Reklama

Świat

Kard. Parolin apeluje o pojednanie wśród chińskich katolików

O pojednanie wśród chińskich katolików zaapelował kard. Pietro Parolin. W wywiadzie dla włoskiego dziennika „Avvenire” sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił, że w Chinach nie ma dwóch Kościołów katolickich - jednego wiernego papieżowi, drugiego podporządkowanego władzom.

[ TEMATY ]

apel

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Twierdzenie, że w Chinach istnieją dwa różne Kościoły nie odpowiada ani rzeczywistości historycznej, ani przeżywaniu wiary przez chińskich katolików. Chodzi raczej o dwie wspólnoty, obie pragnące żyć w pełnej komunii z następcą Piotra. Każda z nich niesie z sobą historyczny bagaż momentów wielkiego świadectwa i cierpienia, co mówi o złożoności i sprzecznościach tego olbrzymiego kraju. Kościół w Chinach ma postacie heroicznych świadków Ewangelii, rzekę świętości, często ukrytą lub wielu nieznaną - mówił hierarcha.

Ujawnił, że „życzeniem Stolicy Apostolskiej” jest to, aby „w niedalekiej przyszłości obie te wspólnoty pojednały się, zaakceptowały, okazywały i przyjmowały miłosierdzie dla wspólnego głoszenia Ewangelii, które byłoby naprawdę wiarygodne”. - Papieżowi Franciszkowi leży na sercu przezwyciężenie napięć i podziałów z przeszłości, aby można było pisać nową kartę historii Kościoła w Chinach - zaznaczył kard. Parolin. Wyraził nadzieję, że taka droga budowania „przede wszystkim mostów braterstwa i komunii” stałaby się „wymownym przykładem dla całego świata”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Watykański sekretarz stanu przyznał, że kontakty między Stolicą Apostolską i władzami Chin „są kontynuowane w duchu dobrej woli obu stron”. - Stolicy Apostolskiej szczególnie leży na sercu to, by chińscy katolicy mogli przeżywać w sposób pozytywny swą przynależność do Kościoła, a jednocześnie być dobrymi obywatelami i przyczyniać się do umacniania harmonii całego chińskiego społeczeństwa. A to dlatego, że katolicy w Chinach są w pełni Chińczykami, a zarazem w pełni katolikami - stwierdził hierarcha.

Jego zdaniem „droga wzajemnego poznania i zaufania” wymaga jednak od obydwu stron „czasu, cierpliwości i dalekowzroczności”. - Chodzi o znalezienie realistycznych rozwiązań dla dobra wszystkich - podkreślił kard. Parolin.

2016-08-25 17:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel Prezydium Episkopatu ws. zatrzymania aborcji eugenicznej

[ TEMATY ]

apel

aborcja

eugenika

Bożena Sztajner/Niedziela

– Serdecznie prosimy wiernych o modlitwę w intencji ochrony życia dzieci nienarodzonych. Apelujemy do wszystkich parlamentarzystów, aby uszanowali prawo do życia każdego człowieka i przyjęli obywatelski projekt ustawy „Zatrzymaj aborcję” – czytamy w komunikacie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z 10 stycznia.

Publikujemy treść apelu:
CZYTAJ DALEJ

Zmarł Papież Franciszek, czas rozpoczynania procesów, nowych impulsów i otwartych drzwi

Dziś rano (21 kwietnia 2025 r.) zmarł Papież Franciszek. Pontyfikat Ojca Świętego Franciszka był pełen podróży, reform, dokumentów, restrukturyzacji instytucji kościelnych, zaangażowania na rzecz pokoju, ubogich i migrantów. Był osadzony na horyzoncie nowości i braterstwa.

Pontyfikat Jorge Maria Bergolio był pierwszym pod wieloma względami. Był on pierwszym papieżem z zakonu jezuitów; pierwszym Papieżem pochodzącym z Ameryki Łacińskiej; pierwszym, który przyjął imię Franciszek bez liczby porządkowej; pierwszym wybranym, gdy poprzednik wciąż żył; pierwszym, który zamieszkał poza Pałacem Apostolskim; pierwszym, który odwiedził kraje, gdzie jeszcze nie był żaden Papież – od Iraku po Korsykę –; pierwszym, który podpisał Deklarację Braterstwa z jednym z największych autorytetów islamskich.
CZYTAJ DALEJ

Wierni wspominają Franciszka: przywrócił skromność, promował wspólnotę, pokazywał, że Chrystus żyje

2025-04-22 07:24

[ TEMATY ]

Argentyna

śmierć Franciszka

PAP/EPA/STRINGER

Franciszek walczył przeciwko nierówności i wykluczeniu, kładł nacisk na skromność i troskę o potrzebujących, zbliżył Kościół do ludzi, pokazywał, że Chrystus żyje – powiedzieli PAP uczestnicy mszy w intencji zmarłego papieża w katedrze w La Placie w Argentynie.

Podczas mszy pożegnalnej w poniedziałek wieczorem czasu miejscowego (w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego) katedra, jedna z największych w Ameryce Południowej, wypełniła się po brzegi wiernymi. Wielu siedziało na podłodze, ponieważ w ławach nie było już miejsc.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję