Reklama

Watykan

Kard. Nichols o „Misericordia et misera”: wspaniałe zakończenie Roku Miłosierdzia

Jako "naprawdę wspaniałe zakończenie Roku Miłosierdzia” określił arcybiskup Westminsteru kard. Vincent Gerard Nichols list apostolski „Misericordia et misera”. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego podkreślił, że ten tekst Franciszka dobrze oddaje rzeczywistość Jubileuszu, jakiej doświadczyli pasterze Kościoła katolickiego Anglii i Walii.

[ TEMATY ]

Franciszek

Rok Miłosierdzia

episkopat.pl

Kard. Vincent Nichols

Kard. Vincent Nichols

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jednocześnie purpurat odniósł się do tych tematów dokumentu, na których skupiła się prasa. „No cóż, obawiam się, że światowe media często wybierają niewłaściwe hasła. Podstawowym tematem tego listu jest tak naprawdę podkreślenie fundamentalnego kształtu i celu reformy, jaką papież wytrwale chce przeprowadzić w każdym z nas' - zaznaczył katolicki prymas Anglii.

Zwrócił uwagę, że Ojciec Święty mówi w swym tekście w sposób bardzo jasny, że "wymiar, w jakim Kościół ma wzrastać, to kultura miłosierdzia i opisuje ją jako wymagający wielu lat wysiłek nawrócenia duszpasterskiego". "Pomaga nam to zrozumieć Franciszka i to, czego on chce. A zezwolenie na odpuszczenie grzechu aborcji tak naprawdę w porównaniu z tym nie stanowi sprawy najważniejszej" - oświadczył kardynał. Zauważył, że w wielu diecezjach na świecie podobne pozwolenia już istnieją.

Według rozmówcy rozgłośni papieskiej "dla przytłaczającej większości katolików najważniejsze w liście Ojca Świętego, w Roku Miłosierdzia i tym, który mamy przed sobą, jest to, byśmy rozumieli i tworzyli jasne pojmowanie miłosierdzia Bożego jako rzeczywistości dającej nam nadzieję". Papież pięknie opisuje miniony rok, nazywając go "nowym nawiedzeniem Pańskim" oraz zachęca nas, byśmy za nie dziękowali i nadal obchodzili miłosierdzie każdego dnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2016-11-25 20:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania czeka na Papieża w 2015 roku

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Hiszpania czeka na papieża w 2015 roku. Do Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej wpłynęło już zaproszenie dla Franciszka na obchody 500. rocznicy urodzin św. Teresy od Jezusa w Avili. O możliwej wizycie papieża z tej okazji mówił już przewodniczący hiszpańskiej konferencji episkopatu, kard. Antonio María Rouco Varela po swej rozmowie z Franciszkiem 6 lipca br. Z kolei ordynariusz Avili, bp García Burillo był u Ojca Świętego 1 czerwca, przedstawiając plan obchodów jubileuszowych.
CZYTAJ DALEJ

Duda o wyborach na CPAC: wierzę, że Polacy wybiorą wolność i uczciwość, a nie cynizm i draństwo

2025-05-28 08:38

[ TEMATY ]

USA

Polska

Polska

Prezydent Andrzej Duda

wybory 2025

CPAC

PAP/Darek Delmanowicz

Wierzę głęboko, że w wyborach Polacy wybiorą wolność i uczciwość, a nie cynizm i draństwo – powiedział we wtorek w Jasionce prezydent Andrzej Duda. Dodał także, że od początku swojej prezydentury robi wszystko, aby zacieśniać więzi ze Stanami Zjednoczonymi.

Duda był jednym z mówców podczas odbywającej się we wtorek w podrzeszowskiej Jasionce konferencji CPAC. Według prezydenta, miejsce to od niedawna ma szczególny wymiar dla relacji polsko-amerykańskich. "To miejsce, w którym jeszcze do niedawna zakwaterowani byli żołnierze armii Stanów Zjednoczonych, którzy tutaj trzymali pieczę nad Polską, trzymali pieczę nad tym, co dzieje się na Ukrainie" - podkreślił.
CZYTAJ DALEJ

Rzym: Msza św. w intencji kanonizacji bł. Prymasa Tysiąclecia

2025-05-28 19:29

[ TEMATY ]

bł. kard. Stefan Wyszyński

Vatican Media

W dniu liturgicznego wspomnienia bł. Prymasa Tysiąclecia, w Bazylice Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu odprawiono Mszę św. w intencji jego kanonizacji. Przewodniczył jej nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. W homilii przypomniał, że kard. Wyszyński pozostaje wzorem budowania jedności, opartej na prawdzie i pokorze.

Uroczystość, która odbyła się w kościele tytularnym Prymasa Tysiąclecia z inicjatywy ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej, Adama Kwiatkowskiego, zgromadziła przedstawicieli Polonii i kapłanów, posługujących w Rzymie i w Watykanie, a także polskich dyplomatów we Włoszech. Była okazją zarówno do dziękczynienia za życie i wzór, jaki pozostawił społeczeństwu Polskiemu bł. kardynał Stefan Wyszyński, jak też do wspólnej modlitwy o jego kanonizację.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję