Reklama

Franciszek

Papież do włoskich biblistów: ludzka godność a bogactwa

O godności człowieka mówił Franciszek 15 września w czasie audiencji dla Włoskiego Towarzystwa Biblijnego. Zorganizowało ono od 12 do 16 września w auli Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie 44. Krajowy Tydzień Biblijny pod hasłem „Uczyńmy człowieka – mężczyznę i niewiastę” (Rdz 1, 26-27). Jest on poświęcony relacji między mężczyzną a kobietą w Piśmie Świętym. Papież przypomniał, że wiele mówił o tym św. Jan Paweł II w pamiętnym cyklu katechez środowych, które wygłosił na początku swego pontyfikatu.

[ TEMATY ]

Biblia

Franciszek

Z faktu, iż zostaliśmy stworzeni przez Boga na Jego obraz i podobieństwa, wynika wielka godność wszystkich ludzi, tak mężczyzn, jak i kobiet - podkreślił mówca. Jednocześnie przestrzegł przez groźbą degradacji tej godności, którą obdarzył nas Bóg. "Ujmując to w języku piłkarskim, można powiedzieć, że człowiek może «sam sobie strzelić gola». Dzieje się tak wtedy, gdy poddajemy w dyskusję tę godność, gdy popadamy w bałwochwalstwo, gdy robimy w swym sercu miejsce dla bożków" - tłumaczył Ojciec Święty.

Reklama

Przypomniał, że podczas wyjścia z Egiptu "gdy ludzie się niecierpliwili, bo Mojżesz opóźniał swój powrót z góry Synaj, byli kuszeni przez diabła i zrobili sobie bożka (por. Wj 32). A bożek był ze złota. Wszystkie idole mają w sobie coś ze złota!”. Papież zwrócił uwagę, że wskazuje to na „siłę przyciągania, jakie mają w sobie bogactwa. Człowiek traci swą godność, kiedy w jego sercu bogactwa zajmują miejsce Boga”.

„Natomiast Bóg dał nam tę godność, że jesteśmy Jego dziećmi. Stąd też pytanie: jak mogę dzielić się tą godnością tak, by rozwijała się ona w pozytywnej wzajemności? Jak mogę to czynić w taki sposób, żeby drugi człowiek czuł się godny? Jak mogę «zarażać» godnością? Kiedy ktoś pogardza, segreguje, dyskryminuje, to wtedy nie «zaraża» godnością, ale czyni coś wręcz przeciwnego. Dobrze nam zrobi częste zadawanie sobie pytania: jak przyjmuję swoją godność? Jak pozwalam jej wzrastać? I dobrze będzie nam zrobić też rachunek sumienia, aby odkryć, czy i kiedy nie «zarażamy» godnością naszego bliźniego” - zauważył Franciszek.

2016-09-15 21:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abraham – Ojciec naszej wiary. Cz. 1. Człowiek, który przeszedł przez piekło

Wiemy już, gdzie rozgrywają się biblijne historie, więc zacznijmy poznawać ludzi, o których często słyszymy, a których niejednokrotnie mało znamy.

CZYTAJ DALEJ

Anioł z Katynia

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 46-47

[ TEMATY ]

historia

Katyń

Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Pozostało po niej kilka zdjęć i czaszka. Janina Lewandowska, córka naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, to jedyna kobieta zamordowana w Katyniu.

O zbrodni katyńskiej pisze się najczęściej w kontekście masowej rzezi, ludobójstwa. Wśród tysięcy ofiar rzadko zatrzymujemy się na indywidualnym losie człowieka. Z Janiną Lewandowską jest inaczej, trudno bowiem przejść obojętnie wobec śmierci najsłabszej osoby – uczestnika dramatu, który rozegrał się w Katyniu.

CZYTAJ DALEJ

Ośno Lubuskie. Biskup poświęcił sztandar leśników

2021-09-23 10:40

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Nadleśnictwo Ośno Lubuskie

Karolina Krasowska

Biskup poświęcił nowy sztandar ośniańskich leśników

Biskup poświęcił nowy sztandar ośniańskich leśników

Bp Tadeusz Lityński poświęcił nowy sztandar Nadleśnictwa Ośno Lubuskie. Sztandar został nadany z okazji 75. rocznicy istnienia jednostki. Uroczystość odbyła się podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jakuba.

Fotogaleria Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję