Reklama

Serwis

Niedziela podlaska 26/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Klichach, w parafialnej kawiarence komputerowej zorganizowano pomoc dla rolników w składaniu wniosków o dopłaty na grunty orne. Wójt Gminy Boćki, Stanisław Derehajło oddelegował do pomocy rolnikom 2 urzędników, aby wszyscy zgłaszający się mogli uzyskać potrzebną pomoc. W ten sposób ok. 50 rolników mogło wypełnić wymagane wnioski. Inicjatorem pomysłu był ks. prob. Zbigniew Karolak.

3 maja w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Sterdyni odbyła się promocja książki autorstwa Teresy Zaniewskiej pt. Hrabiowski biały dom. Gimnazjum w Sterdyni 1942-1950. Organizatorami promocji byli: Wójt Gminy Sterdyń, Uczniowie Gimnazjum w Sterdyni 1942-1950, Wydawnictwo Uniwersyteckie „Trans Humana” w Białymstoku oraz Autorka. Promocję prowadziła Elżbieta Kozłowska-Świątkowska - redaktor Wydawnictwa „Trans Humana”.

5 czerwca odbyła się ogólnopolska pielgrzymka pracowników i wolontariuszy Caritas do Zuzeli - miejsca urodzenia Prymasa Tysiąclecia i do Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. W programie spotkania w Zuzeli było m. in.: Msza św. i świadectwo o słudze Bożym Księdzu Prymasie Stefanie Wyszyńskim, a w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu - wręczenie nagród „Ubi Caritas”, świadectwo Caritas i wspomnienie o ks. Krzysztofie Kluku - osiemnastowiecznym proboszczu z Ciechanowca. Organizatorem pielgrzymki był Caritas Diecezji Łomżyńskiej przy współudziale Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.

6 czerwca w Wilczogębach (par. Sadowne) odbyła się uroczystość z okazji 500-lecia istnienia tej miejscowości. W programie znalazły się m. in.: Otwarcie wystawy w Gimnazjum w Sadownem, prezentującej pamiątki po marszałku sejmu Czesławie Wycechu, Msza św. polowa przy pomniku Polskiej Organizacji Wojskowej w Wilczogębach pod przewodnictwem bp. Antoniego Dydycza, odsłonięcie pomnika 500-lecia Wilczogąb, poświęcenie przez bp. Antoniego Dydycza repliki tablicy pamiątkowej na pomniku POW, odsłonięcie tablicy pamiątkowej 85-lecia OSP Wilczogęby, poświęcenie przez bp. Antoniego Dydycza figury św. Floriana i przekazanie jej strażakom, odznaczenie zasłużonych strażaków medalami oraz różnego rodzaju zawody i kiermasze książek i haftów ludowych. Podczas uroczystości zaprezentowały się następujące zespoły muzyczne: Pieśni i Tańca SGGW „Promni” z Warszawy, „Sadowianki” z Sadownego, Sławomira Stysia z Wilczogąb, „Convers” z Sokołowa Podlaskiego i „Akces” z Kosowa Lackiego.

6 czerwca przy kaplicy w Mrozowej Woli (par. Sadowne) bp Antoni Dydycz pobłogosławił dzwon „Jezus Miłosierny” i poświęcił kapliczkę Matki Bożej Niepokalanej.

6 czerwca bp Antoni Dydycz udzielił sakramentu bierzmowania ok. 100-osobowej grupie młodzieży z parafii pw. św. Anny w Sterdyni.

7 czerwca w Sanktuarium pw. Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni podczas parafialnego odpustu obchodzono 50-lecie istnienia obecnego kościoła. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił bp Antoni Dydycz. Uroczystość była transmitowana przez Radio Maryja i telewizję Trwam. Obecny kościół parafialny został wybudowany staraniem ks. prob. prał. Józefa Rucińskiego w latach 1946-1954. Jego projekt był wzorowany na planach świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, sporządzonych przez arch. Bohdana Pniewskiego. Biskup siedlecki Ignacy Świrski poświęcił nową świątynię w 1954 r., w uroczystość odpustową ku czci Trójcy Przenajświętszej. Konsekracji kościoła dokonał 11 czerwca 1995 r. bp Antoni Dydycz, w obecności ks. prob. kan. Mariana Gorgola. Proboszczem parafii od 1998 r. jest ks. kan. Krzysztof Maksimiuk, a wikariuszem od 2000 r. ks. Dariusz Misior.

7 czerwca ok. 120-osobowa grupa młodzieży z parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim przyjęła sakrament dojrzałości chrześcijańskiej z rąk bp. Antoniego Dydycza.

8 czerwca bp Antoni Dydycz udzielił sakramentu bierzmowania ok. 100-osobowej grupie młodzieży z parafii pw. św. Antoniego i św. Piotra z Alkantary w Węgrowie.

9 czerwca w Szkole Podstawowej w Holonkach odbył się Gminny Konkurs Poezji Karola Wojtyły i Gminny Konkurs Wierszy o Ojcu Świętym Janie Pawle II.

9 czerwca 25-osobowa grupa młodzieży z parafii w Orchówku k. Włodawy (diecezja siedlecka) przyjęła sakrament dojrzałości chrześcijańskiej z rąk bp. Antoniego Dydycza.

10 czerwca w uroczystość Bożego Ciała bp Antoni Dydycz odprawił Mszę św., wygłosił homilię i przewodniczył uroczystej procesji do czterech ołtarzy w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Serpelicach.

12 czerwca bp Antoni Dydycz w Białej Podlaskiej przewodniczył uroczystości pogrzebowej ks. prof. Mieczysława Janusza Chwaluczyka. Śp. ks. prof. Mieczysław Janusz Chwaluczyk urodził się w 1930 r. Po maturze wstąpił do WSD w Warszawie. Po święceniach kapłańskich w 1956 r. został skierowany na studia do Rzymu, które kontynuował w Szwajcarii i we Francji. Był wykładowcą w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, m.in. na Uniwersytecie w Laval. Po przejściu na emeryturę powrócił do Polski i zamieszkał w domu rodzinnym. Zmarł 10 czerwca w swoim domu rodzinnym w Białej Podlaskiej. Msza św. pogrzebowa została odprawiona w kościele pw. św. Anny, po której ciało zostało złożone w grobie rodzinnym na miejscowym cmentarzu.

12 czerwca w sali organowej Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, odbyły się egzaminy na pierwszy rok Diecezjalnego Studium Organistowskiego. Organizatorem ich był ks. Jarosław Kuźmicki - dyrektor Studium i diecezjalny duszpasterz organistów i kościelnych.

13 czerwca bp Antoni Dydycz w dniu swoich imienin przewodniczył uroczystości odpustowej ku czci św. Antoniego Padewskiego w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie.

13 czerwca tradycyjnie na uroczystości odpustowe do sanktuarium św. Antoniego w Boćkach przybyły piesze pielgrzymki: 35-osobowa z Bielska Podlaskiego i ok. 150-osobowa z Osmoli z ks. Bogdanem Mutianko. Mszy św. przewodniczył ks. Bogusław Wasilewski - proboszcz z Chojewa, podczas której kazanie wygłosił pochodzący z Bociek pallotyn o. Jarosław Olszewski - pracujący obecnie na Ukrainie. W przeddzień uroczystości koledzy kursowi o. Jarosława Olszewskiego przeżywali w Boćkach dzień wspólnoty z okazji 14-rocznicy święceń kapłańskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bydgoszcz: konkurs „W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości”

2024-05-16 21:06

[ TEMATY ]

konkurs

Akcja Katolicka

Bydgoszcz

Akcja Katolicka

„W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości” - to tytuł konkursu, jaki zorganizowała Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej. Wydarzeniu patronowali - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Centrum Edukacyjno-Formacyjne, gdzie odbył się jego finał.

Konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych, podzielony został na dwie grupy wiekowe. Ci, będący w klasach IV-VI nadesłali prace plastyczne. Starsi reprezentanci klas VII-VIII musieli zmierzyć się w kategorii plastycznej. W sumie rywalizowało 46 młodych ludzi. - Dziękuję, że dano możliwość odkrywania talentów - mówił bp Krzysztof Włodarczyk, nazywając wszystkich zwycięzcami.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

2024-05-17 09:42

[ TEMATY ]

Sosnowiec

bp Artur Ważny

Diecezja Sosnowiecka

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

Gościem specjalnym wiosennej edycji był o. dr hab. Józef Augustyn SJ, uznany rekolekcjonista, kierownik duchowy, autor książek i artykułów z zakresu życia duchowego, pedagogiki chrześcijańskiej oraz formacji seminaryjnej i kapłańskiej. - Bóg wie z jakiego błota nas ulepił i dlatego nie trzeba się wstydzić swojej słabości przed Bogiem - mówił do księży o. Augustyn SJ. - Trzeba mówić o tej swojej słabości wprost. A kiedy ktoś nie daje sobie rady ze swoją słabością, powinien szukać pomocy. Trzeba znaleźć człowieka zaufanego w najważniejszych sprawach. Takim kimś w pierwszym rzędzie powinien być własny biskup - podkreślił prelegent.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję