Reklama

Polska

Dwie wielkie rocznice

Zakopane wspomina 100-lecie Objawień Fatimskich i 20-lecie wizyty św. Jana Pawła II w mieście pod Giewontem. Głównym wydarzeniem trwających ponad tydzień obchodów była Msza św. w Sanktuarium Fatimskim na Krzeptówkach.

[ TEMATY ]

Zakopane

100‑lecie objawień fatimskich

Przemysław Mosur

Zobacz zdjęcia: Dwie wielkie rocznice

„Oto mija już sto lat od Twojego objawienia się trojgu dzie¬ciom w Fatimie, gdzie prosiłaś o modlitwę i pokutę za grzeszników oraz o nawrócenie. Dzisiaj stajemy przed Tobą my, polscy biskupi, duchowieństwo, osoby życia konsekro¬wanego, wierni świeccy i zwracamy się do Twego Niepoka¬lanego Serca, postanawiając rzetelnie odpowiedzieć na Two¬ją prośbę. Pragniemy, z Bożą pomocą – na różnych płaszczyznach naszego życia i pracy – stanowić jeden, nawracający się nieustannie Lud Boży, w którym nie ma nienawiści, przemocy i wyzysku. Pragniemy żyć w łasce uświęcającej, aby nasz Kościół stał się prawdziwym Domem Bożym i Bramą Nieba” - tak brzmi fragment Aktu Zawierzenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi, który odczytany został przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. Na placu przed świątynią zgromadziły się tłumy wiernych z całego kraju, którzy trwali w modlitwie wraz z duchownymi i przedstawicielami władz.

Wspomnienie pielgrzymki

Reklama

Obchody 100-lecia Objawień Fatimskich i 20-lecia wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem miały niezwykle szeroki zakres: Msze św., koncerty, pokazy filmów, wykłady, wernisaże wystaw oraz wiele innych wydarzeń miało miejsce pomiędzy 2 a 10 czerwca w zakopiańskich kościołach i ośrodkach kultury. Wszyscy chętni mogli w tym czasie uczestniczyć w spotkaniach organizowanych na terenie całego miasta. Były to m.in.: pokaz filmów o Janie Pawle II, pielgrzymka do pustelni św. Brata Alberta na Kalatówkach, wernisaże wystaw „Duch i materia”, „Urodziłem się w Wadowicach” oraz „Reminiscencje Encyklik Papieskich Jana Pawła II”, otwarcie ekspozycji z pamiątkami po Ojcu Świętym w stacji kolejki na Kasprowym Wierchu, a także promocja albumu „Miałem tam dom”, traktujący o pobycie Papieża Polaka u sióstr Urszulanek na Jaszczurówce. Ważnym wydarzeniem była też konferencja zorganizowana przez Związek Podhalan, zatytułowana „Góry – Ludzie – Wiara”, w trakcie której zaproszeni prelegenci opowiadali o religijności na Podhalu. Natomiast na zakończenie obchodów udostępniono do zwiedzania pokój Jana Pawła II w zakopiańskiej „Księżówce”. W tych dniach msze w Zakopanem sprawowali także abp Wacław Depo i bp Łukasz Buzun. Ten drugi odprawił mszę upamiętniającą dwie towarzyszące głównym rocznicom daty: 100-lecie śmierci św. Brata Alberta i 20-lecie beatyfikacji siostry Bernardyny Jabłońskiej.

Spotkanie na Krzeptówkach

Najważniejszym dniem obchodów był jednak 6 czerwca i wielkie spotkanie w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Tam właśnie uroczystą Mszę św. sprawował Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w towarzystwie arcybiskupów i biskupów z całej Polski i wtedy też odczytana została treść wspomnianego Aktu Zawierzenia. W trakcie Mszy swoje słowo do zgromadzonych wiernych i pielgrzymów wygłosił bp Virgílio do Nascimento Antunes, biskup diecezji Coimbra w Portugalii i były rektor sanktuarium w Fatimie.

Reklama

- Fatima jest orędziem nadziei. Jest krzykiem, który chce poruszyć sumienia i serca ludzi. Jest jak morze światła, które przerywa ciemności kultury grzechu i śmierci próbujące zdominować nasz świat. Przesłanie z Fatimy jest uroczystą afirmacją obecności Boga pośród wszystkich prób negowania Jego obecności. To przypomnienie, że Bóg nie odwraca się od nas nigdy, wręcz przeciwnie, puka do serca świata i upomina się o każde ze swoich dzieci. – mówił w trakcie swojego kazania, przypominając też: - Fatima to wezwanie do radykalnego pójścia drogą wytyczoną przez Jezusa Chrystusa. To również wezwanie, aby w fatimskim duchu podchodzić do wszystkich trudnych chwil, cierpień, przykrości, dolegliwości, które dotykają każdego z nas. Chodzi o to, aby je przyjmować z miłością, pokorą i modlitwą.

W Mszy św. udział wziął również prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło i inni przedstawiciele rządu.

Tego dnia odbywały się również wydarzenia kulturalne. Przed Mszą tłumy zgromadzone na kościelnym placu wysłuchały programu słowno-muzycznego pt. „Spotkania z Piękną Panią 100 lat temu”. Natomiast po zakończeniu uroczystości w Sanktuarium, na scenie w Parku Fatimskim, odbyła się premiera kantaty „Totus Tuus - CałyM Twój”, autorstwa jednego z najmłodszych polskich kompozytorów i dyrygentów, Jakuba Milewskiego. Jej treść nawiązywała pośrednio do postaci Maryi i Papieża Polaka.

2017-06-07 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fatimskie przedstawienie w Męcince i w Słupie

13. października zakończyliśmy oficjalne obchody 100. rocznicy objawień fatimskich. Matka Boża objawiając się dzieciom przekazała im trzy tajemnice. Wzywała do pokuty i systematycznego odmawiania różańca, ofiarowania Rosji Jej Niepokalanemu Sercu.

Ostrzegała, że jeśli ludzie się nie nawrócą, nastąpi straszliwa kara. Zapowiadała też prześladowania Kościoła. Maryja apelowała, aby wprowadzić nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca, a także ustanowić w Kościele nabożeństwo pięciu kolejnych pierwszych sobót miesiąca wraz z Komunią św. wynagradzającą. Pomimo upływu lat objawienia są nadal aktualne. Szczególnego znaczenia nabiera wezwanie do nawrócenia oraz modlitwy różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

2021-07-19 13:43

[ TEMATY ]

trydencka

Msza trydencka

Karol Porwich

Co ceniony benedyktyn o. Leon Knabit sądzi o dwóch formach odprawiania Mszy św. tzw. trydenckiej, czyli przedsoborowej i nowej, czyli posoborowej?

Msza św. do Soboru Watykańskiego II była odprawiana w rycie tak zwanym rzymskim klasycznym. Ale to nie był jedyny ryt, o tym warto pamiętać, był ryt dominikański, ryt mozarabski, Kościoły wschodnie miały swój ryt i dbano o to, by było zachowane to, co jest istotne: mianowicie liturgia czytań, liturgia… to się rozmaicie nazywało: liturgia katechumenów itd.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Biegną na Jasną Górę

2021-07-24 15:27

[ TEMATY ]

Łódź

Bieg na Jasną Górę

Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej

Archiwum parafii pw. Św. Wojciecha w Łodzi

Biegacze wyruszają na pielgrzymi szlak z Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej w Łodzi

Biegacze wyruszają na pielgrzymi szlak z Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej w Łodzi

Pielgrzymka odbywa się w formie sztafety biegowej. Uczestnicy zmieniają się co 3-5 kilometrów, choć są wśród nich tacy, którzy pokonują znacznie dłuższe dystanse. Ci, którzy odpoczywają podczas zmiany, podróżują dalej autokarem. - To już nasza piąta pielgrzymka i jest nas coraz więcej, przybyło zwłaszcza kobiet, z czego bardzo się cieszę. 

Mamy wspaniałą inicjatywę, która wspaniale się rozwija. Każdy z nas ma swoją intencję, każdy wie, po co biegnie - jedni mają cele sportowe, inni prywatne, intymne intencje. Życzę, aby oprócz biegu i sportu, każdy przeżył coś duchowego, aby miał z tego radość wewnętrzną - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, który jest pomysłodawcą pielgrzymki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję