Reklama

Niedziela Częstochowska

Boże Ciało w parafii św. Barbary w Wieluniu

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Zofia Białas

Boże Ciało, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, święto ustanowione przez papieża Urbana IV w 1264 roku, obchodzone nieprzerwanie od wprowadzenia do kalendarza liturgicznego przez papieża Jana XXII, gromadzi zawsze wielką ilość wiernych, którzy publiczne chcą wyznać wiarę w Chrystusa eucharystycznego. W każdym zakątku, gdzie są katolicy, stają cztery ołtarze, do których zdąża procesja. Tak było i w parafii św. Barbary w Wieluniu. Parafia, która powstała w 2000 roku, Boże Ciało obchodziła w tym roku po raz szesnasty. Po raz szesnasty złożyła też świadectwo wiary w Eucharystię. Świadczyła o tym udekorowana trasa procesji, cztery piękne ołtarze i wypisane na nich słowa: Ten, kto nie miłuje, ten nie zna Boga; Ukochaj Eucharystię; Bądźcie miłosierni; Weź w opiekę naród cały oraz obecność całej asysty procesyjnej: chór parafialny, Żywy Różaniec, ministranci, dzieci sypiące kwiaty, sygnaliści Koła łowieckiego Daniel, poczty sztandarowe kół łowieckich Kormoran, Daniel i Okręgowego Związku łowieckiego w Sieradzu oraz wierni.

Obrzędom eucharystycznym przewodniczył ks. Krzysztof Białowąs, postulator rzymski procesu kanonizacyjnego błogosławionego Dominika Spadafore, który przybył do parafii św. Barbary na zaproszenie ks. kanonika Jarosława Borala z dalekiego Rzymu. Jak sam powiedział, droga z Rzymu do Wielunia wiodła przez Cosimo, Kalwarię Zebrzydowską gdzie 14 maja świętował 25 – lecie swoich święceń kapłańskich ( przyjął je z rąk ks. bpa Franciszka Macharskiego) i przez Kodeń. Przez szesnaście ostatnich lat, mówił, uroczystość Bożego Ciała świętowałem we Włoszech, dziś czuję urok polskiego Bożego Ciała…

Zofia Białas

Tu w Wieluniu, mówił ks. Krzysztof, przypadło mi w udziale iść razem z Chrystusem eucharystycznym po ulicach najmłodszej wieluńskiej parafii i modlić się z wiernymi, nazywającymi się „rodziną św. Barbary”, przy czterech ołtarzach, czytać kolejne cztery fragmenty Ewangelii związane z Eucharystią, śpiewać Suplikacje i Litanię Loretańską, by w końcu przy czwartym ołtarzu udzielić błogosławieństwa na cztery strony świata i wyśpiewać uroczyste „Ciebie Boga wysławiamy…”, by wreszcie odprawić Mszę św. przy kościele św. Barbary, świętej, która do końca umiłowała Eucharystię i gdzie wierni spotykają się na uczcie eucharystycznej.

Reklama

Głosząc homilię, ks. Krzysztof mówił o Eucharystii, sakramencie ustanowionym przez Chrystusa podczas ostatniej wieczerzy, sakramencie, który stał się pokarmem na drodze do wieczności, sakramencie, który ma wielką moc, o czym świadczą cuda eucharystyczne ( wspomnienie cudu z 1396 roku i narodzinach dwóch kościołów - Bożego Ciała i Krwi Chrystusa w Poznaniu). Apostołowie mieli obok siebie Jezusa, na co dzień, wędrowali z nim przez drogi Galilei, słuchali Jego słów, my mamy Chrystusa eucharystycznego i też razem z Nim chodzimy po drogach naszego życia, zdążając ku wieczności. Dobrze, jeżeli podczas tej pielgrzymki kierujemy się najważniejszym przykazaniem, jakie nam Chrystus pozostawił, mianowicie, przykazaniem miłości Boga i bliźniego i staramy się być jednością. Będziemy jednością, jeśli nasze serca staną się tabernakulum, miejscem, gdzie pod postacią chleba zamieszka Chrystus.

Wyrazem przyjaźni dla księdza Krzysztofa był dar od parafian. Była to stuła z czterema ewangelistami. W imieniu parafian przekazał ją ks. proboszcz Jarosław Boral. Przyjaźń z ks. Krzysztofem utrwaliła się 8 grudnia 2015 roku, kiedy uroczyście wprowadził do budującego się kościoła relikwie św. Jana Pawła II, zaczęła się jednak dużo wcześniej, wtedy przybliżył nam postać błogosławionego Dominika Spadafore ( wcześniej powstała grupa modlitewna w kościele sióstr Bernardynek).

2016-05-27 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radosne świętowanie w Jaśle

2020-06-24 09:57

Niedziela rzeszowska 26/2020, str. I

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Jasło

Natalia Janowiec

Uroczystości Bożego Ciała przewodniczył bp Edward Białogłowski

Czerwiec miał obfitować w wiele ważnych wydarzeń dla mieszkańców miasta. Ze względu na sytuację epidemiologiczną miały one ograniczony charakter.

Pomimo rezygnacji ze Mszy św. z udziałem wiernych, tradycyjnych procesji i koncertów, nie pomniejszono rangi uroczystości.

Świętowanie rozpoczęła uroczystość Bożego Ciała. Centralnym punktem była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego na placu polowym przy kościele farnym.

Dzień patrona miasta Jasła, św. Antoniego, świętowano uroczystą Mszą św. Była ona również okazją do uczczenia 25-lecia kapłaństwa o. Artura Zajchowskiego, któremu patronuje święty z Padwy. – W moim życiu kapłańskim, mówi o. Artur, dwukrotnie posługiwałem w bazylice w Padwie. Przekonałem się wówczas, jak wielkie jest oddziaływanie św. Antoniego na ludzi z całego świata.

Choć zabrakło tradycyjnej procesji na skwer poświęcony świętemu, wierni, jak co roku, dziękowali patronowi za wszelkie dobrodziejstwa, łaski, pomoc, opiekę.

Obchody uwieńczyła uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, celebrowana w kościele farnym pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby, który w specjalnym komunikacie zaprosił wiernych do udziału w tym wydarzeniu. Po Mszy św. nastąpiło poświęcenie pomnika Chrystusa Króla. W uroczystości wzięły udział m.in. władze kościelne i samorządowe, członkowie społecznego komitetu budowy, darczyńcy, mieszkańcy miasta i regionu jasielskiego.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

2020-07-07 08:31

[ TEMATY ]

nowenna

szkaplerz

Matka Boża Szkaplerzna

Archiwum parafii

Od 7 lipca - trwa Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Dzień pierwszy — 7 lipca

O najwspanialsza Królowo nieba i ziemi! Orędow­niczko Szkaplerza świętego, Matko Boga! Oto ja, Two­je dziecko, wznoszę do Ciebie błagalnie ręce i z głębi serca wołam do Ciebie: Królowo Szkaplerza świętego, ratuj mnie, bo w Tobie cała moja nadzieja.

Jeśli Ty mnie nie wysłuchasz, do kogóż mam się udać? Wiem, o dobra Matko, serce Twoje wzruszy się moim błaganiem i wysłuchasz mnie w moich po­trzebach, gdyż Wszechmoc Boża spoczywa w Twoich rękach, a użyć jej możesz według upodobania. Od wie­ków tak czczona, najszlachetniejsza Pocieszycielko strapionych, powstań i swą potężną mocą rozprosz moje cierpienia, ulecz, uspokój mą duszę, o Matko pełna litości! Ja zaś wdzięcznym sercem wielbić Cię będę aż do śmierci. Na Twoją chwałę w Szkaplerzu świętym żyć i umierać pragnę. Amen.

„Miłujcie Maryję! Z tej miłości nie przestawajcie czer­pać siły dla waszych serc. Niech Ona okazuje się dla was i przez was Matką wszystkich, którzy tak bardzo spragnieni są tej macierzyńskiej opieki".

Jan Paweł II

Maryjo, Kwiecie Karmelu i Matko nasza! Ukazałaś się niegdyś prorokowi Eliaszowi w postaci jasnego obłoku, który wzniósłszy się nad morzem, użyźnił spragnioną ziemię obfitym deszczem. Pokornie Cię błagamy, racz nam wyjednać obfite zdroje łask niebieskich, które ubogacą nasze dusze, aby wydawały stokrotny plon świętych cnót i dobrych uczynków i abyśmy słu­żąc Bogu w wierze oraz miłości, już w tym życiu mo­gli się cieszyć błogą nadzieją oglądania Go w szczęśliwej wieczności.

Składamy w Twoje Matczyne ręce nasze potrzeby i intencje tej nowenny, ufni, że nie odrzucisz naszej prośby, najlepsza i najczulsza Matko. Amen.

Ojcze nasz...Zdrowaś Maryjo...Chwała Ojcu...

Dzień drugi — 8 lipca
„Nie bójmy się, że Maryja przesłoni nam Chrystusa, Ona jest po to, aby do Niego prowadzić".
Stefan kard. Wyszyński

Maryjo, Gwiazdo Karmelu i Matko nasza, która pałając szczególną miłością ku dzieciom odzianym Szkaplerzem świętym, nawiedzasz ich dusze, pocie­szasz je słowem i przykładem, uproś nam, o Królowo nasza, aby Syn Twój, a Pan nasz, Jezus Chrystus, swą Boską światłością rozproszył ciemności naszych umysłów; abyśmy poznali wartość Jego miłości ku nam zwróconej i serdecznie Go miłowali, abyśmy zrozu­mieli doniosłość naszych obowiązków i sumiennie je wypełniali, abyśmy wszystkie myśli, słowa i czyny kierowali ku większej chwale Bożej i zbudowaniu naszych bliźnich.

Pokornie powierzamy Ci wszystko, co nas dręczy, niepokoi i boli. Ufamy, że przyjmiesz to jak Matka i dasz naszym duszom i sercom niezmącony pokój! Amen.
Ojcze nasz...Zdrowaś Maryjo...Chwała Ojcu...

CZYTAJ DALEJ

NAJŚWIĘTSZE SERCE

2020-07-08 21:23

[ TEMATY ]

kino

Będzin

Najświętsze Serce

archiwum

Fragment plakatu z filmu "Najświętsze Serce"

Kino „NOWOŚĆ” W Będzinie (ul. Potockiego 3) zaprasza na religijny, dokumentalizowany film pt. „Najświętsze Serce”. Film opowiada historię znanej pisarki Lupe Valdes, która poszukując inspiracji do książki, wyrusza do Francji - miejsca objawień św. Małgorzaty Alacoque. Seanse będą się odbywać od 10 do 15 lipca o godz. 18.00 (cena 12 zł).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję