Reklama

Kolej zmieniła zasady kursowania części pociągów w Krakowie

We wtorek wieczorem tłumy pielgrzymów wracające po mszy na Błoniach zablokowały dworzec kolejowy w Krakowie. Policja zapewniała bezpieczeństwo, wyprowadzając pielgrzymów na okoliczne place. Według służb prawdopodobną przyczyną zatorów mogły być opóźnienia w przyjeździe niektórych pociągów, spowodowane burzami w sąsiednich województwach.

W środę poinformowano, że pociągi przyjeżdżające i wyjeżdżające w godz. 20–24 z kierunku Tarnów i Nowy Sącza, będą kończyły i rozpoczynały jazdę na dworcu Kraków Główny. Dotychczas planowano, że ich stacją docelową będzie Kraków Płaszów.

"Dodatkowe miejsce zatrzymania składów ułatwi dojazd i wyjazd wielu pielgrzymom, dla których centrum Krakowa jest najwygodniejszym miejscem dojścia do kolei" – wskazano w komunikacie.

Kolejarze w komunikacie poinformowali także, że od środy przed dworcem Kraków Główny ustawione będą specjalne barierki. Mają one pomóc w bezpiecznej organizacji przemieszczania się pielgrzymów na perony.

Reklama

„Duże grupy, wracające z wieczornych spotkań bezpieczniej i sprawniej będą mogły dojść do peronów. Przy wsiadaniu do pociągów będzie zapewniona wymagana ilość miejsca” – dodano w komunikacie.

Dodatkowi wolontariusze mają pomagać w sprawnym przemieszczaniu się pielgrzymów do i z pociągów oraz właściwym wyborze miejsc wsiadania i wysiadania, a także kierowaniu podróżnych na właściwe perony.

PKP Intercity poinformowała także, że jej pociągami można podróżować wyłącznie na podstawie biletów. „Identyfikatory ŚDM czy opaski lub bilety innych przewoźników nie będą honorowane na pokładach pociągów PKP Intercity” – wskazano w komunikacie.

Reklama

„Pojawiły się pewne wątpliwości w tej sprawie, dlatego chcemy na wszelki wypadek poinformować o tym” – powiedziała PAP rzeczniczka PKP Intercity Beata Czemerajda.(PAP)

krm/ akw/

2016-07-27 23:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Msza św. "dla Korpoludków" - duchowa propozycja dla pracowników korporacji

[ TEMATY ]

27.07

Graziako

Ludzie, którzy osiągnęli pewną stabilizację w biznesie, zaczynają szukać czegoś więcej: jedni sportu, inni kultury, a jeszcze inni świata duchowego, który często jest na wyciągnięcie ręki - mówi w rozmowie z KAI Grzegorz Matya, pomysłodawca comiesięcznych Mszy św. "dla Korpoludków", odprawianych w kościele pw. Wszystkich Świętych w warszawskim Śródmieściu. Wspólna modlitwa i spotkanie dyskusyjne to zaproszenie dla pracowników stołecznych korporacji.

Od początku roku z myślą o pracownikach warszawskich korporacji raz w miesiącu w śródmiejskim kościele pw. Wszystkich Świętych odprawiana jest Msza św., po której odbywa się dyskusja oparta o wybrany fragment Pisma Świętego. Na Mszy św. "dla Korpoludków" i "Spotkaniu z dyskusją o korpo-życiu" gromadzą się m.in. prawnicy, handlowcy, doradcy finansowi i osoby pracujące na kierowniczych stanowiskach warszawskich korporacji.

Jak mówi w rozmowie z KAI pomysłodawca projektu, Grzegorz Matya, który sam pracuje w korporacji, ten projekt jest próbą odpowiedzi na duchowe potrzeby osób pracujących w tym specyficznym środowisku.

- Pomysł wziął się z naszych rozmów i spotkań, z których wynikało, że wielu z nas żyje według pewnych wartości i ma swoje przemyślenia. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że ciężko nam znaleźć recepty na życie skierowane do takiej grupy, jak my - wyjaśnia inicjator projektu. To właśnie refleksji nad codziennymi wyzwaniami służy comiesięczna modlitwa, połączona z rozważaniem tekstu biblijnego.

"Ten fragment Pisma Świętego próbujemy odnieść do tego, co się dzieje w naszym życiu, więc nawet jeśli w rozmowie bierze udział tylko kilka osób, to jest ona bardzo interesująca, ze względu na zupełnie nowe spostrzeżenia i doświadczenia, którymi się dzielimy. To jest dyskusja typowo korporacyjna i ciekawe jest przeniesienie pewnych narzędzi i zachowań, które towarzyszą nam na co dzień właśnie do takiej dyskusji" - mówi Matya.

Pomysłodawca Mszy św. "dla Korpoludków" dodaje, że kolejne spotkania potwierdzają potrzebę rozmowy i wspólnych przemyśleń, a zainteresowanie inicjatywą rośnie z miesiąca na miesiąc. Tym bardziej, że - jak mówi - choć pracownicy środowiska korporacyjnego na co dzień nie afiszują się ze swoją religijnością i traktują ten temat z dystansem, mają jednak duże potrzeby duchowe.

"Ludzie, którzy osiągnęli pewną stabilizację w biznesie, zaczynają szukać czegoś więcej: jedni sportu, inni kultury, a jeszcze inni świata duchowego, który często jest na wyciągnięcie ręki" - wyjaśnia. Jak dodaje, pracownikom korporacji często towarzyszą także dylematy moralne wynikające ze specyfiki wykonywanego zawodu i pokusy związane ze stylem pracy w tym środowisku.

Inspiracją do pogłębienia dyskusji są także różnorodne lektury, a podsumowaniem i rozszerzeniem comiesięcznych refleksji jest strona internetowa sykomora24.pl oraz fanpage na Facebooku "Sykomora między biurowcami".

"Kiedy Zacheusz wchodził na sykomorę, nie wiedział, co się stanie. Wszedł tam z ciekawości. My także chcemy wejść: dać szansę sobie i innym. Ale czy zostaniemy zauważeni i zawołani - kto to wie? Jeśli coś z tego wyrośnie, to nie będzie tak do końca nasza zasługa" - mówi inicjator comiesięcznych spotkań.

Kolejna z comiesięcznych Mszy św. "dla Korpoludków", po której rozpocznie się spotkanie dyskusyjne, odbędzie się dziś o godz. 18.00. Tak, jak poprzednie spotkania, odbędzie się w warszawskim kościele pw. Wszystkich Świętych, w pobliżu którego znajdują się siedziby wielu korporacji.

CZYTAJ DALEJ

Metropolita poznański w imieniu Stolicy Apostolskiej zajmie się sprawą biskupa kaliskiego

2020-06-02 20:46

[ TEMATY ]

episkopat

Konferencja Episkopatu Polski

EPISKOPAT.PL

Stolica Apostolska upoważniła abp. Stanisława Gądeckiego do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony duchownych.

Publikujemy treść komunikatu metropolity poznańskiego w sprawie biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.

Komunikat metropolity poznańskiego w sprawie biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka

1. W następstwie formalnego zgłoszenia przekazanego do Stolicy Apostolskiej w dniach 18 i 20 maja 2020 r., Kongregacja ds. biskupów, w oparciu o motu proprio Ojca Świętego Franciszka Vos estis lux mundi (art. 10 §1), pismem z dnia 26 maja 2020 r. upoważniła arcybiskupa metropolitę poznańskiego do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych.

2. Ta decyzja odpowiada pragnieniu Ojca Świętego Franciszka ochrony osób małoletnich i dochodzenia do prawdy co do postawionych zarzutów.

3. Do czasu podjęcia innych decyzji, Kongregacja ds. biskupów przeniosła na arcybiskupa metropolitę poznańskiego wyłączną kompetencję do zajmowania się sprawami oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej, czy to będących już w toku, czy też nowych.

Poznań, dnia 2 czerwca 2020 roku.

CZYTAJ DALEJ

Sursum Corda – pielgrzymuj duchowo i wyślij swoją intencję

2020-06-04 16:43

Anna Bandura

Droga Papieska, Ząb

W tym roku pielgrzymka „Sursum Corda” z Zakopanego do Ludźmierza przybierze inną formę. Organizatorzy zachęcają do duchowej łączności i przesyłania intencji modlitewnych.

Ze względu na trwającą epidemię pielgrzymka będzie miała charakter symboliczny. TV Podhale oraz sanktuarium ludźmierskie przeprowadzą facebookową transmisję wydarzenia.

Ramowy plan transmisji pielgrzymki 6 czerwca 2020 r. z Zakopanego do Ludźmierza (podane godziny są orientacyjne):

• ok. 7.00 – rozpoczęcie pielgrzymki w sanktuarium MB Fatimskiej na Krzeptówkach

• ok. 10.00 – I część Różańca

• ok. 12.00 – Anioł Pański i II część Różańca

• ok. 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia i konferencja ks. Wojciecha Węgrzyniaka

• ok. 17.00 – III część Różańca

• ok. 18.00 – Msza św. na zakończenie pielgrzymki w sanktuarium ludźmierskim

Intencje na pielgrzymkę można przesyłać:

- na e-mail: 23sursumcorda@gmail.com do piątku, 5 czerwca, do godz. 18.00. Intencje przesłane do tego czasu, będą odczytane podczas modlitwy różańcowej

- przez sms-a pod nr tel. numer 573 476 204 (zwykły koszt sms-a). Intencje przez sms-a można przesyłać także w trakcie trwania pielgrzymki, do godz. 16.00 (przesłane do tej godziny również będą odczytane)

- przez Facebooka, pod transmisją wydarzenia  (te intencje nie będą odczytywane na głos podczas modlitwy)

Organizatorzy zachęcają do duchowej łączności w trakcie pielgrzymki. Jednocześnie ksiądz Jerzy Filek, kustosz sanktuarium ludźmierskiego, zaprasza do osobistego udziału w Eucharystii w bazylice MB Ludźmierskiej o godz. 18. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję