Reklama

Parafia pw. Chrystusa Króla w Sikorkach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Golczewo
Siedziba: Nowogard, Sikorki 13
Liczba wiernych: 1 504
Proboszcz: ks. Mirosław Oliwiak
Kościoły filialne: Grabin - pw. św. Jana Chrzciciela, Orzechowo - pw. św. Józefa, Wołowiec - pw. św. Marcina
Wspólnoty: ministranci (29)
Czasopisma: „Arka”, „Cuda i łaski”, „Niedziela” - 5 egzemplarzy

Wieś Sikorki położona jest w odległości 10 km na północ od Nowogardu, na otwartym, pofałdowanym terenie. Przez środek osady przepływa rzeczka Sikorka. Nazwa wioski pojawia się w źródłach pisanych po raz pierwszy w 1442 r., wywodzi się od słowiańskiej nazwy osobowej Sikorka. Od 1274 r. wieś stanowiła lenno rodu von Eversteinów. Po nich na własność przejął ją ród von Schmeling, będący w tej wiosce lennikiem niższego stopnia. Męska linia tego rodu wymarła wraz ze śmiercią Krzysztofa von Schmeling w 1676 r., co spowodowało przejęcie wioski przez księcia Ernesta Bogusława Croya, a następnie przez elektora Brandenburgii. W 1784 r. osada składała się z 25 zagród i kościoła. Największy wzrost wioska osiągnęła w okresie przedwojennym, kiedy to w 1939 r. miała 66 gospodarstw i 466 mieszkańców.
Kościół parafialny położony jest w centrum osady, na wydłużonej, wrzecionowatej działce. Teren jej jest nieznacznie wyniesiony, z dwóch stron okalają go drogi. Na zachodnim krańcu działki znajduje się pomnik milenijny (figura Jezusa na postumencie). W tej części znajdują się też powojenne nagrobki i krzyż misyjny. Fundatorów kościoła i jego budowniczych nie znamy. Świątynia powstała w dwóch fazach. Zasadniczą część budynku wzniesiono w XVIII w., w konstrukcji ryglowej. Później, przypuszczalnie w końcu XIX w., powstała murowana, kamienno-ceglana wieża oraz dobudówka, od wschodu mieszcząca zakrystię. Długość kościoła wynosi 22,2 m, a jego szerokość 8,5 m. Pokryty jest on dachem dwuspadowym i dachówką. Wieża ma wymiary 5,8 x 5,7 m. Wieńczy ją hełm 8-boczny, spiczasty.
Przy wejściu do kościoła (drzwi południowe) leży granitowa chrzcielnica o średnicy 72 cm. Możliwe, że wykonano ją w XIII w. Wnętrze kościoła przykrywa strop drewniany, belkowany. Na wschodniej ścianie, po obu stronach mensy ołtarzowej, ustawione są dwie ścianki byłej loży kolatorskiej. Wykonane w stylu manieryzmu, pochodzą z I ćwierci XVII w. Najcenniejszym wyposażeniem wnętrza jest ołtarz gotycki z początku XVI w. Jest to tryptyk, którego część centralna zawiera scenę Ukrzyżowania. Pod trójdzielnym maswerkiem znajduje się figura Chrystusa rozpiętego na krzyżu o ramionach zakończonych czwórliściem. Po bokach krzyża Matka Boża Bolesna z dłońmi złożonymi do modlitwy i św. Jan Ewangelista wspierający głowę dłonią w geście smutku. W skrzydłach tryptyku, w kwaterach, umieszczone są postacie Apostołów (po trzy). W kruchcie kościoła znajduje się cenny gotycki krucyfiks. Rzeźba wykonana jest w dębowym drewnie. Figura Chrystusa rozpięta jest na krzyżu o ramionach zakończonych medalionami. Datowany jest on na II poł. XIV w. Pochodzenie krzyża jest nieznane, być może znalazł się w kościele w Sikorkach po wojnie. Na drewnianej emporze chórowej, wspartej na czworobocznych słupach znajdują się nieczynne, niestety, organy wytwórni „Grünberg” ze Zdrojów.
Parafię w Sikorkach erygowano 24 października 1957 r. Dziś parafia obejmuje 14 miejscowości. Największe z nich to: Błotno (63 rodziny), Wołowiec (53 rodziny), Sikorki (51 rodzin). W parafii są cztery kościoły. Wszystkie poświęcił w 1945 r. ks. Bogdan Szczepanowski TChr (kościół w Sikorkach 28 października). Najstarszym kościołem, budowanym w stylu gotyckim, jest kościół w Orzechowie. Świątynia w Wołowcu jest budowlą szachulcową z 1812 r. Najmłodsza natomiast jest świątynia w Grabieniu, pochodząca z 1910 r. We wsi Błotno do celów kultu udostępniona jest sala w miejscowej szkole, Łęgno ma kaplicę, w Szczytnikach korzysta się z pomieszczenia w domu prywatnym.
Administratorami parafii byli kolejno kapłani: ks. Zdzisław Ferenc (1957-1960), ks. Stanisław Gołębiewski (1960-1970), ks. Alojzy Mochalski (1970-1982), ks. Czesław Grajkowski (1982-1984), ks. Albin Klóska (1984-2003). 1 sierpnia 2003 r. parafię objął obecny proboszcz - ks. Mirosław Oliwiak, pochodzący z Myśliborza. W rodzinie ks. Mirosława zrodziły się powołania do życia zakonnego. Brat jego Mamy to ojciec Jacek Salij, dominikanin; siostrzeńcem Mamy jest ks. Leszek Tokarzewski, chrystusowiec; dwie kuzynki to salezjanka i franciszkanka. Ks. Mirosław święcenia kapłańskie otrzymał w 1991 r. Na początku pracował jako wikariusz w Nowogardzie. Następnie przeniesiony został do Polic. Założył tam Policki Chór Chłopięco-Męski i kierował nim przez 10 lat. Był także pomysłodawcą „Spotkań z muzyką”, czyli popularnej „Cecyliady”. Następnie pracował w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Szczecinie Golęcino, skąd przeniesiony został do Sikorek.
Niedzielną Mszę św. Ksiądz Proboszcz odprawia w godz.: 9.00 w Wołowcu, 10.15 w Orzechowie, 11.30 w Sikorkach i 13.00 w Grabiniu. W sobotę o 16.00 odprawiana jest Msza św. w Szczytnikach, o 17.30 w Błotnie, o 18.30 w Łęgnie. Frekwencja na niedzielnej Eucharystii wynosi około 25%. W 2003 r. udzielono 12800 Komunii św.
Do parafii w Sikorkach przybyłem w sobotę poprzedzającą niedzielną uroczystość I Komunii św. Ksiądz Proboszcz troszczył się o odświętne udekorowanie kościoła, odbierał kwiaty, pakował torebki z prezentem dla dzieci. Przygotowane serca z fotografiami dzieci miały zawisnąć na „drzewku życia”, przepasanym szarfą z napisem: „Pozwólcie dzieciom przyjść do Mnie”.
Ks. Mirosław odbierał tego dnia świeżo uszyte, czerwone ministranckie sutanny, w których chłopcy mieli posługiwać po raz pierwszy przy ołtarzu. Dla godnego sprawowania Liturgii po swoim przybyciu do parafii Ksiądz Proboszcz sprawił nowe szaty i sprzęty liturgiczne.
Na terenie parafii istnieją 2 szkoły podstawowe (w Orzechowie i Błotnie). Do każdej z nich uczęszcza około 90 uczniów. Ksiądz Mirosław uczy w każdej z nich, mając 26 godzin katechezy. „Współpraca ze szkołami jest godna mojego szacunku” - podkreśla Ksiądz Proboszcz. „Wspólnie (nauczyciele i ksiądz) oddziałujemy i uzupełniamy się wzajemnie. Dzieci widzą to. Współpraca nasza jest dobra, atmosfera pełna życzliwości, stąd nie ma problemu, z którym nie można by sobie poradzić. Przyszłość parafii widzę w dzieciach, inwestuję w dzieci, które uczę w szkole i w ministrantów. Większość z nich po ukończeniu szkół osiądzie tu na stałe. Tak więc to, co im przekażę, będzie kiedyś owocowało. Przez dzieci przemawia się też do rodziców. Z dziećmi przygotowaliśmy jasełka - według scenariusza, który napisałem. Raz w miesiącu mam zbiórkę z ministrantami. Byliśmy już na wycieczce w Szczecinie, nawiedziliśmy wtedy katedrę. Pragnę podkreślić życzliwość i pomoc parafian w podejmowanych pracach. Ostatnio porządkujemy otoczenie plebanii (położyliśmy do niej chodnik). Czeka nas jeszcze poważny remont, konserwacja wieży.
Noszę się z zamiarem wydania śpiewnika zawierającego teksty zarówno pieśni tradycyjnych, jak i współczesnych. Nie wyobrażam sobie, by moja parafia nie śpiewała. Myślę, że będzie śpiewała najlepiej w naszej archidiecezji…” - mówi Ksiądz Proboszcz. Znając dotychczasowe dokonania ks. Mirosława na polu śpiewu kościelnego, jestem przekonany, że tak właśnie będzie...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: konieczne jest duszpasterstwo świata sportu

2024-05-16 18:49

[ TEMATY ]

sport

duszpasterstwo

papież Franciszek

PAP/Riccardo Antimiani

Na konieczność duszpasterstwa świata sportu oraz edukacji w zakresie prawdziwych wartości sportowego współzawodnictwa zwrócił uwagę papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Międzynarodowej Konferencji na temat Sportu i Duchowości „Mettere la vita in gioco” (Stawiając życie na szali), jaka w dniach 16-18 maja odbywa się w Rzymie. Organizuje ją watykańska Dykasterię ds. Kultury i Edukacji wraz z ambasadą Francji przy Stolicy Apostolskiej.

„Sport odgrywa coraz ważniejszą rolę w społeczeństwie, kształtując codzienne życie wielu ludzi. Jest sposobem spędzania wolnego czasu, który wzbudza zainteresowanie i możliwości spotkania, łączy, tworzy wspólnotę, dynamizuje życie w sposób uporządkowany i pielęgnuje marzenia, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń” - napisał papież.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Noc na Strzeleckiej

2024-05-17 13:15

[ TEMATY ]

noc muzeów

materiały prasowe IPN

Izba Pamięci „Strzelecka 8” na Pradze-Północ zaprasza na Noc Muzeów. Program zapowiada się bardzo interesująco.

Izba Pamięci „Strzelecka 8” na Pradze-Północ poświęcona jest więźniom aresztu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Budynek powstał w drugiej połowie lat trzydziestych XX w. Do 1939 r. nikt w nim jednak nie mieszkał. W czasie II wojny światowej zasiedlili go częściowo tzw. dzicy lokatorzy, których usunęli Sowieci po zdobyciu Pragi we wrześniu 1944 r. Późną jesienią 1944 r. obiekt ten stał się kwaterą główną NKWD na obszarze Polski lubelskiej. Przez kilka tygodni urzędował tu gen. Iwan Sierow, tuż obok zaś płk Michałow (dowódca tzw. warszawskiej grupy operacyjnej). Tu zwożono aresztowanych żołnierzy polskiego ruchu niepodległościowego. W mieszkaniach zamienionych na pokoje przesłuchań prowadzono śledztwa. Przez zaadaptowane na areszt podręczny piwnice przewinęły się setki osób. Stąd ekspediowano je do obozu w Rembertowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję