Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: uroczystości w 100.rocznicę objawień maryjnych w Fatimie

Nabożeństwa fatimskie, procesje oraz Msze św. w 100-lecie objawień maryjnych w Fatimie odbywać się będą 13 maja w wielu świątyniach archidiecezji krakowskiej. Tego dnia krakowianie będą także wspominać 36. rocznicę zamachu na Jana Pawła II.

[ TEMATY ]

Kraków

100‑lecie objawień fatimskich

Mazur/episkopa.pl

W kościele św. Piotra w Wadowicach, który został wybudowany jako wotum za wybór i ocalenie Jana Pawła II z zamachu, uroczystej Mszy świętej o godz. 10.00 przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz.

Wyjątkowy charakter będą miały jubileuszowe obchody w innej świątyni zbudowanej jako wotum wdzięczności za ocalenie Jana Pawła II - sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. O 14.00 rozpocznie się tam konferencja „Orędzie Fatimskie w aspekcie historyczno-duchowo-pallotyńskim”, którą wygłosi ks. Franciszek Gomułczak SAC, postulator generalny z Rzymu. O 15.00 odbędzie się nabożeństwo ku czci Bożego Miłosierdzia i adoracja Najświętszego Sakramentu. O 16.00 ks. Janusz Królikowski wygłosi odczyt na temat misji i wyzwań dla Kościoła i świata po obchodach jubileuszu fatimskiego. O 18.30 w świątyni wierni odmówią pokutny różaniec fatimski, a o 19.15 rozpocznie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Obchody zakończą się o 21.00 apelem Jasnogórskim i procesją światła w Parku Ftimskim.

Reklama

Stulecie objawień fatimskich, 20. rocznicę ustanowienia sanktuarium i koronacji figury Matki Bożej obchodzić będą wierni w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini. Jubileuszowej Mszy św., która rozpocznie się o 21.00, przewodniczyć będzie bp Damian Muskus OFM. Wcześniej, o godz. 19.00 odbędzie się Droga Krzyżowa, a o 20.00 koncert pieśni maryjnych w wykonaniu chóru Milenium.

W kościółku św. Wojciecha na krakowskim Rynku Głównym, gdzie od 3 lutego br. odbywa się „100 dni modlitwy różańcowej” jako duchowe przygotowanie do rocznicy objawień w Fatimie, o godz. 19.15 rozpocznie się modlitwa różańcowa, a o godz. 21.00 wyruszy procesja maryjna wokół Rynku z Najświętszym Sakramentem, figurą Matki Bożej i świecami. Na zakończenie uroczystości, o godz. 21.37 rozpocznie się Eucharystia, podczas której uczestnicy poświęcą się Niepokalanemu Sercu Maryi.

W sobotę nabożeństwo fatimskie odbędzie się m.in. w kościele Matki Bożej Królowej Polski, w tzw. Arce Pana w Nowej Hucie. Jubileuszowa modlitwa w stulecie objawień Maryi w Fatimie odprawiona będzie w intencji Polski, archidiecezji, Krakowa oraz władz rządowych i samorządowych.

2017-05-08 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: ponad 200 tys. zł zebrano dla mieszkańców Aleppo podczas sesji UNESCO

[ TEMATY ]

Kraków

pomoc

Aleppo

Ks. Rafał Cyfka

Przedstawiciele Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO podsumowali 11 lipca 41. sesję, której obrady od 2 lipca odbywały się w Krakowie. Sesji towarzyszyła akcja charytatywna na rzecz mieszkańców Aleppo, podczas której zebrano ponad 200 tys. zł. Środki przekazane zostaną działającej w Syrii organizacji Caritas Polska, które przekaże je potrzebującym rodzinom.

Prof. Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego i pełnomocnik rządu ds. organizacji 41. sesji podkreśliła podczas briefingu dla mediów, że Polska po raz pierwszy organizowała sesję UNESCO i wyraziła radość z wpisania Tarnowskich Gór na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. - To takie podkreślenie i wynagrodzenie za cały, ogromny wysiłek włożony w organizację tej uroczystości – powiedziała. - Cieszymy się ogromnie, że to spotkanie się udało, że była to piękna uroczystość, odbywała się we wspaniałej atmosferze, goście byli bardzo zadowoleni, sama odbierałam takie gratulacje. Ważne, że również czuli się bezpiecznie – dodała wiceminister dziękując organizatorom wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce obchodzimy 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: mamy dbać o dobro skrzywdzonych, a nie o wizerunek instytucji Kościoła

2021-09-19 16:57

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

wykorzystywanie

ofiary

Episkopat news

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

- Gromadzimy się tutaj, żeby leczyć się z obojętności, a tym bardziej z lekceważenia krzywdy – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki witając uczestników warszawskiej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski. – Przyjmujemy do serca wezwanie Ojca Świętego Franciszka, żeby nie dbać przede wszystkim o wizerunek instytucji [Kościoła], (…) ale skupić się na dobru skrzywdzonych – zadeklarował hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję