Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: uroczystości w 100.rocznicę objawień maryjnych w Fatimie

Nabożeństwa fatimskie, procesje oraz Msze św. w 100-lecie objawień maryjnych w Fatimie odbywać się będą 13 maja w wielu świątyniach archidiecezji krakowskiej. Tego dnia krakowianie będą także wspominać 36. rocznicę zamachu na Jana Pawła II.

[ TEMATY ]

Kraków

100‑lecie objawień fatimskich

Mazur/episkopa.pl

W kościele św. Piotra w Wadowicach, który został wybudowany jako wotum za wybór i ocalenie Jana Pawła II z zamachu, uroczystej Mszy świętej o godz. 10.00 przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz.

Wyjątkowy charakter będą miały jubileuszowe obchody w innej świątyni zbudowanej jako wotum wdzięczności za ocalenie Jana Pawła II - sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. O 14.00 rozpocznie się tam konferencja „Orędzie Fatimskie w aspekcie historyczno-duchowo-pallotyńskim”, którą wygłosi ks. Franciszek Gomułczak SAC, postulator generalny z Rzymu. O 15.00 odbędzie się nabożeństwo ku czci Bożego Miłosierdzia i adoracja Najświętszego Sakramentu. O 16.00 ks. Janusz Królikowski wygłosi odczyt na temat misji i wyzwań dla Kościoła i świata po obchodach jubileuszu fatimskiego. O 18.30 w świątyni wierni odmówią pokutny różaniec fatimski, a o 19.15 rozpocznie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Obchody zakończą się o 21.00 apelem Jasnogórskim i procesją światła w Parku Ftimskim.

Stulecie objawień fatimskich, 20. rocznicę ustanowienia sanktuarium i koronacji figury Matki Bożej obchodzić będą wierni w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini. Jubileuszowej Mszy św., która rozpocznie się o 21.00, przewodniczyć będzie bp Damian Muskus OFM. Wcześniej, o godz. 19.00 odbędzie się Droga Krzyżowa, a o 20.00 koncert pieśni maryjnych w wykonaniu chóru Milenium.

Reklama

W kościółku św. Wojciecha na krakowskim Rynku Głównym, gdzie od 3 lutego br. odbywa się „100 dni modlitwy różańcowej” jako duchowe przygotowanie do rocznicy objawień w Fatimie, o godz. 19.15 rozpocznie się modlitwa różańcowa, a o godz. 21.00 wyruszy procesja maryjna wokół Rynku z Najświętszym Sakramentem, figurą Matki Bożej i świecami. Na zakończenie uroczystości, o godz. 21.37 rozpocznie się Eucharystia, podczas której uczestnicy poświęcą się Niepokalanemu Sercu Maryi.

W sobotę nabożeństwo fatimskie odbędzie się m.in. w kościele Matki Bożej Królowej Polski, w tzw. Arce Pana w Nowej Hucie. Jubileuszowa modlitwa w stulecie objawień Maryi w Fatimie odprawiona będzie w intencji Polski, archidiecezji, Krakowa oraz władz rządowych i samorządowych.

2017-05-08 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ciacho za ciacho

Przed nami 34. edycja akcji „Ciacho za ciacho”, czyli całodniowego kiermaszu książek i ciast, z którego całkowity dochód przekazywany jest na cel charytatywny. W niedzielę 15 grudnia na krużgankach klasztoru Ojców Dominikanów, przy ul. Stolarskiej 12 w Krakowie, wolontariusze będą zbierać środki na wyjazd terapeutyczny dla podopiecznych stowarzyszenia s. Anny Bałchan Po-Moc dla kobiet i dzieci im. Maryi Niepokalanej. Podopiecznymi stowarzyszenia są kobiety, które w przeszłości stały się ofiarami handlu ludźmi bądź prostytucji. Dzięki temu wyjazdowi będą miały szansę zacząć nowy etap życia i odbudować relację ze swoimi dziećmi. Nie jest to temat popularny, a bardzo ważny, dlatego organizatorzy szczególnie liczą na wsparcie.

CZYTAJ DALEJ

Św. Faustyna Kowalska

[ TEMATY ]

św. Faustyna

youtube.com/faustyna

Zmarła 84 lata temu, 5 października 1938 r. o godz. 22.45. S. Eufemia Tarczyńska, świadek umierania Świętej, wspominała: „To było jakoś koło jedenastej w nocy. Gdy przyszłyśmy tam, Siostra Faustyna jakby lekko otworzyła oczy i trochę się uśmiechnęła, a potem skłoniła głowę i już...”

Dzieciństwo

Helena Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci, w rolniczej rodzinie z Głogowca k. Łodzi. Od dzieciństwa odznaczała się pobożnością, umiłowaniem modlitwy, pracowitością i posłuszeństwem oraz wielką wrażliwością na ludzkie biedy. Do szkoły chodziła niecałe trzy lata: jako szesnastoletnia dziewczyna opuściła rodzinny dom, by na służbie w Aleksandrowie i Łodzi zarobić na własne utrzymanie i pomóc rodzicom.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na konferencję GRATIAS DOMINE

2022-10-05 15:14

[ TEMATY ]

Laudato si'

Materiał prasowy

W niedzielę 9 października kończymy obchody Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia ustanowionego przez papieża Franciszka. Pragniemy w tej perspektywie dokonać pewnego podsumowania i podzielić się twórczymi przemyśleniami na przyszłość - informują organizatorzy konferencji Gratias Domine.

W ramach konferencji pragniemy się skupić na wyzwaniach przed jakimi stoi świat i nasz kraj oraz poruszyć zagadnienia związane z potrzebą rozwijania świadomości i aktywności na rzecz poszanowania środowiska. Ważną częścią poruszonych tematów będzie kwestia komunikacji i edukacji w tej przestrzeni, z uwzględnieniem encykliki "Laudato si", jak również roli Kościoła i środowisk katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję