Reklama

Z wizytą w parafii

Piękne dzieła z trudnej codzienności

9 maja wspólnota parafialna w Żurominku Kapitulnym przeżywała podwójną uroczystość. Tego dnia odbyła się pasterska wizytacja pod przewodnictwem bp. Romana Marcinkowskiego oraz odpust ku czci patrona wspólnoty - św. Stanisława.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Żurominku Kapitulnym

Patron parafii: św. Stanisław Biskup i Męczennik
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Dekanat: strzegowski
Miejscowości: Drogiszka, Dunaj, Halinowo, Ignacewo, Józefowo, Jankowo, Stare Kosiny, Żurominek Kapitulny
Proboszcz: ks. mgr Jerzy Piątek
Na terenie parafii mieszka: ks. kan. Jan Krynicki, emerytowany proboszcz parafii Żurominek
W parafii działają: schola, ministranci, koło misyjne, koło biblijne, asysta, parafialny zespół Caritas, Rada Gospodarcza, Rada Duszpasterska, Parafialny Klub Sportowy, koła Żywego Różańca (11 żeńskich, 1 męskie), poradnictwo rodzinne
Współpracują z parafią: jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej
Kościół filialny: pw. Miłosierdzia Bożego w Drogiszce
Msze św. w niedzielę:
kościół parafialny: 8.45, 11.45, 16.00;
kościół filialny: 10.15

Charakterystyka wspólnoty

Parafia Żurominek szczyci się długą i chlubną historią, o czym przypomniał w swoim sprawozdaniu miejscowy proboszcz ks. Jerzy Piątek. Wspólnota parafialna została powołana do życia w XIII w., w tym roku obchodzić będzie natomiast 250-lecie rozpoczęcia budowy obecnego kościoła.
Parafia liczy ok. 1700 wiernych, w przeważającej części utrzymujących się z rolnictwa. Mimo że terytorium położone jest na terenie trzech gmin (Wiśniewo, Stupsk, Strzegowo), współpraca z lokalnym samorządem układa się bardzo dobrze. Owocuje to wieloma wspólnymi inicjatywami parafii i gmin. Jak zaznaczył Ksiądz Proboszcz, wiele gospodarstw rolnych dobrze się rozwija, są też jednak i takie, gdzie starszych rolników nie ma komu zastąpić. Wiele osób poszukuje pracy, wyjeżdżając do miasta. „Są też ludzie, którym pracować się nie chce. Bywa, że roztrwonili majątek, przez lata gromadzony przez ich rodziców” - mówił o parafialnych troskach ks. Piątek. Duszpasterz dodał, że liczba parafian zmniejsza się. Wyraża się to m.in. w rosnącej wciąż liczbie pogrzebów i systematycznie spadającej liczbie udzielanych ślubów i chrztów.
Te trudności nie przesłaniają jednak pozytywów, których jest znacznie więcej. W parafii Żurominek cieszy niezła frekwencja na nabożeństwach niedzielnych i okresowych. W każdą niedzielę we Mszy św. uczestniczy ok. 35% wiernych, z których znaczna liczba przystępuje do Komunii św. (rocznie ok. 35 tys.) W rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych bierze udział od 60 do 70% parafian, zaś w misjach parafialnych w 1998 r. uczestniczyło aż 90% wiernych.
Ksiądz Proboszcz stara się umożliwić udział w nabożeństwach jak największej liczbie osób, dlatego też dzięki staraniom parafii i życzliwości lokalnych władz udało się zaadaptować wiejską świetlicę we wsi Drogiszka na kaplicę. Poświęcił ją 3 września 2000 r. Biskup Płocki. Dodatkowo podczas rekolekcji organizowane są nabożeństwa w kilku dodatkowych punktach, tak, by każdy mógł skorzystać z sakramentów.
„Mimo to - mówił ks. Jerzy Piątek - nadal są parafianie, którzy bardzo rzadko przystępują do spowiedzi i nie są obecni na Mszy św., przybywa także osób obojętnych religijnie i niepraktykujących”.

Reklama

Duszpasterstwo

Niewielka parafia, jaką jest Żurominek, jest bardzo prężna duszpastersko. Księdza Proboszcza wspomaga emerytowany proboszcz ks. kan. Jan Krynicki, który służy radą, doświadczeniem i posługą sakramentalną. Także liczne grupy świeckich angażują się w wiele działań ewangelizacyjnych. O swej pracy przedstawiciele poszczególnych grup mówili w trakcie spotkania z Księdzem Biskupem. W parafii funkcjonują: koło misyjne skupiające dzieci z klas I-III i koło biblijne gromadzące dzieci starsze. Oba koła działają pod opieką katechetki w szkole w Starych Kosinach. Zadanie małych misjonarzy to m.in. redagowanie gazetki misyjnej, a także organizowanie różnorakich konkursów. Koło Biblijne spotyka się raz w tygodniu, zgłębiając jedną z ksiąg Nowego Testamentu.
Przy parafii działa także Parafialny Klub Sportowy, korzystający ze szkolnej bazy sportowej w Starych Kosinach. Młodzi sportowcy specjalizują się w tenisie stołowym: brali udział w zawodach w Sikorzu i Makowie Maz. Na swoim koncie mają spore sukcesy - 7 pucharów oraz zdobycie najwyższego miejsca aż w 3 kategoriach wiekowych. Tylko ciężka i rzetelna praca budzi radość z sukcesu.
Przy ołtarzu służbę pełni 20 ministrantów i lektorów, którzy nie tylko służą do Mszy św., ale też pragną - jak zaznaczył reprezentant tej grupy - „swoim zachowaniem i postawą zachęcać innych do wstępowania w ich ślady”.
O piękno Liturgii dba również 25-osobowa schola funkcjonująca pod opieką organisty. Dziewczęta śpiewają w czasie niedzielnych i świątecznych Mszy św., przeprowadziły także zbiórkę na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia w Dniu Papieskim. Warto odnotować, że za pieniądze pochodzące z wielkopostnych ofiar członkiń scholi parafia zakupiła rzutnik do przezroczy z tekstami pieśni.
Różańcową modlitwę przez ręce Matki Bożej systematycznie zanosi do Boga 11 kół Żywego Różańca, wśród których 10 składa się z kobiet i jedno z mężczyzn. Koła należą do Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.
Swego duszpasterza wspierają dwie rady: duszpasterska i gospodarcza. Pierwsza angażuje się m.in. w organizowanie pielgrzymek, festynów rodzinnych, dożynek i imprez integrujących parafialne środowisko, druga - mobilizuje parafian do aktywnego wspierania materialnych dzieł podejmowanych przez parafię.
We wspólnocie funkcjonuje także asysta procesyjna, parafialny zespół Caritas i poradnictwo rodzinne. Z Księdzem Proboszczem, który pełni jednocześnie funkcję kapelana powiatowego Straży Pożarnych, współpracują także jednostki OSP. Ich działania obejmują organizowanie zawodów sportowych dla młodzieży i pomoc w organizacji uroczystości religijnych. Dla uczczenia 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II strażacy ufundowali figurę św. Floriana.
O dobrej współpracy mówił także przedstawiciel samorządu lokalnego, który przypomniał, że gmina i parafia współpracują m.in. przy organizowaniu dożynek, jubileuszy 50-lecia małżeństwa, spotkań opłatkowych i zawodów sportowych. Aktualnie trwają działania mające na celu wybudowanie grobu upamiętniającego poległych w wojnach żołnierzy.
W duszpasterstwie ważną rolę odgrywają różnego rodzaju wydarzenia o charakterze religijnym. W roku jubileuszowym parafia przeżywała nawiedzenie figury Matki Bożej Fatimskiej, zaś na przełomie lat 2001/2002 - peregrynację obrazu Jezusa Miłosiernego. Parafia posiada relikwie św. Faustyny. W piątek odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, w środy - Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Dobrą frekwencją cieszą się nabożeństwa pierwszopiątkowe, Różaniec, Droga Krzyżowa odprawiana także na ulicach poszczególnych wiosek. W parafii odbywa się doroczne poświęcenie pól, śpiewane jest nabożeństwo majowe, organizowane są także uroczyste jubileusze małżeńskie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Osiągnięcia materialne

Poprzednia wizytacja pasterska w parafii Żurominek miała miejsce 16 czerwca 1998 r. W swoim sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz przybliżył zatem także dokonania materialne, jakie stały się udziałem wspólnoty od tamtego dnia. A jest ich bardzo wiele. W kościele parafialnym odnowiono i wyzłocono ołtarze, ufundowano 32 nowe ławki, nowy ołtarz, lektorium i wyposażenie prezbiterium, zakupiono nowe kinkiety i żarówki energooszczędne (120). Został przeprowadzony remont kruchty i zakrystii, kupiono także nowe meble do zakrystii. Odnowiono 5 feretronów i chorągwi, odrestaurowano stojak na sztandary, w kościele złożono alarm i nowe nagłośnienie z mikrofonem bezprzewodowym. Zakupiono 5 ornatów, kapę, 5 alb, nową bieliznę kielichową. Dokonano renowacji monstrancji, 3 kielichów, 2 puszek, zakupiono nowy kielich jubileuszowy oraz wykonano malowanie kościoła na zewnątrz.
Wokół świątyni zbudowano nowy parkan kamienny oraz położono chodnik z kostki, teren przykościelny zagospodarowano poprzez posadzenie 200 krzewów ozdobnych, zainstalowano napęd elektryczny dzwonów sterowany zegarem. Teren przy kościele został powiększony o 2 działki: na jednej urządzono parking, na drugiej ustawiono figurę Serca Jezusowego. Cały teren został ogrodzony.
Ważne miejsce pośród prac materialnych zajęła adaptacja kaplicy w Drogiszce oraz regulacja statusu prawnego działki. Do kaplicy zakupiono: tabernakulum, 3 ornaty, albę, komżę, puszkę, 2 żyrandole, 4 kinkiety, wokół zaś posadzono ozdobne krzewy.
Prace materialne objęły także cmentarz, który został z 2 stron ogrodzony kamiennym obustronnie tynkowanym parkanem (ok. 250 m). Zbudowano betonowe alejki, a także podwyższenie z ołtarzem i dachem. Odnowiono zabytkowy nagrobek, wycięto też zagrażające drzewa. W najbliższym czasie parafia planuje remont jednego z kapłańskich nagrobków.
Prace zostały przeprowadzone także przy budynkach gospodarczych, gdzie rozebrano 2 piwnice oraz wykonano remont dachu. Zbudowano także ogrodzenie terenu od strony starej plebanii. Również budynek plebanii zyskał ocieplenie styropianowe, a także nową elewację, okna, grzejniki, ogrzewanie olejowe, nowe tynki gipsowe na parterze, nową łazienkę i alarm. Ocieplono także strych.
Niektóre z prac zostały wykonane przy materialnym wsparciu gminy Wiśniewo. Należą do nich m.in.: budowa parkingu przed cmentarzem, budowa drugiego ujęcia wody, oczyszczanie cmentarnego śmietnika. Gmina finansuje także oświetlenie terenu przy kościele.

Wizyta Księdza Biskupa

Wizytacja pasterska rozpoczęła się Mszą św. z udzieleniem sakramentu bierzmowania. Przewodniczył jej i homilię wygłosił Ksiądz Biskup. Przed Eucharystią Pasterza powitali przedstawiciele rodziców i bierzmowanych oraz miejscowy proboszcz ks. Jerzy Piątek. W słowie powitania zwrócił on uwagę, że młodzież mająca otrzymać sakrament jest świadoma zagrożeń współczesności oraz wie, że zagrożeniom tym nie sposób przeciwstawić się bez silnej wiary.
Wątek ten podjął w swoim kazaniu Ksiądz Biskup, który powiedział m.in.: „To szczególna chwila, którą przeżywacie. Chcecie świadomie dziś »postawić kropkę nad i« w kwestii waszej wiary. Przed kilkunastoma laty Pan Bóg rzucił w was ziarno wiary w sakramencie chrztu św. To ziarno pielęgnowali w was rodzice, gdy uczyli was modlitwy, przygotowywali do I Komunii św. Dziś przyjmując bierzmowanie, pokazujecie wdzięczność rodzicom za to, co oni dla was zrobili, wychowując was w wierze. Jeśli ktoś traktowałby ten sakrament niepoważnie, okazywałby swoim rodzicom niewdzięczność. Druga rzecz, która wynika z bierzmowania to fakt, że nie chcecie w dorosłe życie wejść sami, licząc tylko na własną mądrość. Pisząc podania o bierzmowanie, pokazaliście samodzielność w myśleniu i objawiliście swą decyzję o chęci pójścia przez dalsze życie z Bogiem. Jesteście wciąż atakowani przez zło w różny sposób. Są ludzie, którym zależy, byście byli źli. Jeżeli dealer narkotyków sprzedaje dzieciom narkotyki, to daje mu do ręki zło i śmierć. Po to przyjmujecie bierzmowanie, byście temu złu nie ulegali, byście umieli mu się oprzeć. Po to tu jesteśmy - byście wy wygrali swoje życie” - mówił Biskup Roman.
Po Mszy św. Ksiądz Biskup udał się na cmentarz, gdzie poprowadził modlitwę w intencji zmarłych, modląc się m.in. o wieczne zbawienie dla spoczywających na miejscowym cmentarzu trzech kapłanów: ks. Stefana Czarneckiego, ks. Władysława Kamińskiego i ks. Tadeusza Piaseckiego. Ksiądz Biskup polecił też Bogu duszę śp. ks. Stefana Godlewskiego, duszpastrzującego niegdyś w parafii Żurominek.
Wracając z cmentarza, dostojny Gość zatrzymał się na chwilę przy remizie strażackiej, gdzie obejrzał wykonaną z okazji 80-lecia miejscowej OSP figurę św. Floriana. Zwieńczeniem spotkania była pamiątkowa fotografia ze strażakami.
Kolejną Mszą św. była Suma odpustowa. Tuż przed nią zaprezentowały się grupy parafialne, zaś ks. Jerzy Piątek złożył sprawozdanie z działalności parafii.
W kazaniu Ksiądz Biskup mówił m.in.: „W waszej parafii przeżyłem piękną lekcję: bo to najpierw wyście do mnie mówili, byliście moimi nauczycielami. Chcieliście powiedzieć, kim jest dla was Kościół, kim jest Pan Bóg, co robicie dla waszej parafii - w wymiarze materialnym i duchowym. Wasz kościół ma 250 lat - przez ten czas każde pokolenie coś dokładało, by ten kościół wyglądał pięknie. Podobnie z cmentarzem, plebanią, terenem przykościelnym. To, co czynicie, świadczy o was, a wasza praca świadczy o was jak najlepiej. Zobaczcie, z tej trudnej codzienności, z tych niedostatków jakież piękne powstają dzieła”. Nabożeństwo zakończyła Litania do Matki Bożej i odpustowa procesja.
Po Sumie Biskup Roman - już prywatnie - nawiedził kaplicę w Drogiszce, gdzie modlił się w intencji parafii Żurominek.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00

[ TEMATY ]

Świebodzin

motocykliści

Zielona Góra

Rokitno

Pielgrzymka motocyklistów

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Do udziału w XII Diecezjalnej Pielgrzymce Motocyklistów do Rokitna są zaproszeni nie tylko poruszający się na motocyklach, ale także wszyscy kierowcy, rowerzyści.

W tym roku już po raz dwunasty kapłański Klub Motocyklowy God’s Guards organizuje pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie, która rozpoczyna się tradycyjnie pod figurą Chrystusa Króla w Świebodzinie. Pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia. W imieniu organizatorów ks. Jarosław Zagozda podaje plan.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął premiera Belize

2024-04-20 14:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął 20 kwietnia w Watykańskim Pałacu Apostolskim premiera Belize - Johna Briceño, który następnie spotkał się z sekretarzem w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi abp. Paulem Richardem Gallagherem.

Komunikat watykańskiego biura Prasowego po rozmowach w Sekretariacie Stanu stwierdza, iż były one serdeczne i w ich toku "wyrażono zadowolenie z dobrych stosunków miedzy Belize a Stolicą Apostolską". Poruszono zwłaszcza zaangażowanie Kościoła katolickiego w dziedzinie oświatowej i w zakresie troski o migrantów. Rozmawiano również o niektórych bieżących zagadnieniach społeczno-politycznych w tym kraju, podkreslając wkład, jaki Kościół katolicki i wartości chrześcijańskie, obecne w społeczeństwie Belize, mogą wnieść do dobra wspólnego ludności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję