Reklama

Polska

Ksiądz Popiełuszko był prawdziwym świadkiem miłosierdzia

Ksiądz Popiełuszko był prawdziwym świadkiem miłosierdzia - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy świętej w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w 32. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. księdza Popiełuszki. W liturgii wzięli udział politycy i działacze „Solidarności”, której patronem jest ks. Jerzy.

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

ks. Jerzy Popiełuszko

kard. Kazimierz Nycz

Grzegorz Jakubowski / KPRP

Msza św. w sanktuarium bł. Księdz Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie w 32. rocznice męczeńskiej śmierci ks. Jerzego

Msza św. w sanktuarium bł. Księdz Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie w 32. rocznice męczeńskiej śmierci ks. Jerzego

Nawiązując do Ewangelii o obumierającym ziarnie, metropolita warszawski przypomniał, że Kościół i Eucharystia są owocami ziarna, które obumarło na krzyżu – Jezusa Chrystusa. Podkreślił, że człowiek musi obumierać i poświęcać się z dnia na dzień. Jako przykład takiej postawy wskazał kanonizowaną niedawno Matkę Teresę z Kalkuty oraz św. Joannę Berettę Mollę.

Stwierdził jednak, że przypowieść o obumierającym ziarnie Kościół odnosi przede wszystkim do męczenników, zarówno tych z pierwszych wieków chrześcijaństwa, jak i z XX i XXI wieku. Przypomniał, że wśród nich znajduje się ks. Jerzy Popiełuszko.

Reklama

- Był kapłanem. Jego życie było stosunkowo krótkie. Szczególnie znanym stał się w ostatnich latach swojego życia, kiedy w Polsce wybuchł stan wojenny, kiedy trzeba było stanąć przy robotnikach, przy zdelegalizowanej „Solidarności”, przy ludziach chorych, cierpiących, przy pielęgniarkach. To był prawdziwy świadek miłosierdzia – powiedział metropolita warszawski.

Grzegorz Jakubowski / KPRP

Msza św. w sanktuarium bł. Księdz Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie w 32. rocznice męczeńskiej śmierci ks. Jerzego

Msza św. w sanktuarium bł. Księdz Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie w 32. rocznice męczeńskiej śmierci ks. Jerzego

Zdaniem kard. Nycza słowa o ziarnie odnieść trzeba również do dzisiaj żyjących i chodzących po tym świecie ludzi, którzy się poświęcają służąc innym. – My, którzy mamy wokół siebie tylu ludzi czekających na pomoc, nie możemy pozostać głusi na słowa Ewangelii (…): „Błogosławienie miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” – powiedział arcybiskup.

Hierarcha przypomniał ostatnią homilię ks. Popiełuszki, wygłoszoną w dniu swojej śmierci – 19 października 1984 roku. Wskazał, że jest ono nie tylko testamentem błogosławionego, ale jest też swoistą syntezą jego świętości. Zwrócił uwagę na przytoczony wtedy cytat z Jana Pawła II, w którym ks. Jerzy apelował o ludzi sumienia. – Trzeba się w życiu kierować swoim prawym, uformowanym sumieniem, w którym słyszymy głos Boga – zacytował. Przypomniał również wołanie ks. Jerzego o godność życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.

Reklama

- Ważne jest, abyśmy ciągle wracali do przykładu i orędownictwa błogosławionego ks. Jerzego – wskazał metropolita warszawski podkreślając, że wszyscy jesteśmy spadkobiercami jego orędzia, które było jednocześnie orędziem Ewangelii i Jana Pawła II.

Grzegorz Jakubowski / KPRP

Przy grobie bł. Księdz Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie w 32. rocznice męczeńskiej patrona Solidarności

Przy grobie bł. Księdz Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie w 32. rocznice męczeńskiej patrona Solidarności

Tradycyjnie już, w uroczystościach w rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana ludzi pracy wzięli udział przedstawiciele ludzi pracy z całej Polski. Na Żoliborzu obecni byli także przedstawiciele stołecznej służby zdrowia, których bł. ks. Jerzy Popiełuszko był kapelanem oraz rodzina błogosławionego.

W Eucharystii uczestniczyła m.in. premier Beata Szydło oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, a także parlamentarzyści, samorządowcy i działacze NSZZ „Solidarność”. Do kościoła św. Stanisława Kostki przybyli również mieszkańcy Warszawy, którzy przed 32 laty modlili się w tym miejscu podczas Mszy za Ojczyznę.

Ks. Jerzy Popiełuszko, ur. w 1947 w Suchowoli na Podlasiu. Był m.in. duszpasterzem służby zdrowia i młodzieży, kapelanem Huty „Warszawa”, inicjatorem Mszy za Ojczyznę w stanie wojennym i pielgrzymek ludzi pracy na Jasną Górę, które gromadziły tysiące osób. W nauczaniu podejmował aktualne problemy moralne i polityczne, bronił prawdy i godności człowieka. Był atakowany i wielokrotnie przesłuchiwany przez aparat władzy państwowej. 19 października 1984 został porwany przez oficerów SB w Górsku k. Torunia i zamordowany. Pochowany na terenie kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie. Został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r.

2016-10-19 20:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęła się ogólnopolska zbiórka pamiątek po bł. ks. Popiełuszce

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu oraz Sanktuarium Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki w Warsza

Pod hasłem „Popiełuszko-Pamiętam” Muzeum i Ośrodek Dokumentacji Bł. ks. Jerzego Popiełuszki działające przy parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie rozpoczęło ogólnopolską zbiórkę pamiątek po bł. Popiełuszce. – To dzisiejsze spotkanie wpisuje się w cały wysiłek Kościoła warszawskiego, żeby postać ks. Jerzego była nieustannie żywa - mówił dzisiaj podczas konferencji prasowej bp Rafał Markowski.

„Jest to postać niezwykle ważna dla nas kapłanów, dlatego że choć przeżył w kapłaństwie tylko 12 lat, to przez ten czas potrafił to robić zgodnie z tym, na czym polega istota kapłaństwa, którą jest oddanie się misji Chrystusa i Jego Ewangelii w sposób bezgraniczny, łącznie z oddaniem życia. To jest nauka, która jest niezwykle ważna dla każdego kapłana” - podkreślił bp Markowski.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję