Reklama

Niedziela Lubelska

110 lat Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie

Jubileusz książnicy

[ TEMATY ]

biblioteka

Grzegorz Jacek Pelica

Centralnym wydarzeniem obchodów była Msza św., której oprawę przygotowali pracownicy biblioteki.

Centralnym wydarzeniem obchodów była Msza św., której oprawę przygotowali pracownicy biblioteki.

W maju 1907 r. utworzono Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Obchody 110-lecia powstania patronatem otoczył Metropolita Lubelski abp Stanisław Budzik. Centralnym wydarzeniem obchodów była Msza św., której oprawę przygotowali pracownicy biblioteki.

Zawierzamy przyszłość

- Wierzymy, że słowo wypowiedziane przez Boga ma moc stwórczą. Ten fakt uczy nas ogromnej odpowiedzialności za słowo wypowiadane. A jeszcze bardziej za słowo, które jest zapisane. Utrwalić słowo w zapisie to przekazać dla potomnych, to nadać mu odpowiednie znaczenie. Dlatego bardzo się cieszę, że w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Lublinie, uświęconym modlitwą ku czci patrona miasta św. Antoniego, gromadzimy się, by dziękować Panu Bogu za 110 lat istnienia biblioteki - tymi słowami powitał zgromadzonych proboszcz parafii ks. Mirosław Matuszny, zapraszając do modlitwy za pracowników, czytelników, a także za zmarłych założycieli i bibliotekarzy.

Mszę św. odprawił bp Mieczysław Cisło w koncelebrze z Księdzem Proboszczem oraz ks. dziekanem Jerzy Latawcem z Czermiernik. Bp Cisło przypomniał, że jubileusz powstania biblioteki wyprzedza rocznicę niepodległości Polski, wpisując się w 700-lecie Lublina. Podkreślił, że kultura wdzięczności wobec Boga i człowieka to kultura etosu ewangelicznego: - „Wspominając przeszłość, zawierzamy przyszłość. Potrzeba pracy edukacyjnej dla rozwoju czytelnictwa, aby ludzie czerpali z tych arcydzieł, które nas inspirują do dobra i realizowania życiowego powołania i pasji”.

Biblioteka i ogród

W okolicznościowej homilii bp Mieczysław Cisło nawiązał do perykopy ewangelicznej oraz nauczania św. Jana Pawła II i przypomniał, że „wiara jest decyzją wolnego człowieka i nie rodzi się z przymusu. Nie można nikogo przymusić ani do wiary ani do miłości”. Ksiądz Biskup podkreślił piękno pracy organicznej i wolność ducha, które płyną z wydanej przez WBP korespondencji H. Łopacińskiego z Erazmem Majewskim. - „Ten tylko żyje i korzysta z darów Ducha, kto oddany jakiejś pracy szuka w niej sławy znakomitego czynu i dobrych zalet” (H. Łopaciński). Tylko słowo i książka zrodzone z wolnej myśli przetrwają czas. Biblioteka to skondensowanie ludzkiej myśli w książce, bezcennym darze w każdym czasie. Już Seneka powiedział: Nie boję się cezara, bo mam bibliotekę i ogród. Dopóki będą biblioteki, nie boimy się tyranów i despotów, lecz szukamy mędrców. Najpiękniejsze są strofy, które zrodziły się z Ducha odwiecznego Logosu, który wciela się w człowieczeństwo Jezusa i staje się normą naszego wartościowania i myślenia; strofy, które niosą transcendencję, otwarcie się na nieskończoność. Inna literatura, utylitarna i egoistyczna, nie przetrwa próby czasu - mówił Pasterz.

Reklama

Dziękując za odprawioną Mszę św. i pasterskie słowo, dyrektor WBP przekazał na ręce Księdza Biskupa i koncelebransów jubileuszowe medale oraz albumy o 110 skarbach biblioteki. Tadeusz Sławecki mówił m.in.: - „Biblioteka jest cząstką tego dziedzictwa kulturowego, któremu na imię Polska. Staramy się upowszechniać czytelnictwo. Nie odejdziemy od słowa pisanego. Wielcy ludzie tego świata przeznaczyli 500 mln dolarów na to, żeby z powrotem wracać do tego słowa. Wiedzą, jaką krzywdę zrobiono, rozwijając tylko elektroniczne nośniki informacji”.

Kultura uniwersalna

Bp Cisło zwrócił uwagę na wielokulturowość Lublina i ekumeniczny wymiar jubileuszu i zasobów biblioteki-jubilatki. - Kultura jest uniwersalna. W dobie ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego, nie można być obojętnym, że w imię religii ludzie się dzielą, nienawidzą i walczą ze sobą. A biblioteka jest w służbie jedności - podkreślał.

W programie jubileuszu WBP znalazły się prezentacje i wykłady Marii Krajewskiej, Ewy Hadrian, Ilony Fabrowskiej-Skibińskiej, Grzegorza Figla i Janusza Kłapecia. Edyta Ścibior omówiła działalność Towarzystwa Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego, którego prezes Andrzej Zdunek poprowadził konferencję. Gala jubileuszowa w Filharmonii im. H. Wieniawskiego była okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień zasłużonym pracownikom i popularyzatorom czytelnictwa, pokazania dorobku i dziejów książnicy. - Świadomi jesteśmy tego, gdyby nie dziesiątki, często bezimiennych osób, które z narażeniem życia ratowały dobra kultury w okresie okupacji, to wszystko nie ostało by się, jak w krajach zachodnich - mówił T. Sławecki. Obchody uświetnił koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i jubileuszowy tort oraz ekspozycje monet NBP i prac plastycznych.

2017-06-12 21:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świat braci mniejszych. Zobacz w internecie

[ TEMATY ]

wystawa

biblioteka

Facebook Książnica Cieszyńska

Jeden z drzeworytów znajdujący się na wystawie opublikowany na Facebooku Książnicy.

Jeden z drzeworytów znajdujący się na wystawie opublikowany na Facebooku Książnicy.

W galerii Książnicy Cieszyńskiej w Cieszynie znajduje się wystawa pt. „Orbis animalium – Świat zwierząt”. Z powodu obostrzeń epidemicznych na razie nie jest możliwe osobiste jej zwiedzanie, więc pracownicy biblioteki publikują na Facebooku posty poświęcone najciekawszym zaprezentowanym na wystawie dziełom.

Ekspozycję przygotowali – dr Aleksandra Golik-Prus oraz Krzysztof Kleczek. Znalazło się na niej ok. 100 eksponatów ze zbiorów biblioteki, w większości bogato ilustrowanych starodruków.

CZYTAJ DALEJ

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

W ubiegłym tygodniu ks. dr Paweł Wróbel SDS w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra – delegata ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Przygotowania duchowe i zewnętrzne do Bożego Narodzenia

2022-12-09 19:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Boże Narodzenie

BPJG

Przygotowania, duchowe i zewnętrzne, do Bożego Narodzenia widać także na Jasnej Górze. Paulini i pielgrzymi podkreślają, że najważniejszy jest „porządek w sercu”, a pomóc może nam w tym Maryja. Spowiedź odbywa się w Kaplicy Sakramentu Pokuty w godz. 6.15-19.30.

Do Sanktuarium dotarły już ogromne choinki, które złożone są na dziedzińcu. Staną w Bazylice. - Świąteczne dekoracje też są ważne, bo pomagają w przeżywaniu spotkania z Jezusem - mówiła pani Małgorzata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję