Reklama

Parafia pw. Matki Bożej Gromnicznej w Mostach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Goleniów
Siedziba: Mosty 2
Liczba wiernych: 2080
Kapłani: proboszcz ks. Henryk Dudzik
Kościoły filialne: Danowo - pw. Matki Bożej Częstochowskiej, Maciejewo - pw. św. Kazimierza
Kaplica: Budno pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Wspólnoty: Żywy Różaniec (4 róże), Rada Parafialna, Rady Kościołów i Kaplicy, schola dziewczęca, ministranci (40)
Czasopisma: „Moja Rodzina”, „Miłujcie się”, „List”, „Trzeźwymi bądźcie”, „Niedziela” - 10 egzemplarzy

Parafia Mosty obejmuje 9 miejscowości w promieniu 6 km od kościoła parafialnego. Mosty są największą wsią w gminie Goleniów położoną na Równinie Nowogardzkiej, w odległości ok. 10 km na wschód od Goleniowa, przy drodze łączącej Goleniów z Maszewem. Wieś powstała w średniowieczu. Do końca XV w. była lennem rycerskiego rodu von Viesen. W wiekach XVI-XVIII władał nią wywodzący się z Flandrii ród Flemingów (przybył na Pomorze w XIII w.). W XIX w. właściciele zmieniali się często (rodziny von Petersdorff, von Blankschein, zarządca dóbr Karol Karbe, von Scheven). Od 1850 r. wieś należała do rodziny von Flugge i była ich własnością do roku 1945. Do dzisiaj zachował się we wsi pałac ostatnich właścicieli wzniesiony ok. 1910 r. Dzisiaj użytkuje go Państwowy Dom Dziecka.
Tutejszy późnogotycki kościół powstał w końcu XV w. Do budowy użyto głazów granitowych. W 1721 r. dobudowano do niego drewnianą wieżę zachodnią o podstawie czworobocznej i ośmiobocznej drugiej kondygnacji pokrytej gontem. W XIX w. kościół przebudowano. Powstało wówczas pięcioboczne prezbiterium z czerwonej cegły od wschodu, z ostrołukowymi oknami. Od północnego wschodu dostawiono zakrystię. Dolna, czworoboczna, kondygnacja wieży została obudowana ceglanymi ścianami, powstał ceglany neogotycki portal zachodni. Budowlę przykrywa dach dwuspadowy, na prezbiterium pięciospadowy, kryty dachówką. Wieża przykryta jest wysokim blaszanym dachem. Ma on kształt ośmiobocznej iglicy zwieńczonej kulą i sterczyną.
Kościół jest jednonawowy: długość wynosi 24,24 m; szerokość zaś 11,74 m. Jednoprzestrzenne wnętrze kościoła przykrywa strop drewniany z desek. Prezbiterium oddzielone od nawy szerokim, ostrym łukiem tęczowym przykryte jest sklepieniem krzyżowo-żebrowym. W trzech ostrołukowych oknach prezbiterium znajdują się neogotyckie XIX-wieczne witraże z przedstawieniami figuralnymi błogosławiącego Chrystusa Króla w środku, św. Piotra (płn.) i św. Pawła (płd.). Pod środkowym witrażem tabernakulum, na nim figurka Matki Bożej Fatimskiej. Na ścianie wschodniej nawy z lewej strony tryptyk Matki Bożej Częstochowskiej Królowej, w jego skrzydłach powstanie kościuszkowskie 1794 r. i powstanie styczniowe 1863/64 r. Wyżej nad tryptykiem obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Po prawej stronie w kutej metalowej prostokątnej ramce pięć rzeźbionych figurek zapewne ze średniowiecznego ołtarza. Na ścianie pd. umieszczone są na konsolach rzeźby św. Piotra i św. Pawła. Wzdłuż ścian płn. i zach. ustawione są drewniane empory chóru w kształcie litery L, na zachodniej emporze są organy.
Ksiądz Proboszcz zawiózł mnie do dwóch kościołów filialnych. Pierwszy z nich, kamienny z przełomu XV i XVI w. we wsi Danowo, po II wojnie doprowadzony został do ruiny. Mieszkańcy wsi sami przystąpili do jego odbudowy na zasadzie rekonstrukcji. Trwała ona w latach 1994-95, już za pobytu w Mostach ks. H. Dudzika. Świątynia została poświęcona 28 sierpnia 1995 r. przez abp. Mariana Przykuckiego. Drugi kościół znajduje się we wsi Maciejewo. To miejsce znane jest z położonego nad Jeziorem Lechickim malowniczego XIX-wiecznego pałacu, też związanego z rodem Flemingów. Od 1982 r. mieści się w nim hotel. Zachowało się sporo z pierwotnego wyposażenia pałacu (kominki, piece, sztukaterie i boazerie). Niewiele siedzib ziemiańskich na Pomorzu po zniszczeniach wojny i powojennej dewastacji jest tak dobrze utrzymanych. Stąd w jego niepowtarzalnych wnętrzach wielu nowożeńców urządza wesela. Często pary, które organizują przyjęcie weselne w pałacu, chcą także ślub zawrzeć na miejscu, w neogotyckim kościele. Wychodząc tym potrzebom naprzeciw, nawiązując też poniekąd do dawnego zwyczaju patronatu, obecni właściciele pałacu w Maciejewie - Arkadiusz i Grażyna Grochulscy zainteresowani są dobrym stanem kościoła. W chwili mojego pobytu w Maciejewie w kościele trwał remont wieży i montaż nowego chóru. Państwo Grochulscy deklarowali środki na pomalowanie świątyni. Byłem też we wsiach Budno i Burowo, w których wcześniej istniejące kościoły rozebrano po II wojnie światowej. W pierwszej z nich na zarośniętym terenie trudno było doszukać się nawet fundamentów kościoła. Miejscowy sołtys przyznał w rozmowie, że dojrzewa myśl uporządkowania tego miejsca będącego także wcześniej przykościelnym cmentarzem. Obecnie Budno korzysta z kaplicy urządzonej w pomieszczeniu dawnego PGR-u. W Burowie, gdzie mieszka 30 rodzin, początkowo gromadzono się na modlitwę na terenie pokościelnym, wznosząc krzyż i stawiając ławki. Z czasem zaczęto korzystać z pomieszczenia stołówki w mieszczącym się po sąsiedzku Ośrodku Szkoleniowo-Wychowawczym Uniwersytetu Szczecińskiego. W ostatnich latach sprawiono nowe witraże dla kościołów w Mostach (1995 r.) i w Maciejewie (1998 r.) oraz dokonano zmiany pokrycia dachów w Mostach (1996 r.) i w Maciejewie (2001 r.).
Kościół parafialny w Mostach został poświęcony 3 kwietnia 1946 r. Do 1957 r. dwa razy w miesiącu Mszę św. odprawiał ks. Franciszek Włodarczyk, chrystusowiec z Goleniowa (dziś jedna z ulic w tym mieście nosi jego imię). Parafię w Mostach powołał dekretem z 28 czerwca 1957 r. bp Teodor Bensch z terenów wyłączonych z parafii Goleniów i Maszewo.
Parafią administrowali księża: Władysław Wąchal (1957-61), Edward Koper (1961-68), Eugeniusz Jurek (1968-94). Od 5 listopada 1994 r. proboszczem jest ks. Henryk Dudzik. Ksiądz Proboszcz po święceniach kapłańskich otrzymanych w 1975 r. pracował jako wikariusz w Drawsku Pomorskim, w Poznaniu w parafii pw. Maryi Królowej, w Krokowej koło Wajcherowa, w Dąbkach w Ośrodku Rekolekcyjno-Wypoczynkowym dla Księży, w Stryszawie w Ośrodku Rekolekcyjnym Ruchu Światło-Życie, w Warszawie w parafii pw. św. Kazimierza (jako duszpasterz akademicki i prezbiter wspólnoty neokatechumenalnej). Następnie został proboszczem w Złocieńcu, dalej w Wierzchowie Pomorskim, Przemoczu, skąd przybył do Mostów.
W niedzielę Msza św. odprawiana jest w Mostach o godz. 8.00 i 12.00 (zimą o 12.00 i 15.00), w Maciejewie o 10.00, w Danowie o 11.00. W sobotę Msza św. sprawowana jest w Mostach o 16.30, w Budnie o 17.15 i w Burowie o 18.30. W dni powszednie Msza św. odprawiana jest w Darowie w czwartek o godz. 19.00 (zimą o 18.00), w pozostałe dni o 16.30 w Mostach. Frekwencję na niedzielnych Eucharystiach Ksiądz Proboszcz ocenił na 35%, najwyższa jest w Danowie.
Ks. H. Dudzik rocznie udziela około 45 tys. Komunii św. W ostatnich dwóch latach Ksiądz Proboszcz miał w parafii 50 chrztów i odprowadził na miejsce wiecznego spoczynku 23 parafian. Ma pod swoją opieką 27 chorych.
Na terenie parafii istnieje przedszkole (liczące 47 dzieci), szkoła podstawowa (290 uczniów) i gimnazjum (140 uczniów). W przedszkolu i gimnazjum uczy Ksiądz Proboszcz. On też przygotowuje dzieci do przyjęcia sakramentu I Komunii św. Łącznie uczy 12 godzin. Szkołę podstawową i klasę I A gimnazjum katechizuje Elżbieta Nedochoda (22 godziny). Około 70-80 dzieci przebywa w Państwowym Domu Dziecka w Mostach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowo Jezusa i Jego przykazania są miłością

2024-04-15 13:22

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-11.

Czwartek, 2 maja. Wspomnienie św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła

CZYTAJ DALEJ

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

[ TEMATY ]

Nikaragua

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Walczący od kilku lat z Kościołem katolickim reżim Daniela Ortegi zamknął Muzeum Jana Pawła II, w którym znajdowały się przedmioty, jakich papież używał podczas swoich dwóch wizyt w Nikaragui, w 1983 i 1996 roku. W otwartej z udziałem Ortegi w 2016 roku placówce można było zobaczyć m.in. książkę z homiliami Jana Pawła II, jego buty, szaty liturgiczne, krzyż pektoralny, ręczniki, których używał oraz medal upamiętniający papieską wizytę. Znajdowała się tam również replika ołtarza, przy którym papież sprawował Eucharystię, oraz replika papamobile, z którego korzystał podczas pobytu w Nikaragui.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związana jest ze ślubami lwowskimi Jana Kazimierza - wyjaśnia o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Śluby te były wyrazem wdzięczności za cudowną obronę Jasnej Góry i ocalenie Ojczyzny. Jan Kazimierz obrał wtedy Maryję Królową i Matką swoją i swoich poddanych, całego królestwa. - Ciekawą rzeczą jest to, że Maryja sama wybrała sobie ten tytuł, bo w 1608 r. objawiła się mieszkającemu w Neapolu włoskiemu misjonarzowi, o. Juliuszowi Manicinelli z zakonu jezuitów, który był czcicielem polskich świętych - dodał o. Bortnik. Włoski misjonarz podczas modlitwy zastanawiał się nad najpiękniejszym tytułem, jakim uhonorować można Matkę Bożą. Ukazała mu się wtedy sama Maryja pytając, dlaczego nie nazwie Jej Królową Polski. Maryja uzasadniła swoją prośbę tym, że jest to naród, który sobie wybrała, naród, który Ją czci. Kiedy w 1610 r. o. Manicinelli przyjechał do Polski i odprawiał Mszę św. w katedrze na Wawelu kolejny raz objawiła mu się Matka Boża ponawiając swoje życzenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję