakramentu bierzmowania, którego 31 maja, w święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, udzielił bp Józef Szamocki. Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej przyjęło 70 młodych ludzi. Wymownym znakiem wierności Bogu był kończący uroczystość Apel Jasnogórski ze słowami: „Już dzisiaj zależy od polskiej młodzieży następne tysiąc lat”.
29 maja w sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie (diecezja tarnowska) bp Antoni Pacyfik Dydycz udzielił święceń kapłańskich czterem diakonom ze Zgromadzenia Ojców Redemptorystów. Wśród neoprezbiterów był nasz parafianin - o. Mariusz Więckiewicz CSsR. Jest to pierwsze powołanie kapłańskie w naszej wspólnocie parafialnej. Na święceniach byli obecni m.in. proboszcz ks. Gabriel Aronowski oraz delegacja parafian. Msza św. prymicyjna odbyła się 13 czerwca o godz. 12.30.
Nie można też zapominać o sprawach materialnych związanych z budową świątyni parafialnej. W maju zmagazynowano na placu budowy drewno na pokrycie dachu świątyni. Trwają prace wykończeniowe na terenie domu parafialnego i przy zagospodarowaniu terenu wokół niego. To efekt zaangażowania parafian wspierających budowę materialnie i biorących udział w pracach budowlanych, za co dziękował na zakończenie misji świętych ks. Gabriel Aronowski.

Reklama

Tomasz Kowalski

Dekanaty grudziądzkie

III Plener artystyczny dla młodzieży

Organizatorzy XIX Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, tj. Klub Inteligencji Katolickiej, Zarząd Rejonowy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Urząd Miejski w Grudziądzu, zaprosili na III plener artystyczny grupę dzieci i młodzieży wraz z opiekunami: Klarą Stolp i Gabrielą Murach-Pyszora.
14 i 15 maja w godzinach popołudniowych przed grudziądzkim zespołem barokowego dawnego klasztoru benedyktyńskiego zjawili się uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, w sumie 45 osób, by uczestniczyć w plenerze plastycznym. 19 maja w grudziądzkim Muzeum została otwarta poplenerowa wystawa ich prac. W starym spichrzu przez kilka dni można było oglądać około 65 szkiców, które na wystawie nabrały szczególnego uroku. Uczestnicy pleneru i opiekunowie otrzymali dyplomy wraz z upominkami. Część prac plastycznych będzie przekazana na aukcję, z której dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne. Uroczystość podsumowała Olga Orzeł - pracownik Muzeum. Wiceprezes KIK-u Sławomir Szymański podziękował organizatorom pleneru i wystawy za wkład pracy oraz za atmosferę zachęcającą do rozwijania talentu.

Reklama

Helena Rykaczewska

Dekanat Lidzbark

Światowy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych

11 maja w parafii św. Wojciecha w Lidzbarku Welskim kolejny raz obchodzono Światowy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Uroczystość rozpoczęła Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył dziekan ks. Marian Kruszona. Ksiądz Dziekan powiedział m.in.: „Gromadzimy się w świątyni św. Wojciecha przy jego relikwiach. Św. Wojciech dał nam piękne świadectwo wiary, cierpienia i miłości Chrystusa aż po męczeńską śmierć. Choroba, kalectwo, cierpienie i śmierć są nierozłącznie związane z życiem ludzkim. Sięgają one przy tym jak najgłębiej istoty człowieka, rozwoju i łączą się z pytaniem o ostateczny sens jego życia, o Boga, o wieczność. Papież Jan Paweł II troskę o chorych, niepełnosprawnych, starszych uznał za stały element swojego pasterskiego urzędu”. Po Eucharystii nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu i specjalne modlitwy w intencji niepełnosprawnych i ich opiekunów oraz uroczyste błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na wzór błogosławieństwa chorych w Lourdes. Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Dziekan podziękował Dyrektor Gimnazjum i działającemu tam Szkolnemu Kołu Caritas pod kierunkiem Karoliny Gajewskiej i ks. Tomasza Fryca, harcerzom pod przewodnictwem komendantki Hufca Danieli Gawińskiej, opiekunom niepełnosprawnych, a przede wszystkim organizatorowi uroczystości - Aleksandrowi Szczepańskiemu. Wszyscy niepełnosprawni otrzymali słodycze i pamiątkowe obrazki religijne. Dalsze świętowanie odbywało się w Domu Kultury.

Ks. Tomasz Fryc

Dekanaty toruńskie

25 lat kapłaństwa o. Stanisława Jarosza i festyn parafialny

W sobotę 22 maja parafia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej już po raz szósty przeżywała festyn parafialny. W tym roku miał on wyjątkowy charakter, ponieważ był jednocześnie świętowaniem jubileuszu 25 lat kapłaństwa pierwszego proboszcza tej parafii, o. Stanisława Jarosza, obecnie definitora generalnego Zakonu Paulinów.
Festyn rozpoczął się jak zwykle w południe Mszą św. sprawowaną w intencji osób chorych. Następnie przez kilka godzin na placu przy kaplicy odbywała się wspólna zabawa, konkursy, występy zespołów itd. Gościem festynu był zespół „Arka Noego”, który swój koncert dedykował o. Stanisławowi. O godz. 18.30 odprawiono na placu uroczystą Mszę św. dziękczynną za jubileusz Księdza Proboszcza, później było spotkanie z o. Stanisławem, który podzielił się z zebranymi świadectwem swojego życia i kapłaństwa. Wiele osób obecnych na festynie mogłoby złożyć świadectwo o posłudze kapłańskiej o. Stanisława w Toruniu. Dzięki niemu bowiem niejedna osoba poznała i doświadczyła nowego oblicza Boga, Kościoła, wspólnoty, relacji z innym ludźmi.
Ojcze Stanisławie, dziękujemy za Twoją obecność pośród nas i życzymy wierności powołaniu, którym Bóg Cię obdarował.

Waldemar Rozynkowski

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnaleźć człowieka

Niedziela toruńska 33/2016, str. 7-8

[ TEMATY ]

Toruń

Anna Głos

Za pierwsze zarobione pieniądze nabyć butelkę kosztownego alkoholu. Po pracy wypić piwo, oglądając jednocześnie jego reklamy ze sympatycznymi zwierzakami. Na weselu podać wódkę, bo tak zarządziły mama z teściową. Opić narodziny pierwszego syna i wnuka. Niektórzy nazywają to tradycją. Jednak, gdy ta tradycja zaczyna zamieniać się w dramat uzależnienia od alkoholu, wówczas traci swój urok, a zamienia się w problem, o którym trudno mówić
Z ks. Dawidem Szymaniakiem posługującym wśród osób z uzależnieniem alkoholowym rozmawia Joanna Kruczyńska

JOANNA KRUCZYŃSKA: – Z jakim nastawieniem rozpoczynał Ksiądz posługę duszpasterską wśród uzależnionych od alkoholu w Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w podtoruńskich Czerniewicach?

CZYTAJ DALEJ

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

W katedrze wrocławskiej zgromadziło się ponad 1000 wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. Słowo wprowadzenia do Liturgii wypowiedział ks. Paweł Cembrowicz. proboszcz katedry: - Doświadczenie mocy Ducha Świętego stało się także naszym udziałem w ramach długich miesięcy przygotowań synodalnych. Świadczą o tym wasze sprawozdania, w których odkrywamy podobieństwo do Kościoła pierwszych chrześcijan, Kościoła wzajemnej miłości i jedności, wychodzącego do tych, co nie znają Jezusa Chrystusa - są to słowa abp Kupnego w liście na rozpoczynający się synod - mówił ks. Cembrowicz, dodając: - Jesteśmy pielgrzymami nadziei, jesteśmy zaproszeni i wezwani przez Ducha Świętego, w Kościele Chrystusowym, aby idąc wspólną drogą podejmować duchową i religijną formację, aby być przygotowanymi do misji, do której wzywa nas Ojciec Niebieski. Towarzyszy nam Maryja w słowach: “Uczyńcie wszystko, co powie nam Syn”.

CZYTAJ DALEJ

Francja: ponad 300 kleryków weźmie udział w turnieju piłkarskim

2024-05-19 16:09

[ TEMATY ]

piłka nożna

klerycy

Adobe Stock

Wielki turniej piłki nożnej, z udziałem ponad 300 kleryków za całej Francji, rozpocznie się 25 maja w Évron, w departamencie Mayenne, w Kraju Loary. Uczestniczyć w nim będzie niemal połowa spośród około 700 francuskich seminarzystów.

To wyjątkowe wydarzenie sportowe rozgrywane jest co roku w innym miejscu kraju. Pozwala jego przyszłym księżom „spotkać się w atmosferze koleżeńskiej i w duchu fair play wokół sportowych cnót braterstwa, wielkoduszności, uczciwości i szacunku dla ciała”, zgodnie ze wskazówkami, danymi przez św. Jana Pawła II w czasie Jubileuszu Roku 2000, wyjaśnia Konferencja Biskupów Francji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję