Reklama

Z wizytą w parafii

Piękna ziemia i dobrzy ludzie

Piękne jeziora, wyniosłe wzgórza, urocza kaplica w Studziance, a nade wszystko dobrzy, bogobojni mieszkańcy - tak prezentuje się odwiedzającym tę ziemię parafia Żałe. Położoną w dekanacie rypińskim wspólnotę wizytował 11 października bp Roman Marcinkowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Anny w Żałem

Patronka parafii: św. Anna
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Anny
Dekanat: rypiński
Miejscowości: Balin, Borzymin (część), Kleszczyn, Nadróż, Radzynek, Ruda, Somsiory, Żałe, Pinino, Przyrowa, Piskorczyn
Proboszcz: ks. mgr Grzegorz Mazurkiewicz
W parafii działają: Rada Parafialna, Akcja Katolicka, grupa lektorów, ministranci, schola, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, Koła Żywego Różańca (4), parafialny zespół charytatywny, asysta procesyjna
Współpracują z parafią: jednostki OSP w Żałem i Nadrożu
Kościół filialny: kaplica w Studziance
Msze św. w niedzielę:
kościół parafialny: 9.00, 11.00, 12.30 (poza okresem wakacyjnym)
kościół filialny: w okresie wakacyjnym - 7.45

Charakterystyka parafii

Jak przypomniał w wygłoszonym podczas wieczornej Mszy św. sprawozdaniu proboszcz ks. Grzegorz Mazurkiewicz, parafia Żałe została erygowana w XIII w. Obecny kościół powstał w latach 1930-39, kiedy proboszczem był ks. Eustachy Rogowski. 2 czerwca 1939 r. świątynia została konsekrowana przez bł. bp. Leona Wetmańskiego.
Parafia liczy obecnie 2380 osób, jest położona na terenie trzech gmin i ma charakter typowo rolniczy. Zmorą życia parafialnego są jednak duże odległości z niektórych wsi do kościoła, wynoszące nawet ponad 10 km.
Problemy parafii Żałe nie różnią się od kłopotów mieszkańców innych podobnych miejscowości. Wśród zasadniczych kwestii, napawających troską, Duszpasterz wymienił biedę, bezrobocie, alkoholizm oraz coraz częstsze małżeństwa niesakramentalne.

Duszpasterstwo

Ksiądz Biskup zapoznał się także z działalnością duszpasterską wspólnoty. W każdą niedzielę odprawiane są trzy Msze św., na które uczęszcza ok. 25% wiernych. Jak zaznaczył ks. Mazurkiewicz, wiele osób przystępuje do spowiedzi i Komunii św. Przed Mszą św. poranną śpiewane są Godzinki, przed Sumą zaś parafianie odmawiają Różaniec. Niektórzy parafianie uczestniczą we Mszy św. także w dni powszednie. Specyficzne jest to, że wiele osób prosi o modlitwę nie tylko w intencji zmarłych (jak się to dzieje w większości parafii), lecz także w intencjach dziękczynnych.
W parafii organizowane są rekolekcje adwentowe i wielkopostne. W Wielkim Poście odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej, zaś we wszystkie środy w ciągu roku Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wiosną w poszczególnych wsiach odbywa się poświęcenie pól.
O innych kwestiach duszpasterskich mówili przedstawiciele parafian, którzy zaprezentowali poszczególne grupy działające we wspólnocie. Jako pierwszy wystąpił przedstawiciel 30-osobowej grupy ministrantów, którzy służą do Mszy św. w każdą niedzielę i święta. Spośród nich rekrutują się też lektorzy oraz kolporterzy prasy katolickiej. Inna grupa duszpasterska to liczące 65 osób Koło Misyjne działające w Szkole Podstawowej w Nadrożu. Dziełem Koła była m.in. znajdująca się w kościele wystawa, ukazująca Jana Pawła II jako misjonarza ludzkości.
W parafii działają też 4 koła różańcowe - są w nich osoby należące do Żywego Różańca już od ponad 50 lat (!). Członkinie KŻR gromadzą się na wspólnej modlitwie w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, odmawiają też Różaniec przed niedzielną Sumą.
W Żałem jest też grupa angażująca się w działalność charytatywną. Parafialny Zespół Caritas zajmuje się m.in. zbiórką odzieży, przeprowadzeniem Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i akcji Chleb Miłości. Do jego zadań należy też pomoc w znajdowaniu kandydatów na kolonie oraz systematyczne uczestnictwo w szkoleniach Caritas.
Jak niemal w każdej parafii, tak też i tu działa asysta procesyjna, która - nie bez pewnych trudności - ostatnio odmłodziła swój skład. W pierwsze niedziele miesiąca asysta troszczy się o oprawę adoracji i procesji eucharystycznej, cotygodniową niedzielną Liturgię upiększa zaś swym śpiewem schola.
Prężnie działa w Żałem także Akcja Katolicka, będąca m.in. sponsorem nagród dla dzieci na zakończenie roku szkolnego. Staraniem członków tej organizacji wydano także książeczkę o sanktuarium w Studziance.
Na terenie parafii działają też 2 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej - w Nadrożu i Żałem. Włączają się w życie religijne parafii m.in. przez sprawowanie warty przy Grobie Pańskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Osiągnięcia gospodarcze

Troskę o materialne dobro parafii dzieli z Księdzem Proboszczem Rada Parafialna, której przedstawiciel przybliżył prace dokonane w ostatnim czasie. „Mimo narastającej biedy i bezrobocia, powodującego, że wiele osób dojeżdża do pracy nawet do odległej o niemal 200 km Warszawy, udaje się w naszej parafii prowadzić na bieżąco prace gospodarcze” - mówił przedstawiciel rady. Wśród wykonanych dzieł znalazło się pomalowanie i złocenie ołtarza głównego i jednego z ołtarzy bocznych, zakup nowych żyrandoli oraz montaż instalacji elektrycznej do nich, pozłocenie monstrancji, zakupy nowych paramentów liturgicznych. Nakładem parafii pomalowano 200 m ogrodzenia, zabezpieczono i odnowiono kaplicę w Studziance, poprzez: cyklinowanie podłogi, gruntowne oczyszczenie i kilkakrotne pomalowanie ścian środkami zabezpieczającymi. W ubiegłym roku w głównej alei cmentarza zostało ułożone ok. 500 m² kostki polbrukowej, założono też nową bramę i zbudowano podjazd dla wózków, odnowiono też i wzmocniono jedną stronę ogrodzenia. Dobiega też końca postępowanie administracyjne związane z założeniem ksiąg wieczystych.

Wizyta Księdza Biskupa

W trakcie wizytacji Ksiądz Biskup dwukrotnie celebrował Eucharystię. W trakcie porannego spotkania w parafialnej świątyni zaprezentowały się działające we wspólnocie grupy. W homilii Ksiądz Biskup podziękował za zaangażowanie ich uczestnikom, zwrócił również uwagę na wychowawczy aspekt działalności ruchów i stowarzyszeń katolickich. „Często narzekamy, że tyle zła w naszym kraju, że młode pokolenie coraz gorsze - tymczasem tu widzimy dużą grupę dzieci i młodzieży służących Chrystusowi. Tu uczą się one dobrego życia, tu zdobywają swoje szlify w człowieczeństwie, tu wreszcie stają się coraz bardziej odpowiedzialnymi chrześcijanami” - mówił Biskup Roman. Po Mszy św. wszyscy obecni w kościele przeszli na cmentarz parafialny, gdzie Ksiądz Biskup poprowadził modlitwę za zmarłych.
Wieczorna Eucharystia połączona została z uroczystym ingresem oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania. Ksiądz Biskup poświęcił także odnowiony ołtarz główny i jeden z ołtarzy bocznych. W trakcie homilii zwrócił się zaś do bierzmowanych, mówiąc: „Kiedyś rodzice za was zdecydowali o przyjęciu sakramentu chrztu. Taka jest kolej rzeczy - człowiek najpierw żyje pod opieką rodziców, potem dorasta i sam podejmuje decyzje. W cykl waszych życiowych decyzji wpisuje się ta o przyjęciu sakramentu bierzmowania. Pytałem was, jakich łask oczekujecie od Boga w tym sakramencie. Gdyby jakiś z waszych kolegów zapytał was, po co przystąpiliście do bierzmowania, to jaką dalibyście odpowiedź? Trzeba jakoś umotywować swą decyzję, podać sensowne wytłumaczenie - i to zawarliście w waszych prośbach o udzielenie sakramentu. Niektórzy z was napisali nawet, jakich i dlaczego tych, a nie innych świętych obrali za patronów od bierzmowania. Nikt z was nie napisał, że chce swoje życie przekreślić, zmarnować - każdy zaś napisał, że chce, aby to życie było piękne. Wy nie chcecie być chrześcijanami «na trochę», lecz całym swym życiem dawać świadectwo Chrystusowi” - mówił bp Roman Marcinkowski.
Między główną uroczystością i nabożeństwami dostojny Gość odwiedził wraz z kapłanami szczególnie urokliwe miejsce - położoną na pięknym wzgórzu pomiędzy jeziorami kaplicę w Studziance ze słynącym łaskami obrazem Świętej Rodziny. Po modlitwie w niewielkiej drewnianej świątyni Biskup Roman nawiedził znajdujące się niedaleko kaplicy źródełko (od niego wzięła swą nazwę Studzianka). Według odwiedzających licznie to miejsce pielgrzymów, studziańska woda pomaga szczególnie w chorobach oczu.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Czy możemy się tak przygotować by te testy zdać pomyślnie, by one nas nie rozbiły?

CZYTAJ DALEJ

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

abp Tadeusz Wojda SAC

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

W kazaniu abp Wojda, przywołując obranie Matki Chrystusa za Królową narodu polskiego na przestrzeni naszej historii, od króla Jana Kazimierza do św. Jana Pawła II i nas współczesnych, podkreślił że nasze wielowiekowe złączenie z Maryją nie ogranicza się jedynie do wymiaru historycznego a jego wymowa jest znacznie głębsza i „mówi o więzi miedzy Królową i Jej poddanymi, miedzy Matką a Jej dziećmi”. Wskazał, że dla nas „doświadczających słabości, niemocy, kryzysów duchowych i ludzkich, Maryja jest prawdziwym wzorem wiary, mamy więc prawo i potrzebę przybywania do Niej”.

CZYTAJ DALEJ

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

[ TEMATY ]

Jasna Góra

3 Maja

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Sumę odpustową z udziałem Prymasa, przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebrował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję