Reklama

Niedziela Częstochowska

Dzień ze św. Joanną Berettą Mollą

„Św. Joanna Beretta Molla oddała życie, żeby urodziła się najmłodsza córka Gianna Emanuela” – mówiła Krystyna Zając, założycielka fundacji „SOS Rodzinie”, osoba zaangażowana w szerzenie kultu św. Joanny w Polsce, przyjaciółka rodziny Molla, która w niedzielę 12 marca dzieliła się swoim świadectwem z wiernymi podczas Mszy św. w kościele pw. Narodzenia Pańskiego i w kaplicy na dworcu PKP w Częstochowie.

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ks. Tadeusz Zawierucha

„Dzień ze św. Joanną Berettą Molla” odbył się w ramach przygotowań parafii do wprowadzenia relikwii świętej lekarki z Włoch.

W swoim świadectwie Krystyna Zając podkreśliła, że „św. Joanna Beretta Molla to święta żona, matka i lekarz”. - Dzisiejszy świat odszedł od zamysłu Boga, odszedł od ochrony rodziny i uderza w życie dziecka. Życie i świadectwo tej świętej jest nam bardzo potrzebne – podkreślił Krystyna Zając, która przypomniał również słowa, które podczas wprowadzenia relikwii świętej do kaplicy w Sejmie RP 24 marca 2006 r. wypowiedział jej syn. „Moja mama nie dlatego została ogłoszona świętą, że oddała życie za moją młodszą siostrę, ale dlatego, że moja mama ukochała życie” – mówił wówczas PierLuigi Molla.

Założycielka fundacji „SOS Rodzinie”, mówiąc o świętości Joanny Beretty Molla, przypomniała, że już wieku 15 lat przyszła święta podjęła ważne postanowienia, które zanotowała w swoich „Zapiskach”. „Czynię święte postanowienie, aby robić wszystko dla Jezusa. Każdą moją czynność, każdą moją przykrość ofiarowywać Jezusowi. Postanawiam, że aby służyć Bogu nie chcę więcej pójść do kina, jeśli nie będę wpierw wiedziała czy film nadaje się do oglądania, czy jest skromny, nie gorszący. Postanawiam, ze wolę raczej umrzeć niż popełnić grzech śmiertelny. Chcę wystrzegać się grzechu śmiertelnego jak jadowitego węża i powtarzam raz jeszcze: tysiąc razy wolę umrzeć niż obrazić Boga. Chcę prosić Pana Boga, aby mi pomógł nie dostać się do piekła, a więc unikać tego wszystkiego, co może zaszkodzić mojej duszy” – zanotowała Joanna Beretta Molla.

„Jako oddana żona, matka i wspaniała lekarka oddała życie, żeby urodziła się najmłodsza córka Gianna Emanuela” – kontynuowała Krystyna Zając i przytoczyła słowa, które święta wypowiedział do swojego męża: „Piotrze, jeśli będziesz musiał wybierać pomiędzy mną a dzieckiem, błagam cię wybierz dziecko”.

Reklama

„Jej życie doprowadziło ją do świętości. Nazywana jest świętą życia codziennego. Święta uważała, że każde dziecko jest największym skarbem, jaki człowiek może otrzymać tu na ziemi” – dodała Krystyna Zając.

Krystyna Zając zaznaczyła również, że „św. Jan Paweł II czynił wszystko, aby we współczesnym świecie ratować rodzinę, a w rodzinie każde nowe życie. Dlatego wyniósł na ołtarze św. Joannę Beretta Mollę” i przypomniała niezwykłe słowa, które podczas spotkania z Janem Pawłem II na stadionie Maracana w Rio de Janeiro, w Brazylii wypowiedziała córka świętej. „Kochana mamo dziękuję ci, że dałaś mi życie dwa razy. Pierwszy raz kiedy się poczęłam i pozwoliłaś mi żyć, a drugi raz kiedy nie pozwoliłaś mnie zabić. Dzisiaj moje życie jest kontynuacją twojej misji” – powiedziała Gianna Emanuela. „Po tych słowach na stadionie zaległa cisza” – wspominała Krystyna Zając.

Na zakończenie Krystyna Zając przypomniała wydarzenie, o którym opowiedział jej mąż świętej Piotr Molla. „Kiedy szedł po pogrzebie żony, jego syn zwrócił się do niego. Tatusiu, czy mamusia mnie widzi? Tak synku. Czy mamusia mnie wciąż kocha? Tak synku. Czy mamusia przyjdzie na Boże Narodzenie? Tak synku. Czy mamusia znowu będzie mnie głaskać? Tak synku. To dlaczego tatusiu płaczesz. Wtedy zrozumiałem czym jest wiara, opowiedział mi Piotr Molla” – mówiła Krystyna Zając.

„Chciałbym, aby nasza świątynia nosząca wezwanie Narodzenia Pańskiego była miejscem, które będzie przypominać o świętości życia. Chciałbym, aby były w niej relikwie świętych, którzy są dla nas znakami, że życie ludzkie od poczęcia aż do naturalnej śmierci jest święte” – powiedział „Niedzieli” ks. Tadeusz Zawierucha, proboszcz parafii pw. Narodzenia Pańskiego w Częstochowie.

Reklama

„Już mamy relikwie takich świadków, jak: św. Faustyna Kowalska i św. Jan Paweł II” – dodał ks. Zawierucha.

Ks. Tadeusz Zawierucha

Św. Joanna Beretta Molla, to włoska lekarka i matka. Podczas kolejnej ciąży zdiagnozowano u niej chorobę, której wyleczenie było możliwe tylko kosztem życia dziecka. Mimo wskazań medycznych nakłaniających do przerwania ciąży, zdecydowała się jednak urodzić dziecko. 21 kwietnia 1962 r. na świat przyszła jej czwarte dziecko, córka Gianna Emanuela. Św. Joanna Beretta Molla zmarła tydzień później w wieku 39 lat. W 1994 r. Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną, a w 2004 r. świętą.

2017-03-12 20:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. Joanny Beretty Molli w archidiecezji przemyskiej

Niedziela przemyska 19/2013, str. 1, 3

[ TEMATY ]

relikwie

peregrynacja

św. Joanna Beretta Molla

Paweł Bugira

Marek i Renata Kudła, ks. Marian Hofman – proboszcz w Żurawicy i ks. Władysław Derunow – proboszcz w Mościskach (w ornacie)

Marek i Renata Kudła, ks. Marian Hofman – proboszcz w Żurawicy i ks. Władysław Derunow – proboszcz w Mościskach (w ornacie)

Przywiezione z Mościsk na Ukrainie relikwie św. Joanny Beretty Molli przez miesiąc odwiedziły kilka parafii archidiecezji przemyskiej. Swoją wędrówkę zakończyły w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Żurawicy

Relikwie znalazły się w Polsce za sprawą Marka i Renaty Kudłów z Żurawicy k. Przemyśla. Pan Marek jest wicestarostą przemyskim, a jego żona dyrektorem szkoły podstawowej w Bolestraszycach niedaleko Przemyśla i doradcą życia rodzinnego. Ich służbowe i prywatne kontakty z tamtejszymi Polakami zaowocowały przyjaźnią z ks. Władysławem Derunowem, proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela w Mościskach, gdzie relikwie znajdują się na stałe.

CZYTAJ DALEJ

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

1. Uporządkowanie życia

CZYTAJ DALEJ

Władze Lizbony odsunęły od przygotowań do ŚDM przedstawiciela rządu Portugalii

2023-02-03 20:18

[ TEMATY ]

rząd

ŚDM Lizbona

lizbona2023.pl

Władze Lizbony odsunęły od prac przy organizacji Światowych Dni Młodzieży José Sá Fernandesa, przedstawiciela socjalistycznego rządu Portugalii Antónia Costy w komitecie organizacyjnym tej imprezy. Według portugalskich mediów decyzja ta została podyktowana nadmiernymi wydatkami na organizację zaplanowanej na 1-6 sierpnia br. imprezy. W czwartek, jak potwierdził burmistrz Lizbony Carlos Moedas, reprezentant rządu Costy został odsunięty od przygotowań do organizacji ŚDM.

Kontrowersje wokół działań Sá Fernandesa pojawiły się po ujawnieniu kosztów organizacji ŚDM, które mają przekroczyć 160 mln euro. Szczególne wątpliwości co do uczciwych szacunków kosztów wydarzenia pojawiły się po ujawnieniu informacji, że ponad 90 proc. kontraktów na inwestycje w ramach ŚDM zostało zawartych bez wcześniejszych przetargów, zaś koszt głównego ołtarza tej imprezy może w sumie przekroczyć kwotę 5 mln euro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję