Reklama

Duchowość

Poznań: Ekumeniczne Święto Biblii po raz piętnasty

Modlitwa z bratem Aloisem z Taizé, nabożeństwo słowa w poznańskiej katedrze, warsztaty biblijne oraz koncert zespołu Trzecia Godzina Dnia (TGD) - to wydarzenia przygotowane z okazji piętnastego Ekumenicznego Święta Biblii. Jubileuszowe świętowanie rozpocznie się 23 października pod hasłem: „Jak matka pociesza syna, tak Ja będę was pocieszał” (Iz 66,13).

[ TEMATY ]

Biblia

BillionPhotos.com/Fotolia.com

Temat został zaproponowany, jak zawsze, przez Towarzystwo Biblijne.

„Od strony historycznej to szczególny moment dla Izraela. Izraelici wracają do swojego kraju po niewoli babilońskiej, odbudowują świątynię, ale towarzyszą temu różne napięcia i rozczarowania. Izajasz z jednej strony wzywa do nawrócenia, do zbliżenia się do Boga, a z drugiej ukazuje matczyny obraz Boga. Bóg jest pełen troski, chce pocieszyć swój lud, ale najpierw Izrael musi do Niego przyjść” − tłumaczy ks. dr Tomasz Siuda, współprzewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej.

Reklama

Podkreśla, że w obecnej sytuacji światowej te słowa również są aktualne, wskazują bowiem, gdzie tak naprawdę mamy szukać pocieszenia. „W kontekście Ekumenicznego Święta Biblii pokazują nam, że Bóg objawiony w Jezusie Chrystusie może niwelować wszystkie nasze niejasności” − zaznacza ks. dr Siuda.

Ekumeniczne Święto Biblii rozpoczną warsztaty biblijne „Macierzyński obraz Boga w Biblii”, które poprowadzi ks. dr Grzegorz Giemza, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej.

Organizatorzy, Poznańska Grupa Ekumeniczna, zapraszają na warsztaty do Centrum Jana Pawła II przy ul. św. Rocha 10.

Reklama

Tradycyjnie, najważniejszym punktem Ekumenicznego Święta Biblii będzie nabożeństwo słowa, któremu w poznańskiej katedrze będą współprzewodniczyć abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, oraz prezbiter Mateusz Wichary, zwierzchnik Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP. Nabożeństwo odbędzie się 26 października o godz. 18.30.

Gościem specjalnym poznańskiego świętowania będzie br. Aloise. „Obecność przeora Wspólnoty Ekumenicznej z Taizé to dla nas wielkie wyróżnienie, a zarazem potwierdzenie słuszności naszej działalności. Wiemy, że bracia z Taizé cenią inicjatywy prowadzone przez Poznańską Grupę Ekumeniczną” − zauważa ks. dr Siuda.

Br. Aloise będzie przewodniczył modlitwie młodzieży 27 października o godz. 17.30 w kościele pw. św. Michała przy ul. Stolarskiej. Półtorej godziny później rozpocznie się sesja jubileuszowa Poznańskiej Grupy Ekumenicznej, podczas której przeor Wspólnoty Ekumenicznej z Taizé wygłosi wykład pt. „Pojednanie − przyjąć innego”.

Podczas XV Ekumenicznego Święta Biblii nie zabraknie też wydarzeń kulturalnych. We wtorek, 25 października, w Galerii Miejskiej „Arsenał” przy Starym Rynku, odbędzie się wernisaż wystawy „Biblia w grafikach Jerzego Piotrowicza”. Dzień wcześniej będzie można posłuchać koncertu popularnego zespołu TGD w kościele pw. Nawiedzenia NMP na poznańskich Ratajach.

Poznańska Grupa Ekumeniczna spotyka się od 15 lat przynajmniej raz w miesiącu na modlitwie i przygotowaniu różnych inicjatyw ekumenicznych. "Wierzymy, że jest to z Bożą pomocą i że idziemy w dobrym kierunku” − zaznacza ks. dr Siuda. Uważa, że spotkania chrześcijan różnych tradycji na fundamencie słowa Bożego to swoisty ewenement na skalę Polski. „Na płaszczyźnie Poznańskiej Grupy Ekumenicznej nie tylko budujemy dialog między katolikami i niekatolikami, ale równocześnie dialog jest budowany między różnymi wspólnotami niekatolickimi” − zauważa.

Ks. dr Siuda przywołuje też słowa kard. Kocha, który zauważył, że „ekumenizm jest powrotem do źródła”. „Idziemy po dwóch różnych brzegach rzeki, ale zbliżamy się do siebie, zmierzając do strumienia. Chrystus zaczyna nas zbliżać” − dodaje kapłan.

Organizatorem ekumenicznego święta jest Poznańska Grupa Ekumeniczna, do której należą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Rzymskokatolicki, Kościół Polskokatolicki, Kościół Zielonoświątkowy.

Szczegółowy program Ekumenicznego Święta Biblii znajduje się na stronie www.archpoznan.pl.

2016-10-22 10:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Wypędzajcie złe duchy”

W świecie biblijnym powszechne było przekonanie, że demony zamieszkują w człowieku opętanym jak w obcym mieszkaniu, a egzorcyści mają władzę ich wypędzania. Nauczanie i czyny zbawcze Jezusa potwierdzają to przekonanie w całej pełni. Władzę nad złymi duchami przekazał Zbawiciel swoim uczniom. Słyszymy dzisiaj w Ewangelii początek wielkiej mowy misyjnej. Po wyborze dwunastu apostołów Jezus udziela instrukcji, która będzie zawsze aktualna dla udających się w drogę misjonarzy. Środowisko kulturowe Nowego Testamentu znało liczne rytuały i formuły zaklęć potrzebne do walki ze złymi duchami. Praktyki te nie mają już znaczenia dla apostołów Jezusa. On wypędza demony samym słowem (por. Mt 8, 16). Zaznacza przy tym, że pewien rodzaj złych duchów można pokonać jedynie modlitwą i postem (por. Mk 9, 29).

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję