Reklama

Niedziela Częstochowska

Wygrali z nałogiem, dziś dostrzegają piękno życia

[ TEMATY ]

trzeźwość

Wojciech Mścichowski

„Pije Kuba do Jakuba, Jakub do Michała. Pijesz ty, piję ja, kompanija cała”. Niestety to nie tylko słowa biesiadnej piosenki, lecz tragiczna polska rzeczywistość. Pomimo szeroko zakrojonej akcji uświadamiającej o szkodliwości spożywania alkoholu, Polacy nie przestają pić. Bulwersuje fakt, że nawet apele Episkopatu o sierpniową trzeźwość narodu nie przynoszą oczekiwanych skutków wśród członków społeczności Kościoła katolickiego. Grzech pijaństwa nadal traktowany jest przez katolików w bardzo liberalny sposób.

O tym, że z nałogiem alkoholizmu można zerwać świadczą organizowane od 25 lat w Olsztynie k/Częstochowy Ogólnopolskie Spotkania „trzeźwych alkoholików”. Inicjatorami i organizatorem Ogólnopolskiego Przeglądy Abstynenckiej Twórczości Artystycznej są Trzeźwościowe Stowarzyszenie Kulturalno – Turystyczne w Katowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie, zaś duszą i sercem przedsięwzięcia, Eugeniusz Poloczek - prezes Stowarzyszenia i Mariola Matysek – dyrektor GOK.

Reklama

Celem imprezy gromadzącej corocznie kilkaset niepijących alkoholików, przybywających całymi rodzinami niemal z całej Polski jest promocja trzeźwego stylu życia, prezentacja wieloaspektowej twórczości artystycznej, wskazanie sposobu na wypełnienie niepijącym alkoholikom czasu wyrwanego ze szponów nałogu, uświadomienie, że Bóg potrzebuje każdego, a w walce z nałogiem człowiek nigdy nie pozostaje sam. Wszystko to połączone z dobrą zabawą, zdrową rywalizacją, konkursami, warsztatami artystycznymi, atrakcjami dla dzieci.

Tegoroczny XXV Przegląd „Zamczysko 2016” odbywający się w Ogrodach Plebańskich na zaproszenie proboszcza miejscowej parafii, ks. prał. Ryszarda Grzesika, tradycyjnie w dniach poprzedzających ostatnią niedzielę sierpnia – miesiąca trzeźwości, ubogacili obecnością m. in. politycy, ludzie związani ze światem kultury i sztuki, krajowi animatorzy kultury abstynenckiej, coraz liczniejsi przedstawiciele Samorządów.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Zobacz zdjęcia: Spotkania „trzeźwych alkoholików”

Reklama

Pośród licznych, pełnych ekspresji i wdzięku koncertów, tematycznych warsztatów oraz przejmujących świadectw warto wymienić widowisko interaktywne wg pomysłu, w reżyserii i scenografii Józefa Brody z Koniakowa i Wiesława Dziewita z Dąbrowy Górniczej pt. „Z ziemi ku niebu” wystawione w miejscowej świątyni z udziałem uczestników Przeglądu. Treść spektaklu skierowała myśli widza ku Bogu, pobudziła do refleksji nad życiem, przypomniała, że wszyscy jesteśmy świątynią Ducha Świętego, każdy Boży dzień powinien pachnieć jak świeży chleb, a trzeźwe i kochające się rodziny mogą stanowić raj już tu na ziemi.

Jak każdego roku integralną częścią Spotkań była Msza św. odprawiona w olsztyńskim kościele w intencji osób i rodzin z problemami uzależnień. Wspólnie dziękowano Bogu za każdy dzień darowany w trzeźwości, błagając o światło Ducha Świętego dla tych którzy jeszcze błądzą.

Miłym akcentem tegorocznego spotkania było uhonorowanie uczestników oraz tych dzięki którym impreza od wielu lat nabiera blasku, nagrodami, dyplomami „Olsztyńskimi aniołami”. Pośród wyróżnionych znalazł się także piszący te słowa red. Wojciech Mścichowski. Trzeba dodać, że wysoki poziom prezentowanych utworów muzycznych i poetyckich wpisał Przegląd Abstynenckiej Twórczości Artystycznej na listę znaczących imprez kulturalnych Olsztyna.

2016-08-28 18:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O krok od Boga

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu zobowiązuje do tego, by podzielić się z czytelnikami historią programu 12 kroków Anonimowych Alkoholików i nadzieją, która z niego płynie. Niezwykłość programu – potwierdzona milionami trzeźwych alkoholików oraz ludzi, którzy wychodzili dzięki niemu z różnych nałogów – pozwala sądzić, że 12 Kroków dostaliśmy od samego Boga.

Każdego roku na alkoholizm – śmiertelną i nieuleczalną chorobę – zapada wiele tysięcy ludzi. Polska na pewno nie jest maruderem w tej statystyce. Kiedy jesienią 1974 r. w Poznaniu powstawały pierwsze wspólnoty Anonimowych Alkoholików, panowało powszechne przeświadczenie (zresztą nie tak dalekie od prawdy), że w PRL pije każdy. Butelka była pożądanym prezentem, środkiem płatniczym, towarzyszką podpisywania umów oraz pieczętowania uroczystości rodzinnych i kościelnych. Była przedmiotem pożądania i zguby dla milionów. Czy dziś jest inaczej? Zmieniło się to, że nikt spośród uzależnionych od alkoholu nie zostanie pozostawiony samemu sobie. W całej Polsce odbywa się ponad 1,2 tys. mityngów.

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Brązowy medalista olimpijski tuż po zdobyciu medalu całuje krzyżyk. Kim jest Patryk Dobek?

2021-08-05 10:49

[ TEMATY ]

sport

świadectwo

świadectwo wiary

PAP

Patryk Dobek

Patryk Dobek

Patryk Dobek zaraz po zdobyciu brązowego medalu olimpijskiego w biegu na 800 m. wyciągnął i ucałował krzyżyk.

- Piękny obrazek z wczorajszego dnia. Patryk Dobek zaraz po zdobyciu brązowego medalu olimpijskiego w biegu na 800 metrów wyciągnął i ucałował krzyżyk. Wielkie gratulacje dla Patryka i wszystkich pozostałych naszych medalistów, którzy dostarczają nam mnóstwa wzruszeń - pisze na swoim profilu fb Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję