Reklama

Niedziela Legnicka

Inauguracja roku akademickiego w legnickim Seminarium

[ TEMATY ]

seminarium

inauguracja

rok akademicki

Ks. Waldemar Wesołowski

„Uczcie się patrzeć na świat oczami Kościoła” – powiedział do kleryków, przełożonych i zaproszonych gości ks. prof. Waldemar Chrostowski podczas Mszy św. rozpoczynającej uroczystą inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy.

W poniedziałek 10 października Mszy św. w kaplicy seminaryjnej przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Przy ołtarzu stanęli również bp Marek Mendyk i bp senior Stefan Cichy, przełożeni, wykładowcy oraz księża proboszczowie, którzy przybyli na inaugurację. W Eucharystii uczestniczyli także rodzice alumnów I roku oraz zaproszeni goście.

W homilii ks. Chrostowski podkreślił, że Jezus, choć był otaczany przez tłumy, które go uwielbiały, nie uległ pokusie popularności. Potrafił mówić o rzeczach trudnych, mało popularnych. To wynikało z jego troski o sprawiedliwość i boży porządek.

Reklama

Ks. Profesor zauważył, że dzisiaj wielu ludzi wpada w pułapkę takiej pokusy, również dotyczy to ludzi Kościoła. „Dziś wielu liczy na rozgłos, popularność, stąd rodzi się pokusa mówienia tego, co się ludziom podoba, czego ludzie chcą słuchać” – mówił kaznodzieja. Odnosząc się do sceny rozmnożenia chleba i chęci obwołania Jezusa królem, ks. Chrostowski zaznaczył, że w czasach Jezusa, jak i dziś jest wielu, którzy nie rozumieją znaczenia dokonywanych znaków. „Cuda, jakich dokonywał Jezus miały doprowadzić ludzi do głębszej rzeczywistości, jaką jest Bóg. Natomiast w oczach ludzkich Jezus musiał nieustannie uwiarygodniać się wobec człowieka, któremu znaków ciągle było mało. Słuchający Jezusa chcieli, aby On spełniał każde ich życzenie. Wygląda to tak, jakby Bóg musiał ciągle coś udowadniać przed człowiekiem” – powiedział. A przecież w cudzie rozmnożenia chleba chodziło o zapowiedź nowego pokarmu, pokarmu na życie wieczne, które da swoim wiernym Jezus po swoim zmartwychwstaniu. Ta rzeczywistość zawarta jest w Eucharystii.

W dalszej części homilii ks. profesor mówił o konieczności przejścia od „wiary w Boga” do „uwierzenia Bogu”, z którego rodzi się potrzeba przemiany serca, nawrócenia. „Z zawierzenia Bogu ma wyrastać nasza wiara” – stwierdził ks. Chrostowski. Na zakończenie życzył wszystkim, zwłaszcza alumnom, by uczyli się patrzeć na świat oczami Kościoła. „Nie chodzi o to, by patrzeć na Kościół oczami świata, jak wielu dzisiaj chce, ale patrzeć na świat oczami Kościoła” – zakończył.

Po wspólnej modlitwie, dalsza część uroczystości miała miejsce w auli seminaryjnej. Po odśpiewaniu przez chór pieśni „Gaude Mater”, wszystkich przybyłych powitał ks. Piotr Kot, rektor seminarium. Natomiast ks. Paweł Wołczański przedstawił sprawozdanie z działalności seminarium w ubiegłym roku akademickim. Następnie trzech nowych pracowników kurii i seminarium, ks. dr Mariusz Habiniak, ks. dr Jacek Wojeński oraz ks. mgr Tomasz Kołodziej, złożyło wyznanie wiary. Po czym 8 alumnów I roku studiów złożyło swoje przyrzeczenia i otrzymało indeksy z rąk ks. prof. Rajmunda Pietkiewicza, prorektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Reklama

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski wręczył nagrody klerykom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki naukowe.

>p>ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Zobacz zdjęcia: Inauguracja roku w legnickim seminarium

Po tej części przyszedł czas na wykład inauguracyjny, który wygłosił ks. prof. Waldemar Chrostowski, który mówił o „Eucharystii pierwszych chrześcijan według świadectwa Dziejów Apostolskich”. Wychodząc od obrazu świątyni jerozolimskiej i ofiar tam składanych, przeszedł do śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, które dało początek nowej erze. To, co dokonywało się w czasach Starego Przymierza, w Jezusie nabrało nowego sensu. On jest Barankiem, który jeden raz ofiarując swoje życie, gładzi grzechy świata. Od tej pory ta tajemnica zawiera się w Eucharystii. W dalszej części wystąpienia ks. Profesor mówił o tym, jak kształtowała się świadomość eucharystyczna i przezywanie Eucharystii w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

Uroczystość inauguracji podsumował bp Zbigniew Kiernikowski, a zakończyło ją błogosławieństwo Księży Biskupów i odśpiewanie hymnu „Gaudeamus igitur”.

Obszerna relacja dźwiękowa z tej uroczystości dostępna jest na stronie Radia Plus Legnica www.legnica.fm

2016-10-13 13:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pogłębić wiedzę

Niedziela częstochowska 43/2019, str. 8

[ TEMATY ]

studia

instytut

inauguracja

rok akademicki

Beata Pieczykura/Niedziela

Studenci WIT to zarówno świeccy, jak i osoby konsekrowane

Społeczność Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie 18 października z ufnością zainaugurowała nowy rok akademicki

Studia w Wyższym Instytucie Teologicznym im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości w Częstochowie to nasza pasja – mówi Agnieszka z Kielc, studentka pierwszego roku. W podobnym tonie wypowiadają się Mateusz z parafii Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Ostrowach n. Okszą i Piotr z parafii św. Marcina w Zadrożu, przyszli organiści ze Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej. Studenci, zarówno wierni świeccy, jak i osoby konsekrowane, pragną poddać umysły Prawdzie, a serca otworzyć na Miłość. Dlatego Ewa z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pajęcznie chce „poznać Pana Boga, pokochać Go bardziej, dzielić się Nim z innymi, a w przyszłości pracować z dziećmi i młodzieżą”. Magda i Joanna przeżywają formację u Sióstr Misjonarek Klaretynek w Aleksandrii. – Nasi przełożeni posłali nas na studia, ponieważ są one jednym z podstawowych i ważnych elementów formacji; zdobycie wykształcenia teologicznego to tak naprawdę poznawanie Boga – powiedziała Magda. Zebranych na inauguracji roku akademickiego 2019/2020 w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie powitał ks. dr Mikołaj Węgrzyn, dyrektor WIT: – Ośmielamy się śmiałością nie ludzką, ale pochodzącą od Ducha Świętego podjąć studia teologiczne, którym towarzyszy formacja do dojrzałego życia chrześcijańskiego i podjęcie różnych form ewangelizacji we współczesnym świecie. Z tej okazji Mszy św. w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo. Do „uczestników zmagań o komplementarność wiary i rozumu” ksiądz arcybiskup powiedział: – Prośmy Ducha Świętego o pogłębienie naszej wiary i ludzkiej współpracy w tym dziele, którym jest Uniwersytet i nasz Instytut.

Po immatrykulacji studentów I roku, wręczeniu dyplomów magisterskich, dyplomów i świadectw Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej wykład inauguracyjny „Teologiczne recepty na kryzys Kościoła w Polsce” wygłosił ks. dr hab. Damian Wąsek.

W ub.r. akademickim w Instytucie studiowało 125 studentów na studiach magisterskich i podyplomowych. W warsztatach biblijnych uczestniczyło 59 osób. Stopień magistra teologii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie jest związany umową z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie) uzyskało 9 osób, a studia podyplomowe ukończyło 7 osób.

CZYTAJ DALEJ

Wieluń/ 60 osób mogło zarazić się koronawirusem w salonie fryzjerskim

2020-05-28 17:56

[ TEMATY ]

Wieluń

koronawirus

fryzjer

PAP

Nawet 60 klientów, którzy w ostatnich dniach korzystali z usług salonu fryzjerskiego w Wieluniu (Łódzkie), mogło zarazić się koronawirusem podczas kontaktu z jedną z fryzjerek. Zakażenie u kobiety wykryto podczas testów prowadzonych wśród rodzin związanych z fabryką mebli w Kępnie.

Jak podało Radio Łódź, wieluński sanepid wszczął w środę dochodzenie epidemiologiczne wobec 60 osób, które odwiedziły w ostatnich dniach jeden z salonów fryzjerskich w Wieluniu. Działania podjęto po tym, jak obecność koronawirusa potwierdzono u pracującej tam fryzjerki. Kobieta została przebadana w ramach testów prowadzonych wśród rodzin związanych z fabryką mebli w Kępnie, gdzie wystąpiło ognisko zakażeń koronawirusem.

PAP

Według dyrektorki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieluniu Barbary Sułkowskiej, służby sanitarne posiadają listę wszystkich 60 klientów salonu. Po ustaleniu, jak długo trwał kontakt z zakażoną fryzjerką, inspektorzy będą kierować poszczególne osoby na kwarantannę lub pod nadzór epidemiologiczny.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ mhr/

CZYTAJ DALEJ

Papież do Centrum Astalli: dziękuję za obronę prawa do azylu

2020-05-29 20:52

[ TEMATY ]

uchodźcy

Włochy

jezuici

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek postawił jezuickie Centrum Astalli, jako przykład pracy na rzecz migrantów i uchodźców, który może wzbudzić w naszym społeczeństwie odnowione zaangażowanie w autentyczną kulturę przyjęcia i solidarności. Działające od prawie 40 lat centrum podejmuje wiele działań, które służą obronie praw tych, którzy przybywają do Włoch uciekając od wojny i przemocy.

Centrum Astalli służy uchodźcom w wielu ośrodkach na terenie Włoch w procesie integracji ze społeczeństwem. Ojciec Święty napisał list do dyrektora rzymskiego oddziału, który, w różnych punktach Wiecznego Miasta, tylko w ubiegłym roku objął pomocą 11 tys. uchodźców i osób ubiegających się o azyl. Franciszek doskonale zna realia tego jezuickiego dzieła, które odwiedził zaraz na początku swego pontyfikatu. Apelował wówczas o solidarność z ludźmi potrzebującymi wszelkiej pomocy. Wielokrotnie powtórzył trzy słowa, które według niego powinny być kluczem do postawy wobec najbiedniejszych imigrantów i uchodźców: „bronić, służyć, towarzyszyć”.

W obecnym liście skierowanym do o. Camillo Ripamontiego, przy okazji publikacji dorocznego raportu mówiącego o działaniach podejmowanych przez Centrum Astalii, Franciszek dziękuje za odwagę z jaką stawia ono wyzwaniu migracji, przede wszystkim broniąc prawa do azylu w naszych czasach, gdy tak wielu ludzi musi uchodzić przed wojnami, prześladowaniami i poważnymi kryzysami humanitarnymi. Papież dziękuje jezuitom i wolontariuszom zaangażowanym w prowadzenie centrum za to, że przyjmują potrzebujących z braterską miłością. Zachęca wszystkich, by nie tracili nadziei na świat pełen pokoju, sprawiedliwości i międzyludzkiego braterstwa.

Centrum Astalli wydaje każdego dnia 15 tys. ciepłych posiłków, udziela schronienia uchodźcom oraz zapewnia im opiekę medyczną i pomoc prawną.
Prowadzeni też szkoły języka i kultury włoskiej, aby ułatwić integrację w społeczeństwie. Centrum powstało w 1981 roku w Rzymie, z inicjatywy ówczesnego generała jezuitów o. Pedro Arrupe, głęboko dotkniętego tragedią tysięcy Wietnamczyków uciekających z rozdartego wojną kraju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję