Reklama

Tydzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne 2-8 maja 2004 r.

Od 1999 r. w diecezji legnickiej istnieje Diecezjalna Rada ds. Powołań powołana do życia dekretem biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka. Zadaniem Rady jest wspieranie i inicjowanie działań na rzecz nowych i aktualnych powołań kapłańskich i zakonnych w diecezji. Rada składa się z przedstawicieli duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego, władz seminaryjnych, rodziców osób powołanych, duszpasterzy młodzieży i ministrantów, katechetów i przedstawicieli kleryków. Przewodniczącym Rady jest bp Stefan Regmunt, a ks. Bogdan Żygadło pełni funkcję wiceprzewodniczącego. Rada spotyka się na swych posiedzeniach 2 razy do roku.

Niedziela legnicka 18/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ostatnie takie spotkanie odbyło się 21 stycznia br. w WSD w Legnicy. Przewodniczył mu bp Stefan Regmunt. Jednym z celów tego spotkania było omówienie i przygotowanie programu obchodów Tygodnia Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Zakonnego. Biskup Stefan podzielił się informacjami ze spotkania, które odbyło się w Gnieźnie. Przekazał inicjatywy powołaniowe, które są podejmowane na tamtym terenie. Następnie ks. Bogdan Żygadło zapoznał uczestników spotkania z orędziem Ojca Świętego na Tydzień Modlitw.
1. „Proście więc Pana żniwa, aby posłał robotników na żniwo swoje” (Łk 10, 2) W tych słowach zawiera się troska, którą Dobry Pasterz okazuje swoim owcom, a czyni to po to, „aby miały życie”. Po swoim zmartwychwstaniu Pan powierzył uczniom odpowiedzialność za kontynuowanie tej misji. Z racji 41. Światowego Dnia Modlitw o Powołania, który tradycyjnie przypada w IV niedzielę wielkanocną, wszyscy zjednoczą się w modlitwie o powołania. Naszym pierwszym obowiązkiem jest modlitwa do „Pana żniwa” w intencji tych, którzy Go naśladują.
2. Módlmy się o powołania. Ojciec Święty w liście apostolskim Novo millennio ineunte napisał, że pomimo postępującego procesu sekularyzacji możemy obserwować powszechną potrzebę duchowości, która wyraża się właśnie przez „odnowioną potrzebę modlitwy”. W wielu kościołach lokalnych tworzą się wieczerniki modlitwy. Powołanie do wyłącznej służby Chrystusowi w Kościele jest niezwykłym darem Bożej dobroci. Jest to dar, o który trzeba błagać z wytrwałością i zaufaniem.
3. „Módlmy się za powołanych do kapłaństwa i życia konsekrowanego”! Jan Paweł II prosi, aby coraz bardziej intensyfikowała się modlitwa o powołania. W centrum inicjatyw modlitewnych znajduje się Eucharystia. Sakrament Ołtarza ma znaczenie decydujące dla narodzin powołania i dla wytrwania w nim, ponieważ ze zbawiennej ofiary Chrystusa powołani mogą czerpać siły. Dobrze jest, gdy sprawowanie Eucharystii połączone jest z adoracją Najświętszego Sakramentu, przedłużając w ten sposób tajemnicę Mszy św. Kontemplacja Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie może w osobie powołanej wzbudzić ten sam entuzjazm, pod wpływem którego św. Piotr zawołał na Górze Przemienienia: „Panie, dobrze, że tu jesteśmy”. Oby wszystkie wspólnoty kościelne stały się „Autentycznymi szkołami modlitwy”, gdzie błaga się o robotników winnicy Pańskiej. Kościół winien towarzyszyć z wielką troską duchową tym, którzy już zostali powołani, by pozostali wierni ich powołaniu i osiągnęli jak najwyższy stopień doskonałości ewangelicznej.
4. „Modlitwa powołanych”. Każdy kapłan powinien z wytrwałością modlić się o nowe powołania, ponieważ nikt lepiej nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważną jest rzeczą wymiana pokoleń, która zapewni głoszenie Ewangelii i sprawowanie sakramentów. To od świętości powołanych zależy siła ich świadectwa, dzięki któremu inne osoby odkryją własne powołanie. To jest najlepszy sposób, by zapobiegać spadkowi liczby powołań.
Modlitwa powołanych - kapłanów i osób konsekrowanych - nabiera wyjątkowego znaczenia, gdyż jest włączeniem się w kapłańską modlitwę Chrystusa (J 1, 14-16). Niech Duch Święty sprawi, że cały Kościół stanie się ludem modlącym.
Bp Stefan Regmunt dodał, że w tym liście kryje się podpowiedź Jana Pawła II, w jakim kierunku powinna iść nasza troska o powołania. Trzeba uczyć ludzi, aby wypracowywali praktykę modlitwy o powołania. Należy częściej modlić się o powołania, modlić się za tych, którzy już są powołani, aby byli świętymi oraz sami powołani muszą zbierać się na modlitwie o powołania. Muszą tworzyć „wieczerniki modlitwy” kapłańskiej i rodzinnej.
Podczas spotkania omówiono również plan obchodów Tygodnia w diecezji legnickiej. O przygotowaniach ze strony Seminarium Duchownego mówił rektor ks. Leopold Rzodkiewicz. Sprawa powołaniowa jest rozłożona na cały rok. Odbywają się różne spotkania w parafiach, w Seminarium. W tym roku są też inne możliwości, np. nawiedzenie relikwii św. Wojciecha i Stanisława 22-23 kwietnia 2004 r.
O. J. Szańca mówił o formach duszpasterstwa powołaniowego w zgromadzeniach męskich. Zagadnienia te są poruszane na katechezach, w homiliach. Odbywają się spotkania młodzieży z klerykami. Inicjowane były modlitwy w tych intencjach. Poruszano te zagadnienia na falach Radia Plus Legnica i w Internecie. S. Krystyna Piwowar zaś mówiła o akcjach powołaniowych w zgromadzeniach żeńskich. Tematyka powołaniowa będzie obecna przez cały rok, szczególnie w dniach modlitw o powołania, na katechezie, w modlitwie codziennej. W tygodniu powołań w czasie Mszy św. siostry dają świadectwa na temat powołań, mówią o założycielach zgromadzeń i charyzmatach. O działalności Towarzystwa Przyjaciół WSD mówili Zofia i Kazimierz Biszko. Przewidziane są spotkania rodziców z klerykami w Seminarium oraz koncert. W I czwartki miesiąca proponowane są wyjazdy do katedry lub Msza św. w poszczególnych parafiach. Na temat Duszpasterstwa ministrantów wypowiadał się ks. Tomasz Czernik. W tym roku planowany jest kurs ceremoniarza, olimpiada ministrantów w ramach dekanatów oraz pielgrzymka ministrantów. Bp Stefan Regmunt przypomniał, że sprawa duszpasterstwa ministrantów jest podstawową sprawą w trosce o powołania, ponieważ większość kleryków wywodzi się z grup ministrantów. O działalności powołaniowej Duszpasterstwa młodzieży mówił ks. Sławomir Augustynowicz. Centrum spotkań młodzieży znajduje się przy parafii św. Jacka. Coraz więcej młodzieży pragnie aktywnie włączyć się w działalność Centrum. Prowadzone są warsztaty, np. dziennikarskie, malarskie. Podejmowane są próby formowania liderów. Spotkania odbywają się codziennie. Jest grupa teatralna i muzyczna. Jest zespół osób redagujących stronę internetową. Centrum chce dotrzeć również do młodzieży gimnazjalnej. W każdą niedzielę jest Msza św. dla młodzieży i organizowane są posiłki. O wkładzie mediów diecezjalnych w dzieło powołań mówił ks. Piotr Nowosielski. Informacje o Tygodniu Modlitw o Powołania będą przekazywane przez radio, Internet, gorzej natomiast wygląda sprawa z TV regionalną. Radio przygotuje informacje i audycje powołaniowe. Również tygodnik Niedziela przekaże informacje na ten temat. Media świeckie będą relacjonowały peregrynację relikwii św. Wojciecha. Ks. Piotr podkreślił, że ważną rzeczą jest przygotowanie kleryków do współpracy z mediami. W grupie medialnej powinni być obecni przedstawiciele Seminarium Duchownego (rzecznik, klerycy), którzy przed kamerami lub do radia mogliby udzielić informacji. Spotkanie zakończono modlitwą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

1 maja nie ma kongregacji generalnej kardynałów – za sześć dni wybory papieża

2025-05-01 16:12

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W dniu 1 maja kardynałowie mają przerwę w obradach kongregacji generalnych poprzedzających konklawe. Tego dnia Aula Synodalna w Watykanie, w której od 22 kwietnia odbywają się te zgromadzenia, jest zamknięta.

1 maja jest bowiem dniem wolnym od pracy również w Watykanie. Jednak o 17.00 kardynałowie odprawią szóstą z dziewięciu Mszy żałobnych za papieża Franciszka. Przewodniczyć jej będzie kard. Ángel Fernández Artime z Hiszpanii.
CZYTAJ DALEJ

Czy dziś obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2025-05-02 05:23

monticellllo/pl.fotolia.com

W piątek 2 maja Katolików obowiązuje wtedy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy udzielona zostanie dyspensa przez biskupa diecezjalnego. Jak to wygląda w archidiecezji wrocławskiej?

„Piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje tylko w piątki, w które wypada uroczystość (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251). Zgodnie z „Tabelą pierwszeństwa dni liturgicznych”, zawartą w „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” w Mszale Rzymskim (str. [84]), w roku liturgicznym występują dwie oktawy, które mają różną rangę: oktawa Wielkanocy w randze uroczystości (grupa I - znosi “post piątkowy”) oraz oktawa Narodzenia Pańskiego w randze święta (grupa II - nie znosi “postu piątkowego”)
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Misjonarzy Oblatów w sprawie o. Tomasza Maniury OMI

2025-05-02 15:25

[ TEMATY ]

oświadczenie

oblaci

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Ojcowie Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej wydali oświadczenie w związku z informacją o rezygnacji o. Tomasza Maniury OMI z pełnionych przez niego funkcji. W tym kontekście informują o zgłoszeniu krzywdy przez osobę dorosłą i możliwości przekroczenia przez o. Maniurę VI przykazania Dekalogu. Informują też, że o. Maniura wyraził żal i gotowość współpracy w celu uzdrowienia bolesnej sytuacji. "Jako Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej wyrażamy głęboki ból i solidarność z osobami, które doznały krzywdy. Ponawiamy naszą gotowość do przyjęcia kolejnych zgłoszeń i wyjaśnienia wszelkich wątpliwości" - czytamy w oświadczeniu.

Publikujemy treść oświadczenia:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję