Reklama

Polska

Bp Libera: wspólnie praktykujmy ekumenizm miłosierdzia

Przedstawiciele płockich Kościołów chrześcijańskich wzięli udział 18 stycznia w nabożeństwie w świątyni ewangelickiej, inicjującym obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. „Wspólnie praktykujmy ekumenizm miłosierdzia” - zachęcił biskup płocki Piotr Libera, który był pierwszym biskupem katolickim w Płocku uczestniczącym w nabożeństwie w zborze ewangelickim.

[ TEMATY ]

ekumenizm

bp Libera

Maciek 86/wikipedia.pl

Bp Piotr Libera

W kazaniu bp Piotr Libera stwierdził, że Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Płocku, czyli doroczna „pielgrzymka ekumeniczna w Płocku”, mogłaby również nazywać się „kolędą”, ponieważ nawiedza się wówczas świątynie chrześcijańskie w mieście, starając się „uświęcić samych siebie”; jest modlitwa, rozmowa i rodzinna atmosfera.

Zaznaczył, że tegoroczny Tydzień Ekumeniczny rozpoczyna się w tym roku w zborze ewangelickim, gdyż mija 500 lat od kluczowego dla Reformacji dnia, kiedy to katolicki zakonnik – augustianin ojciec doktor Marcin Luter, ogłosił swoje 95 tez. Ocena tego wydarzenia „była i jest kwestią sporną”.

„Z jednej strony chcemy w tym roku celebrować miłość i łaskę Bożą, owo `usprawiedliwienie ludzkości jedynie przez łaskę`, które było i pozostaje główną troską Kościołów wyrosłych z dzieła Marcina Lutra. Z drugiej - podkreślamy ból spowodowany głębokimi podziałami, które dotknęły w XVI wieku Kościół zachodni. Chcemy to czynić, otwarcie ukazując i nazywając rany, a przede wszystkim dając sobie nawzajem sposobność do kolejnych kroków w stronę pojednania” – zaakcentował bp Libera.

Reklama

Odwołał się do wizyty ekumenicznej w Lund w Szwecji papieża Franciszka w listopadzie 2016 roku, gdy ten uznał, że” doktryna o usprawiedliwieniu wyraża istotę ludzkiego życia przed Bogiem”. Z tą istotą wiary ewangelickiej współbrzmi wybrane przez organizatorów tegorocznego tygodnia hasło „Miłość Chrystusa przynagla nas” – „Caritas Christi urget nos”.

„To Jego miłość, Jego łaska jest pierwsza. Pierwsza od naszych uczynków, pierwsza od ludzkich wzorców świętości, pierwsza od tradycji. O tym właśnie przypominają wielkiej rodzinie chrześcijańskiej ewangelicy. Wspólnie możemy głosić istotę naszej wiary i konkretnie ukazywać światu Boże miłosierdzie” – podkreślił hierarcha.

Odwołując się do sytuacji, gdy wiele mówi się o smogu, o tym, że Boże stworzenie powinno być chronione przed skażeniem, przed ekonomią, przypomniał ideę papieża Franciszka, aby każdy pierwszy piątek września był Dniem Stworzenia. W Niemczech jest on obchodzony jako Ekumeniczny Dzień Stworzenia.

Reklama

„Może on stać się wspaniałą okazją do dania świadectwa naszej wspólnej wierze w Boga jako Stwórcy, a także do przypomnienia o wspólnym zadaniu zachowania Bożego stworzenia. Przecież już w 2013 roku Kościoły w Polsce podpisały wspólny `Apel o ochronę stworzenia`, bardzo mądry, potrzebny i konkretny dokument” – stwierdził biskup płocki.

Zachęcił też do praktykowania „ekumenizmu miłosierdzia”. Powinien on oznaczać wspólną troskę o poprawę warunków życia w krajach, które masowo opuszczają uchodźcy. Cieszy więc akcja „Rodzina Rodzinie”, która polega na objęciu wsparciem przez polskie rodziny - rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Mogłoby to też być dzieło ekumeniczne.

Bp Libera podarował też ks. Szymonowi Czemborowi, proboszczowi Parafii Ewangelickiej w Płocku, unikatowy medal, wybity z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Z kolei gospodarz miejsca ks. Szymon Czembor przypomniał, że wspólna, ekumeniczna modlitwa, ma miejsce w Roku Reformacji, ogłoszonym 500 lat od wystąpienia Marcina Lutra.

„Jest wiele rzeczy, które nas łączą. Z prawosławnymi, to 1000 lat wspólnej historii, a z katolikami – 1500 jej lat. Cztery świece wigilijne, które palą się podczas naszego nabożeństwa, symbolizują wspólne dzieła: to troska o potrzebujących, o tych, którzy mają różnego rodzaju problemy” – zaznaczył proboszcz ewangelicki.

Podarował też przedstawicielom płockich Kościołów zbiory kazań na wszystkie niedziele roku autorstwa jego ojca – ks. Henryka Czembora, wykładowcy Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

Poza tym zgodnie ze zwyczajem w zborze ewangelickim, duchowni – reprezentanci Kościołów katolickiego, mariawickiego, prawosławnego i ewangelickiego, osobiście przed podanie ręki żegnali się z wszystkim uczestnikami nabożeństwa.

2017-01-18 20:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Koch: dialog w Kościele to wiarygodność w ekumenizmie

2020-07-23 16:48

[ TEMATY ]

ekumenizm

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Kurt Koch

Na polu ekumenizmu można by postępować w szybszym tempie. Boli mnie jednak, że w opinii publicznej trudności przypisuje się zawsze Kościołowi katolickiemu. Zbyt łatwo się zapomina, że przeszkody istnieją po obydwu stronach – powiedział kard. Kurt Koch, podsumowując swą trwającą już od dziesięciu lat posługę przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Przypominał on, że wciąż nie w pełni zostało podjęte zaproszenie, które Jan Paweł II skierował do wszystkich Kościołów chrześcijańskich, aby zaangażowały się one w otwarty dialog na temat takiego sprawowania prymatu biskupa Rzymu, by nie był on przeszkodą dla jedności, lecz służbą. Aktualnemu papieżowi bardzo zależy na rozwoju synodalności w Kościele katolickim. Temu tematowi poświęcił on przyszłe zgromadzenie synodalne. Franciszek podkreśla jednak nieustannie, że synodalność to nie parlament. Demokracja to procedura, która pozwala ustalić wolę większości, synodalność jest natomiast procedurą, która ma ułatwić dojście do jednomyślności. Tak długo się konfrontować, aż decyzje zostaną podjęte jednomyślnie. Jest ona o wiele bardziej wymagająca niż demokracja – wyjaśnia kard. Koch w wywiadzie dla szwajcarskiego portalu kath.ch.

Podkreśla on ponadto, że w ekumenizmie ważna jest zarówno pasja dla jedności, jak i cierpliwość. Nie chodzi tu bowiem o zjednoczenie tylko organizacyjne, lecz o jedność w wierze. Naszym celem nie są więc szybkie rozwiązania, lecz takie, które sprawdzą się w praktyce. Kard. Koch zauważa, że świadectwo jedności musimy też dawać w relacjach wewnątrzkościelnych. Jeśli katolicy nie potrafią prowadzić dialogu ze sobą nawzajem, ze swoim biskupem to nie są też wiarygodni na polu ekumenizmu.

CZYTAJ DALEJ

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy jutuby"

2020-08-07 10:30

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

youtube.com/wzn

"Przejmujemy jutuby" po katolicku? Teraz to możliwe!

Heres i Piotrek z grupy Wyrwani Z Niewoli wraz z dwoma księżmi Adamami nagrali katolicką wersję znanego hitu. Jak brzmi on z chrześcijańskimi wartościami na pierwszym planie? Posłuchajcie!

Jak piszą twórcy przeróbki:

Stworzenie oryginału piosenki „Przejmujemy jutuby”: jej nagranie, teledysk i montaż zajęło 24h. My podjęliśmy się wyzwania stworzenia parodii, która w całości zajęła nam 10h, ale jakby wiadomo nam było łatwiej.

Mamy nadzieję, że ta PARODIA dostarczy Wam uśmiechu i trochę przemyśleń.

Pax et bonum. Dzięki, że jest Was coraz więcej

Kocham Boga! Jezu dziękuje za to,że stworzyłeś takich wspaniałych ludzi!! - czytamy w komentarzach pod utworem

CZYTAJ DALEJ

Już jutro Świdnica będzie miała pierwszego diakona stałego

2020-08-09 09:59

[ TEMATY ]

Świdnica

diakon stały

Tadeszu Dubicki

źródło: www.diakonatstaly.opole.pl

Tadeusz Dubicki (po prawej), podczas przyjęcia posługi akolitatu.

Już w najbliższy poniedziałek 10 sierpnia, diecezja świdnicka będzie miała pierwszego diakona stałego.

Kandydatem do święceń będzie Tadeusz Dubicki, rodowity świdniczanin, pochodzący z paulińskiej parafii św. Józefa Oblubieńca NMP. Choć życie zawodowe i rodzinne Tadeusz już dawno sobie ułożył, to jednak przez lata czynił przemyślenia nad diakonatem stałym. To pragnienie już niebawem się spełni. Po długich przygotowaniach formacyjnych, po odbytych praktykach duszpasterskich Kościół go pośle, aby wypełniał jego trzy podstawowe zadania, posługę słowa, celebrację liturgii i uczynki miłości.

Warto przypomnieć, że urząd diakona, który w Kościele istniał od czasów apostolskich został przywrócony po przeszło 1000-letniej nieobecności. Sobór Watykański II w odpowiedzi na wiele głosów biskupów postanowił przywrócić urząd diakona stałego, który nie ma jednak prowadzić do zastąpienia księży, a jedynie uzupełniać ich posługę.

Tadeusz ma żonę i dwóch synów. Zawodowo prowadzi szkolenia z samoobrony w systemie Krav Maga i zajmuje się ochroną osobistą VIP-ów. Ukończył studia prawnicze, teologiczne i pedagogiczne, a także uczęszczał do Wyższej Szkoły Wojskowej. Przygotowując się do posługi w Kościele w Ośrodku Formacyjnym Diecezji Opolskiej ukończył Studium Uzupełniające do Diakonatu Stałego. Otrzymał posługę lektoratu i akolitatu. Zgodnie z przepisami otrzymał także pisemną zgodę żony. Jako diakon stały będzie mógł udzielać sakramentu chrztu, błogosławić małżeństwa, rozdzielać Komunię świętą, prowadzić pogrzeb czy wygłaszać kazania, natomiast nie będzie mógł spowiadać ani sprawować Eucharystii. Tadeusz będzie pierwszym diakonem nie tylko w diecezji świdnickiej, ale i całej metropolii wrocławskiej.

Święcenia odbędą się w katedrze świdnickiej. Data uroczystości nie jest przypadkowa, bowiem 10 sierpnia w kościele przypada wspomnienie św. Wawrzyńca, najsłynniejszego diakona, który pochodził z Hiszpanii. Był archidiakonem papieża św. Sykstusa II, odpowiedzialnym za majątek diecezji rzymskiej.

Święceń udzieli bp Marek Mendyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję